Danske mestre

Antal Senior DM Titler, 3 Kamp
Rangliste over hvem der har været dansk mester flest gange.
Første officielle DM 3-kamp var i 1983, første officielle DM Bænkpres i 1994.
DM RAW opstod i 2012 og tæller med derfra. DM Bænkpres RAW fra 2014.
Bemærk, at DM Ungdom/Sub-Junior, Junior og Masters pt. kun ajourført i databasen tilbage til 1997. Alle officielle Senior/Åbne mesterskaber for Herrer er dog med. DM B & C Mesterskaber tæller ikke med.
Desværre mangler der en del DM 3-kamp for kvinder endnu, så listen er ikke fuldstændig!!

Kun Senior/Åben: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres
Alle kategorier: 3-Kamp, Bænkpres, 3-kamp + Bænkpres


# Titler Navn DM år
116Eva Buxbom, Horsens SK2018, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2014, 2013, 2013, 2012, 2011, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005
214Morten Rasmussen, Tårnby SK2018, 2017, 2016, 2016, 2015, 2011, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2000, 1999
312Morten Sørig, Horsens SK2013, 2011, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2000, 1999, 1997, 1995
411Jakob Hansen, Københavns SK1998, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1989, 1986, 1985, 1984, 1983
11Dan Kristensen, Thisted VF2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 1999, 1998, 1996, 1995, 1994
11Annette Pedersen, Sportshøjskolen2018, 2017, 2016, 2014, 2014, 2013, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007
710Mathias Kristiansen, Sportshøjskolen2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009
89Stephan Vorup, Thisted VF2017, 2016, 2011, 2009, 2005, 2004, 2001, 2000, 1998
9Erik Rasmussen, AK Frem2007, 2003, 2002, 2001, 1992, 1991, 1990, 1989, 1987
108Sune Bak, Hvidovre SF2014, 2013, 2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2007
8Søren Oldenborg, Aalborg SK1994, 1993, 1992, 1991, 1989, 1987, 1984, 1983
127Henrik S Nielsen, AK Jyden2013, 2012, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006
7Frank Jørgensen, Københavns SK1999, 1998, 1997, 1995, 1994, 1991, 1985
146John Leidland, Albertslund SF1995, 1994, 1993, 1992, 1991, 1990
6Nicki Lentz, Sportshøjskolen2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012
6Per Kyneb, Aalborg SK2002, 2001, 2000, 1996, 1995, 1989
6Jan Sahlgren, Hvidovre SF2000, 1999, 1996, 1995, 1994, 1993
6Trine Ø Bagger, Aalborg SK2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013
195Morten Strange, AK Frem2013, 2012, 2005, 2003, 2002
5Jane Aaberg, Horsens SK2017, 2016, 2015, 2014, 2013
5Michael Jensen, Aalborg SK2009, 2008, 2007, 2006, 2005
5Kirsten Borggård, Thisted VF2005, 2004, 2003, 2002, 1999
5Bo Petersen, Randers SM1990, 1989, 1988, 1987, 1986
5Allan E Vith, Tårnby SK2001, 2000, 1999, 1998, 1996
5Kathrine H Bak, Tårnby SK2017, 2016, 2015, 2012, 2010
5Flemming Hedegård, Aarhus AK1988, 1986, 1985, 1984, 1983
274Kathrine Kristensen, Sportshøjskolen2016, 2013, 2012, 2011
4Susse Hougaard, Aarhus AK2011, 2010, 2008, 2005
4Casper T Nielsen, Aalborg SK2012, 2006, 2005, 2003
4Kim Andersen, Thisted VF1997, 1997, 1994, 1993
4Kenneth Hansen, Hvidovre SF2000, 1999, 1998, 1983
4Tanja S Olsen, Københavns SK2018, 2017, 2016, 2015
4Kim Olesen, Aarhus AK1994, 1992, 1991, 1988
4Karl E Christensen, Københavns SK1993, 1985, 1984, 1983
4Thomas Andersen, Horsens SK2005, 2003, 2001, 2000
4Per Pedersen, Ringsted IF1987, 1985, 1984, 1983
4Mia Tovgaard, Aalborg SK2015, 2014, 2012, 2011
4Jacob Beermann, Tårnby SK2016, 2015, 2013, 2010
4Jan Weibull, Hvidovre SF1999, 1997, 1995, 1990
4Sannah Mogensen, AK Frem2002, 2001, 2000, 1993
4Lise Frederiksen, Hjørring SS2017, 2009, 2007, 2006
4Danni Iversen, Horsens SK2017, 2015, 2014, 2013
4Cornelia Larsen, Tårnby SK2017, 2016, 2012, 2012
443Mette G Jensen, ER Powerlifting2016, 2015, 2004
3Henning G Thorsen, Randers SM1989, 1985, 1984
3Emil Therkelsen, Københavns SK2017, 2016, 2015
3Caroline Stougaard, Aalborg SK2018, 2017, 2016
3Susanne Diter, Ares2006, 2003, 1999
3Mike Andersen, Aalborg SK2012, 2011, 2010
3Käte Vestergaard, Aalborg SK2005, 2003, 2002
3Jesper T Nielsen, Albertslund SF1997, 1995, 1994
3Martin Larsen, Hvidovre SF2001, 2000, 1997
3Jan F Knudsen, AK Frem2007, 2006, 2005
3Kristina Kaas, Horsens SK2009, 2008, 2006
3Sune Bang, Aarhus AK2018, 2016, 2010
3Henrik Vestergaard, Thisted VF2008, 1998, 1998
3Martin Faber, AK Frem2014, 2013, 2012
3Andreas Klug, Pure PP2018, 2017, 2016
3Ole Jensen, SK Atlas1989, 1988, 1987
3Leo Hertz, Horsens SK1991, 1990, 1987
3Pia Skovborg, Roskilde AK2016, 2015, 2014
3Lise Madsen, Thisted VF2002, 1999, 1998
3Kurt S Jensen, Horsens SK1991, 1990, 1988
3Lone H Rasmussen, AK Frem2001, 2000, 1997
3Birgitte Bundgaard, Ares2001, 2000, 1999
662Camilla M Kristensen, Hvidovre SF2007, 2006
2Rene F Hedegaard, Horsens SK2017, 2016
2Hanna Svahn, AK Frem2001, 1998
2Connie Kongsdorf, Hvidovre SF1998, 1997
2Bent Hansen, Roskilde AK2007, 2006
2Marc Larsson, Hvidovre SF2014, 2008
2Danny Pedersen, Aarhus AK2012, 2012
2Gitte Kristensen, Hvidovre SF1998, 1997
2Tommy Jakobsen, Horsens SK1999, 1997
2Lene Jürgensen, Københavns SK1998, 1997
2Claudine Cognacq, Thisted VF1998, 1997
2Mikkel B Christensen, Aalborg SK2003, 2002
2Jens-Asger L Nielsen, A/R Roskilde1987, 1986
2Kasper Egebo, Sportshøjskolen2012, 2011
2Orla Høj, Slagelse KS1990, 1988
2Nikolaj Holsting, Aktiv SK 901993, 1991
2Niels Stærkjær, Aarhus AK2008, 2003
2Jonatan Gonge, Aarhus AK2017, 2016
2Aneliya Stamatova, Odense BBC2017, 2016
2Keld B Ingerslev, Aarhus AK2004, 2002
2Søren Eggebrecht, Aarhus AK1996, 1995
2Eskild S Larsen, AK Nordland2017, 2016
2Johnny R Simonsen, Randers SK1997, 1994
2George Olesen, Aarhus AK1987, 1984
2Lissi Kjeldsen, Thisted VF2004, 2003
2Helge Laursen, Horsens SK1992, 1985
921Johnny Eden, Studio 831985
1Peter Madsen, Studio 831984
1Jesper Johansen, Aarhus AK2001
1Tina V Andersen, Thisted VF2001
1Per Holm, A/R Roskilde1983
1Christian M Poulsen, Aalborg SK2000
1Marga Jørgensen, Roskilde AK2001
1Preben Eriksen, Studio 831984
1Lene Laursen, Gudenådalens SK1999
1John Christensen, AK Gotha1984
1Kim Salby, AK Odin1996
1Henrik Sørensen, Gudenådalens SK1999
1Søren L Jensen, Aarhus AK1987
1Frank Brunhøj, Randers SK1988
1Lars Licht, Randers SK1988
1Lars B Larsen, Aarhus AK1989
1Michael Carøe, Randers SK1989
1Thalo Rusbjerg, Københavns SK1989
1John N Byrialsen, Aalborg SK1990
1Morten Pedersen, Slagelse KS1990
1Allan Kragh, Randers SM1991
1Mortes Pedersen, SKS1991
1Kim T Nielsen, Randers SM1991
1Peter A Andersen, Københavns SK1992
1Poul E Jørgensen, Horsens SK1992
1Steen Sørensen, Hadsten MC1985
1Per Roslund, Tårnby SK1992
1Dan Ysnæs, Albertslund SF1992
1René Kristensen, Aalborg SK1993
1Stefan Kramer, Ringsted IF1986
1Hans Lenschau, Aarhus AK1986
1Carsten H Larsen, Hvidovre SF1996
1Leif E Nielsen, Aarhus AK1996
1Charlotte Nielsen, Albertslund SF1997
1Pernille Junge, Albertslund SF1997
1Jan Skanshus, Aarhus AK1986
1Casper B Petersen, Roskilde AK1998
1Michael Marcussen, Frederikshavn HC1998
1Søren Milton, Københavns SK1993
1Tonni Jensen, Horsens SK2007
1Ryan Søndergaard, Gudenådalens SK2002
1Bodil Hermansen, Target2015
1Marianne Nordstrøm, Rødby M2016
1Ole S Borup, Copenhagen PL2016
1Sara H Nyholm, Horsens SK2015
1Mia T Kristiansen, Sportshøjskolen2015
1Kim D Hansen, Tårnby SK2015
1Jesper Jørgensen, Tårnby SK2015
1Charlotte Esbjørn, Target2015
1Casper Futtrup, Thisted VF2017
1Jonas Møll, Aalborg SK2015
1Oliver Olesen, Videbæk SK2015
1Tadas Petrokas, Videbæk SK2015
1Jonas Hansen, AK Nordland2015
1Karina Widen, Aalborg SK2014
1Dennis Persson, Hvidovre SF2014
1Kristoffer Løfstedt, HG Styrkeløft2014
1Andreas K-Jespersen, Hvidovre SF2016
1Rasmus Thøgersen, Zielkes FK2017
1Thor J Lomborg, Tårnby SK2014
1Clara H Barsøe, Roskilde AK2018
1Nynne Bjerg, Videbæk SK2018
1Charlotte Overgaard-Sørensen, Hvidovre SF2018
1Amalie Larsson, Københavns SK2018
1Thomas Reimers, Tårnby SK2018
1Mickel Dahl Flensborg, Tårnby SK2018
1Jonas Bjerre, Sportshøjskolen2018
1Anne Karlsen, AK Frem2018
1Jonas Engelund, Videbæk SK2017
1Patryk Bolek, Thisted VF2018
1Joakim Jørgensen, Roskilde AK2018
1Lazar Kuburovic, Københavns SK2018
1Jens P Smalbro, Hjørring SS2018
1Martin S Nielsen, AK Frem2018
1Lisa Hansen, Københavns SK2017
1Maria B Sørensen, ER Powerlifting2017
1Mette Wod, Odense BBC2014
1Alexander Feldskov, Københavns SK2014
1Tomas Sarkis, Horsens SK2002
1Astrid Beier, AK Frem2006
1Jess Gormsen, AK Odin2009
1Louis Preuthun, Hvidovre SF2009
1Just Kielberg, Københavns SK2008
1Troels U Nielsen, Aarhus AK2008
1Mona Al Haj, Horsens SK2007
1Sussi Jensby, Fakse IF2006
1Søren Mølgård, AK Frem2006
1Thomas B Pedersen, AK Nordland2010
1Tina Hansen, Aalborg SK2005
1Anders Valentinsen, Aalborg SK2005
1Steen Gildesberg, Hvidovre SF2004
1Kenneth Hansen, Ares2004
1Thomas Busted, Københavns SK2004
1Claus Bjørklund, Københavns SK2004
1Lars Sørige, Frederikshavn HC2003
1Klaus WJ Bak, Sportshøjskolen2010
1Frank Mikkelsen, Sportshøjskolen2010
1Martin B Rasmussen, AK Frem2014
1Rasmus Schnügger, AK Odin2013
1Matti Christensen, Thisted VF2014
1Kira Ekberg, Københavns SK2014
1Sarah J Klitgaard, Tårnby SK2013
1Nada Omar, Odense BBC2013
1Chillimaya A Henningsen, HG Styrkeløft2013
1Janni Weinke, Odense BBC2013
1Nicolas Skaarup, Hvidovre SF2013
1Nicolai Dahlin, Hvidovre SF2011
1Daniel Holland, Sportshøjskolen2013
1Jens Jepsen, Tårnby SK2012
1Majken Hansen, Horsens SK2012
1Kristina T Skov, Performance GBC2012
1Horst Diter, Ares2012
1Jesper Smidt, AK Nordland2012
1Henrik L Nielsen, AK Nordland2012
1Sven-Ole Thorsen, Sporting HC1983



Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt