Danske mestre

Antal Senior DM Titler, 3-kamp & Bænkpres, Udstyr & Klassisk
Rangliste over hvem der har været dansk mester flest gange.
Første officielle DM 3-kamp var i 1983, første officielle DM Bænkpres i 1994.
DM RAW opstod i 2012 og tæller med derfra. DM Bænkpres RAW fra 2014.
Bemærk, at DM Ungdom/Sub-Junior, Junior og Masters pt. kun ajourført i databasen tilbage til 1997. Alle officielle Senior/Åbne mesterskaber for Herrer er dog med. DM B & C Mesterskaber tæller ikke med.
Desværre mangler der en del DM 3-kamp for kvinder endnu, så listen er ikke fuldstændig!!

Udstyr
Kun Senior/Åben: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres
Alle kategorier: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres

Klassisk
Kun Senior/Åben: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres
Alle kategorier: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres

Udstyr og Klassisk
Kun Senior/Åben: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres
Alle kategorier: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres


# Titler Navn DM år
127Eva Buxbom, Horsens SK2021, 2020, 2019, 2019, 2018, 2018, 2018, 2017, 2017, 2016, 2015, 2015, 2014, 2014, 2014, 2013, 2013, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2007, 2006, 2005, 2004
225Annette Pedersen, Horsens SK2021, 2019, 2018, 2018, 2017, 2017, 2016, 2016, 2016, 2015, 2014, 2014, 2013, 2012, 2011, 2011, 2010, 2009, 2009, 2008, 2008, 2007, 2007, 2006, 2000
321Morten Rasmussen, Tårnby SK2021, 2019, 2018, 2018, 2017, 2016, 2016, 2015, 2011, 2011, 2009, 2008, 2008, 2007, 2006, 2006, 2004, 2003, 2002, 2000, 1999
416Allan Riis, Aarhus AK2018, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2007, 2006, 2003, 2001, 2000, 1999, 1998, 1996, 1995, 1994
16Dan Kristensen, Thisted VF2019, 2018, 2017, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 1999, 1998, 1996, 1996, 1995, 1995, 1994
16Morten Sørig, Tårnby SK2020, 2013, 2011, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2003, 2002, 2000, 1999, 1997, 1996, 1995, 1994
713Kathrine H Bak, Tårnby SK2022, 2021, 2019, 2017, 2016, 2016, 2015, 2014, 2012, 2010, 2008, 2006, 2005
13Annette R Christensen, Aarhus AK2019, 2019, 2018, 2017, 2017, 2016, 2016, 2015, 2015, 2014, 2014, 2013, 2011
13Niels Stærkjær, Aarhus AK2021, 2019, 2008, 2007, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1998, 1995, 1994
1012Lise Frederiksen, Hjørring SS2022, 2021, 2021, 2019, 2017, 2017, 2016, 2014, 2010, 2009, 2007, 2006
12Trine Ø Bagger, AK Jyden2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2014, 2014, 2013
12Kim Salby, AK Odin2010, 2008, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1996, 1995, 1994
1311Sune Bang, Aarhus AK2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2016, 2010, 2008, 2006, 2004, 2002
11Jakob Hansen, Københavns SK1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1989, 1986, 1985, 1984, 1983
11Mathias Kristiansen, Sportshøjskolen2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2012, 2011, 2010, 2009
1610Nicki Lentz, Sportshøjskolen2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012
10Hanna Svahn, AK Frem2004, 2003, 2002, 2001, 2001, 2000, 1999, 1998, 1998, 1996
10Thomas J Sørensen, Thisted VF2015, 2014, 2013, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005
10Kathrine Kristensen, Sportshøjskolen2018, 2016, 2015, 2014, 2013, 2013, 2012, 2012, 2011, 2011
10Erik Rasmussen, AK Frem2007, 2003, 2002, 2002, 2001, 1992, 1991, 1990, 1989, 1987
219Stephan Vorup, Thisted VF2017, 2016, 2011, 2009, 2005, 2004, 2001, 2000, 1998
9Susanne Diter, Ares2007, 2006, 2003, 2002, 2001, 1999, 1999, 1998, 1995
9Sune Bak, Hvidovre SF2014, 2013, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2007, 2007
9Frank Jørgensen, Københavns SK1999, 1998, 1997, 1995, 1995, 1994, 1994, 1991, 1985
9Allan E Vith, Tårnby SK2001, 2001, 2000, 2000, 1999, 1999, 1998, 1998, 1996
9Susse Hougaard, Aarhus AK2011, 2010, 2010, 2009, 2008, 2008, 2007, 2005, 2005
9Maj B Rames, Aarhus AK2021, 2019, 2018, 2016, 2016, 2015, 2013, 2011, 2009
288Henrik S Nielsen, AK Jyden2014, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006
8Emil Therkelsen, Københavns SK2019, 2018, 2017, 2017, 2016, 2016, 2015, 2014
8Søren Oldenborg, Aalborg SK1994, 1993, 1992, 1991, 1989, 1987, 1984, 1983
8Kirsten Borggård, Thisted VF2005, 2004, 2003, 2003, 2002, 2000, 1999, 1998
8Mads Friche, Sportshøjskolen2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2016, 2014, 2011
337Jesper T Nielsen, Albertslund SF2001, 1999, 1998, 1997, 1996, 1995, 1994
7Søren Eggebrecht, Aarhus AK2001, 2000, 1998, 1996, 1996, 1995, 1995
7Jane Aaberg, Odense BBC2020, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013
7Mikkel Sørensen, Aalborg SK2011, 2009, 2007, 2005, 2004, 2003, 2002
7Cornelia S Storm, Tårnby SK2017, 2016, 2016, 2012, 2012, 2011, 2010
7Mette G Jensen, ER Powerlifting2016, 2015, 2015, 2014, 2014, 2012, 2004
7Henrik Sørensen, Gudenådalens SK2019, 2010, 2007, 2004, 2003, 2002, 1999
406Mia Tovgaard, Aalborg SK2020, 2015, 2014, 2014, 2012, 2011
6Sannah Mogensen, AK Frem2003, 2002, 2001, 2001, 2000, 1993
6Vibeke Bergmann, Aarhus AK2018, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014
6Morten Strange, AK Frem2013, 2012, 2005, 2005, 2003, 2002
6Per Kyneb, Aalborg SK2002, 2001, 2000, 1996, 1995, 1989
6Birgitte Bundgaard, Ares2002, 2001, 2001, 2000, 1999, 1999
6Jacob Stegelmann, Aarhus AK2017, 2014, 2013, 2012, 2009, 2006
6John Leidland, Albertslund SF1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990
6Lone H Rasmussen, AK Frem2001, 2001, 2000, 1999, 1996, 1996
6Leif E Nielsen, Aarhus AK2000, 1998, 1996, 1996, 1995, 1994
6Jan Sahlgren, Hvidovre SF2000, 1999, 1996, 1995, 1994, 1993
6Connie Kongsdorf, Hvidovre SF2000, 1998, 1996, 1995, 1994, 1994
525Michael Jensen, Aalborg SK2009, 2008, 2007, 2006, 2005
5Kim Andersen, Thisted VF1997, 1996, 1994, 1994, 1993
5Jan Weibull, Hvidovre SF1999, 1999, 1996, 1995, 1990
5Kasper Fardan, Copenhagen PL2012, 2009, 2008, 2007, 2004
5Marianne Nordstrøm, Rødby M2019, 2018, 2017, 2016, 2016
5Thomas Andersen, Horsens SK2005, 2003, 2003, 2001, 2000
5Bo Petersen, Randers SM1990, 1989, 1988, 1987, 1986
5Kenneth Hansen, Hvidovre SF2000, 1999, 1999, 1998, 1983
5Danni Iversen, Horsens SK2017, 2017, 2015, 2014, 2013
5Flemming Hedegård, Aarhus AK1988, 1986, 1985, 1984, 1983
624Casper Futtrup, Thisted VF2022, 2020, 2019, 2017
4Mickel Dahl Flensborg, Tårnby SK2022, 2021, 2019, 2018
4Pernille Lindstrøm, Sportshøjskolen2022, 2021, 2018, 2017
4Casper T Nielsen, Aalborg SK2012, 2006, 2005, 2003
4Martin Faber, AK Frem2015, 2014, 2013, 2012
4Jacob Beermann, Tårnby SK2016, 2015, 2013, 2010
4Karl E Christensen, Københavns SK1993, 1985, 1984, 1983
4Per Pedersen, Ringsted IF1987, 1985, 1984, 1983
4Kim Olesen, Aarhus AK1994, 1992, 1991, 1988
4Tanja S Olsen, Københavns SK2018, 2017, 2016, 2015
4Bo Jensen, Aarhus AK2021, 2019, 2016, 2013
4Amalie Larsson, Københavns SK2022, 2021, 2020, 2018
4Caroline Stougaard, Aalborg SK2019, 2018, 2017, 2016
4Lise Madsen, Thisted VF2002, 1999, 1998, 1996
4Michael Herrmann, Aarhus AK2021, 2019, 2018, 2017
4Henrik Vestergaard, Thisted VF2008, 1998, 1998, 1994
4Kristinn Arnason, Thisted VF2019, 2018, 2016, 2015
4Matti Christensen, Thisted VF2021, 2019, 2014, 2014
4Katja Jørgensen, Videbæk SK2021, 2019, 2018, 2017
4Käte Vestergaard, Aalborg SK2005, 2003, 2002, 2002
823Anders Overgaard, Frederikshavn HC2001, 1999, 1994
3Pia Skovborg, Roskilde AK2016, 2015, 2014
3Michael Melchorsen, Ares2015, 2015, 2013
3Kenneth Hansen, Ares2004, 2004, 2002
3Henning G Thorsen, Randers SM1989, 1985, 1984
3Lissi Kjeldsen, Thisted VF2004, 2003, 2003
3Johnni Andersen, AK Frem2014, 2007, 2006
3Rasmus Jensen, Roskilde AK2009, 2008, 1998
3Ole Jensen, SK Atlas1989, 1988, 1987
3Frank Brunhøj, AK Frem2005, 2003, 1988
3Martin Larsen, Hvidovre SF2001, 2000, 1997
3Leo Hertz, Horsens SK1991, 1990, 1987
3Jan F Knudsen, AK Frem2007, 2006, 2005
3Michael Marcussen, Frederikshavn HC1998, 1998, 1996
3Charlotte Nielsen, Albertslund SF1996, 1995, 1994
3Tonni Jensen, Horsens SK2011, 2009, 2007
3Rene H Vester, SK Atlas2010, 2008, 2006
3Johnny R Simonsen, Randers SK1996, 1994, 1994
3Kristina Kaas, Horsens SK2009, 2008, 2006
3Kurt S Jensen, Horsens SK1991, 1990, 1988
3Mike Andersen, Aalborg SK2012, 2011, 2010
3Andreas Klug, Pure PP2018, 2017, 2016
3Rune Glud, AK Nordland2019, 2017, 2010
3Mads Pedersen, Gudenådalens SK2021, 2019, 2018
3Patryk Bolek, Thisted VF2021, 2020, 2018
3Lisette I Hansen, Tårnby SK2022, 2021, 2021
3Jakob Thrane Mainz, Sportshøjskolen2018, 2017, 2017
3Aneliya Stamatova, Odense BBC2017, 2016, 2015
3Thomas Reimers, Tårnby SK2020, 2019, 2018
3Rene F Hedegaard, Horsens SK2017, 2016, 2016
3Jesper B Mikkelsen, Sportshøjskolen2019, 2016, 2016
3Peter H Eriksen, Rødby M2018, 2015, 2006
1142Bent Hansen, Roskilde AK2007, 2006
2Majken Hansen, Horsens SK2013, 2012
2Camilla M Kristensen, Hvidovre SF2007, 2006
2Mathias M Jensen, Aalborg SK2021, 2021
2Kim Gustavsen, SK Atlas2000, 1994
2Nikolaj Holsting, Aktiv SK 901993, 1991
2Michael Nielsen, AK Frem2006, 2005
2Joakim Jørgensen, Roskilde AK2019, 2018
2Helge Laursen, Horsens SK1992, 1985
2Igor Syrytsin, Aalborg SK2014, 2013
2Danny Pedersen, Aarhus AK2012, 2012
2Julie A Hansen, Københavns SK2019, 2019
2Kasper Egebo, Sportshøjskolen2012, 2011
2Dan Ysnæs, Albertslund SF1994, 1992
2Nikolaj E Eriksen, Aarhus AK2019, 2018
2Quendrim Halili, Grenå SK2019, 2017
2Jesper Smidt, AK Nordland2012, 2011
2Mona Al Haj, Horsens SK2008, 2007
2Kamilla W Bøgedal, AK Jyden2021, 2019
2Tommy Jakobsen, Horsens SK1999, 1996
2Maria K Jensen, Aarhus AK2021, 2018
2Gitte Kristensen, Hvidovre SF1998, 1996
2Klaus WJ Bak, Sportshøjskolen2010, 2004
2Lene Jürgensen, Københavns SK1998, 1996
2Claudine Cognacq, Thisted VF1998, 1996
2Jess Gormsen, AK Odin2009, 2007
2Pernille Junge, Ares1999, 1996
2Ole S Borup, Hvidovre SF2021, 2016
2Jan Thøgersen, AK Nordland2001, 2000
2Mai-Britt Kollits, Albertslund SF2004, 2002
2Martin Tryk, Horsens SK2021, 2021
2Steffan Hansen, Tårnby SK2020, 2019
2George Olesen, Aarhus AK1987, 1984
2Jonas Møll, Aalborg SK2015, 2014
2Charlotte Esbjørn, Target2015, 2015
2Keld B Ingerslev, Aarhus AK2004, 2002
2Niels H Christensen, Aalborg SK2016, 2015
2Mareks Bartasevics, Odense BBC2015, 2015
2Kent T Flåten, Københavns SK2016, 2015
2Mikkel B Christensen, Aalborg SK2003, 2002
2Eskild S Larsen, AK Nordland2017, 2016
2Lars Sørige, Frederikshavn HC2003, 2003
2Anna Schjøtt, Sportshøjskolen2020, 2019
2Jonatan Gonge, Aarhus AK2017, 2016
2Annemia Pretzmann, Aarhus AK2021, 2020
2Jens-Asger L Nielsen, A/R Roskilde1987, 1986
2Steen Gildesberg, Hvidovre SF2004, 1996
2Kim D Hansen, Tårnby SK2022, 2015
2Christoffer Jensen, Horsens SK2022, 2021
2Marc Larsson, Hvidovre SF2014, 2008
2Orla Høj, Slagelse KS1990, 1988
2Tina V Andersen, Thisted VF2001, 1994
2Martin Jensen, Aarhus AK2021, 2018
1671Jens JL Jørgensen, Aalborg SK2021
1Victoria BI Isaksen, Pure PP2021
1Daniel E Ussing, Pure PP2021
1Anna S Rye, Horsens SK2021
1Rasmus L Knudsen, Rødby M2020
1Ralf Johansen, Roskilde AK2002
1Claus Jørgensen, Tårnby SK2002
1Christian M Poulsen, Aalborg SK2000
1Louise Randfeldt, Albertslund SF2002
1Lene Laursen, Gudenådalens SK1999
1Anna K Haar, Københavns SK2021
1Martin Wilkens, Haderslev SK2021
1Jonathan Gelslev, Københavns SK2021
1Lukas Moesgaard, Københavns SK2021
1Marga Jørgensen, Roskilde AK2001
1Carsten Christensen, Aalborg SK2000
1Jesper Johansen, Aarhus AK2001
1Sara E Andreassen, Aarhus AK2017
1Carsten H Larsen, Hvidovre SF1996
1Purge Florin, Københavns SK1999
1Søren L Jensen, Aarhus AK1987
1Morten Pedersen, Slagelse KS1990
1John N Byrialsen, Aalborg SK1990
1Thalo Rusbjerg, Københavns SK1989
1Michael Carøe, Randers SK1989
1Lars B Larsen, Aarhus AK1989
1Brian H Holgersen, Pure PP2022
1Lars Licht, Randers SK1988
1Oda J Jensen, Aalborg SK2022
1Stefan Kramer, Ringsted IF1986
1Mortes Pedersen, SKS1991
1Hans Lenschau, Aarhus AK1986
1Jan Skanshus, Aarhus AK1986
1Steen Sørensen, Hadsten MC1985
1Johnny Eden, Studio 831985
1Peter Madsen, Studio 831984
1Preben Eriksen, Studio 831984
1John Christensen, AK Gotha1984
1Per Holm, A/R Roskilde1983
1Allan Kragh, Randers SM1991
1Kim T Nielsen, Randers SM1991
1Casper B Petersen, Roskilde AK1998
1Mathilde Østergaard, Holstebro S2021
1Lars K Petersen, SK Mjølner1998
1Jesper R Hansen, Athena1998
1Vibeke Thomsen, Randers SK1996
1Charlotte Nielsen, Albertslund SF1996
1Kathrine J Forsberg, Gudenådalens SK2021
1Frederik K Christensen, Roskilde AK2021
1Emma M Badalyan, Ares2021
1Birgitte Olsen, Roskilde AK1994
1Sofie S Bengtson, SDU Styrkeløft2021
1Peter A Andersen, Københavns SK1992
1Per Berndorff, Københavns SK1994
1Birthe L Andersen, Horsens SK1994
1Michael Dietz, Hjørring SS1994
1Lucas Bernardo Villinger, Tårnby SK2021
1Søren Milton, Københavns SK1993
1René Kristensen, Aalborg SK1993
1Per Roslund, Tårnby SK1992
1Poul E Jørgensen, Horsens SK1992
1Ryan Søndergaard, Gudenådalens SK2002
1Michael Guldberg, Frederikshavn HC2005
1Tomas Sarkis, Horsens SK2002
1Trille Kyvsgaard, ER Powerlifting2014
1Alexander Feldskov, Københavns SK2014
1Martin B Rasmussen, AK Frem2014
1Kira Ekberg, Københavns SK2014
1Thomas Procida, Københavns SK2014
1Michael Nørlev, Hjørring SS2014
1John S Christensen, Aalborg SK2018
1Timmy Ibro, Sportshøjskolen2014
1Peter Tran, Københavns SK2014
1Rasmus Hammer, Sportshøjskolen2014
1Mette Wod, Odense BBC2014
1Sarah J Klitgaard, Tårnby SK2013
1Nada Omar, Odense BBC2013
1Chillimaya A Henningsen, HG Styrkeløft2013
1Janni Weinke, Odense BBC2013
1Rasmus Schnügger, AK Odin2013
1Nicolas Skaarup, Hvidovre SF2013
1Daniel Holland, Sportshøjskolen2013
1Klaus Larsen, Ares2013
1Thor J Lomborg, Tårnby SK2014
1Kristoffer Løfstedt, HG Styrkeløft2014
1Jens Jepsen, Tårnby SK2012
1Bodil Hermansen, Target2015
1Daryoush Yazdanyar, Københavns SK2017
1Nanna Nørgaard, Aalborg SK2017
1Rasmus Thøgersen, Zielkes FK2017
1Andreas K-Jespersen, Hvidovre SF2016
1Frank Jensen, Thisted VF2016
1Sara H Nyholm, Horsens SK2015
1Mia T Kristiansen, Sportshøjskolen2015
1Jesper Jørgensen, Tårnby SK2015
1Oliver Olesen, Videbæk SK2015
1Dennis Persson, Hvidovre SF2014
1Tadas Petrokas, Videbæk SK2015
1Jonas Hansen, AK Nordland2015
1Louise U Madsen, Odense BBC2015
1Jonas Engelund, Videbæk SK2017
1Thomas Skov, Rødby M2015
1Alexander Christensen, Aarhus AK2015
1Maria B Sørensen, ER Powerlifting2017
1Karina Widen, Aalborg SK2014
1Lisa Hansen, Københavns SK2017
1Lonnie B Pedersen, AK Frem2018
1Kristina T Skov, Performance GBC2012
1Johnny Rix, AK Frem2003
1Kasper Pørksen, Rødby M2017
1Sussi Jensby, Fakse IF2006
1Astrid Beier, AK Frem2006
1Søren Mølgård, AK Frem2006
1Rasmus D Hansen, Sportshøjskolen2019
1Tina Hansen, Aalborg SK2005
1Anders Valentinsen, Aalborg SK2005
1Charlotte K Nielsen, AK Frem2005
1Norah Josephsen, Odense BBC2005
1Daniel KB Fischer, Sportshøjskolen2019
1Tina Nielsen, Hvidovre SF2007
1Lars Mikkelsen, Aalborg SK2005
1Tomas Kierstein, AK Nordland2005
1Maja Bonde, Aarhus AK2019
1Channe Hviid, Københavns SK2019
1Thomas Busted, Københavns SK2004
1Claus Bjørklund, Københavns SK2004
1Thomas Thomsen, Thisted VF2019
1Andreas Mailand, Københavns SK2004
1Jan C Christensen, Albertslund SF2004
1Marcus Boesen, Thisted VF2019
1Troels U Nielsen, Aarhus AK2008
1Horst Diter, Ares2012
1Anne Karlsen, AK Frem2018
1Martin S Nielsen, AK Frem2018
1Henrik L Nielsen, AK Nordland2012
1Anna Lynge, Sportshøjskolen2012
1Jens P Smalbro, Hjørring SS2018
1Michael Nielsen, Copenhagen PL2012
1Lazar Kuburovic, Københavns SK2018
1Nicolai Dahlin, Hvidovre SF2011
1Jens C Pedersen, Aarhus AK2011
1Frank Mikkelsen, Sportshøjskolen2010
1Just Kielberg, Københavns SK2008
1Thomas B Pedersen, AK Nordland2010
1Clara H Barsøe, Roskilde AK2018
1Jonas Bjerre, Sportshøjskolen2018
1Charlotte Overgaard-Sørensen, Hvidovre SF2018
1Louis Preuthun, Hvidovre SF2009
1Nynne Bjerg, Videbæk SK2018
1Asha Nielsen, Sportshøjskolen2009
1Anton Kraft, Copenhagen PL2009
1Soran M Zada, Aalborg SK2009
1Sven-Ole Thorsen, Sporting HC1983



Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt