Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)

DM Klassisk 2022

AK Nordland/Videbæk, d. 2-3 Apr 2022


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Sub-Junior
57 kg
1. Thea A Simonsen 2005(SJ) VK Kono 85 90 95 90 55.5 58 61 61 100 107.5 115 115 266 63.94
63 kg
1. Arijana Pivac 2005(SJ) AK Frem 100 110 112.5 112.5 55 62.5 65.5 62.5 100 107.5 110 107.5 282.5 66.01
76 kg
1. Marie L Kalmejer 2004(SJ) AK Nordland 140 155 155 70 75 80 80 140 150 160 160 395 78.79

Damer Junior
57 kg
1. Mie Jungclaus 1999(J) Holstebro S 95 102.5 105 105 50 55 57.5 57.5 142.5 152.5 157.5 152.5 315 77.08
69 kg
1. Sofie B Boye 2001(J) Gudenådalens SK 132.5 142.5 142.5 142.5 70 75 77.5 75 140 147.5 152.5 152.5 370 77.68
76 kg
1. Maren M Bielefeldt 1999(J) Holstebro S 135 142.5 145 145 97.5 100 102.5 102.5 150 160 165 160 407.5 80.61
2. Katrine H Stenvang 2001(J) AK Frem 140 147.5 147.5 140 75 80 75 150 160 165 165 380 75.21
84 kg
1. Simone K Holm 1999(J) VK Kono 150 160 170 160 70 75 80 75 160 170 175 175 410 78.30
2. Klara H Bentsen 1999(J) Pure PP 95 100 107.5 107.5 55 60 65 65 120 122.5 140 140 312.5 59.41
+84 kg
1. Karen T Andersen 2000(J) Sportshøjskolen 175 190 200 200 72.5 82.5 87.5 87.5 170 182.5 190 190 477.5 87.54
2. Amalie C Stok 1999(J) Københavns SK 120 127.5 132.5 132.5 55 60 62.5 62.5 132.5 140 147.5 147.5 342.5 61.45
3. Karen K Bøndergaard 1999(J) Pure PP 115 120 127.5 127.5 50 55 62.5 62.5 130 142.5 152.5 142.5 332.5 60.30

Damer Masters 1
63 kg
1. Nina Lieb 1981(M1) Tårnby SK 95 95 60 60 125 127.5 132.5 132.5 287.5 63.44
2. Heidi Pedersen 1976(M1) Pure PP 75 82.5 87.5 87.5 45 50 55 55 112.5 120 130 130 272.5 60.45
69 kg
1. Anne Skaalum 1979(M1) HG Styrkeløft 120 128 131 131 77.5 81 83 81 152.5 160 166 166 378 80.83
76 kg
1. Nora B Jensen 1982(M1) Horsens SK 107.5 115 120 115 57.5 60 62.5 62.5 125 130 135 135 312.5 62.28
84 kg
1. Linda Veedfald 1973(M1) Horsens SK 80 85 90 85 50 55 55 55 125 130 135 135 275 52.18
+84 kg
1. Louise F Nielsen 1982(M1) HG Styrkeløft 77.5 82.5 87.5 87.5 47.5 50 52.5 52.5 100 107.5 115 115 255 47.56

Damer Masters 2
63 kg
1. Helle Skovsager 1971(M2) Horsens SK 55 60 67.5 60 45 47.5 50 45 95 102.5 110 110 215 47.91
69 kg
1. Ulla Nancy 1964(M2) HG Styrkeløft 90 95 100 95 52.5 57.5 60 60 130 137.5 142.5 142.5 297.5 61.73

Damer Masters 3
69 kg
1. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 57.5 65 70 65 40 45 47.5 45 120 127.5 127.5 120 230 48.14

Herrer Sub-Junior
66 kg
1. Bertram Valbak 2007(SJ) Horsens SK 120 127.5 132.5 127.5 72.5 75 77.5 75 160 167.5 172.5 167.5 370 57.94
2. Victor Ø Kolvig 2005(SJ) Rødby M 107.5 112.5 117.5 117.5 87.5 95 95 87.5 132.5 140 147.5 147.5 352.5 56.99
3. Jesper F Ravn 2004(SJ) Thisted VF 110 120 125 125 65 75 77.5 75 130 142.5 150 150 350 55.56
4. Emil Pedersen 2007(SJ) AK Odin 115 120 120 115 65 72.5 77.5 72.5 145 150 152.5 150 337.5 52.74
74 kg
1. Theodor N Friis 2005(SJ) AK Nordland 85 95 105 105 70 75 80 75 115 125 135 125 305 45.32
83 kg
1. Andreas Due 2005(SJ) Københavns SK 190 200 210 200 128 134.5 128 210 225 232.5 225 553 77.18
2. Mathias Ølgaard 2004(SJ) Aalborg SK 165 172.5 180 180 95 102.5 105 105 230 240 250.5 250.5 535.5 75.02
3. Thor Bengtsson 2005(SJ) Pure PP 165 175 180 180 110 115 120 115 170 185 200 200 495 69.19
93 kg
1. Benjamin B Macintyre 2005(SJ) AK Nordland 220 232.5 235 220 145 155 160.5 160.5 265 278 285 285 665.5 88.47
2. Thomas K Bertelsen 2004(SJ) AK Frem 195 205 215 215 115 125 132.5 125 220 240 250 250 590 78.14
3. Marius H Poulsen 2004(SJ) AK Frem 170 180 190 180 105 110 112.5 110 220 227.5 230 230 520 68.92
105 kg
1. Malthe B Fuglkjær 2004(SJ) Gudenådalens SK 200 215 225 225 135 147.5 157 157 230 242.5 250 250 632 80.06
120 kg
1. Hjalte C Bruhn-andersen 2005(SJ) VK Kono 180 195 215 215 115 132.5 145 132.5 240 252.5 265 265 612.5 73.25

Herrer Junior
59 kg
1. Danny C Huynh 1999(J) Aalborg SK 152.5 163 167.5 163 115 122.5 128 122.5 175 190 195.5 190 475.5 79.31
66 kg
1. Asbjørn Tinning 2003(J) AK Nordland 140 150 157.5 157.5 105 112.5 117.5 112.5 145 155 160 160 430 67.84
74 kg
1. Jacob K Heise 2003(J) Thisted VF 170 180 185 185 117.5 122.5 125 125 217.5 227.5 237.5 237.5 547.5 81.64
2. Niklas S Jepsen 2003(J) Haderslev SK 180 190 200 200 105 112.5 117.5 112.5 220 230 240 230 542.5 80.76
3. Joakim L Bilyk 1999(J) Roskilde AK 175 185 195 195 120 127.5 130 130 215 227.5 237.5 215 540 79.44
4. Victor Knudsen 1999(J) Københavns SK 160 167.5 172.5 172.5 105 110 115 110 185 195 185 185 467.5 70.34
5. Marcus Kordal 2002(J) Gudenådalens SK 120 135 145 145 80 87.5 92.5 92.5 152.5 170 175 175 412.5 62.01
83 kg
1. Martin Wilkens 1999(J) Haderslev SK 225 240 250 250 132.5 140 145 145 300 315 325 315 710 99.53
2. Bertram Vorm 2001(J) Sportshøjskolen 200 210 215 215 117.5 122.5 127.5 127.5 220 230 240 240 582.5 80.78
3. Rasmus Jefsen 2000(J) Gudenådalens SK 180 195 205 205 100 112.5 125 125 210 230 245 230 560 77.97
4. Samuel F Søndergaard 2000(J) Aarhus AK 165 175 180 175 112.5 120 125 125 230 245 257.5 257.5 557.5 78.08
5. Martin Bundgaard 2000(J) Aarhus AK 182.5 195 205 195 100 110 115 115 230 245 252.5 245 555 77.90
6. Joakim G Larsen 2002(J) HG Styrkeløft 170 177.5 185 185 105 112.5 117.5 117.5 215 227.5 237.5 237.5 540 75.47
7. Mathias F Vestergaard 2001(J) Pure PP 170 175 185 185 112.5 117.5 120 117.5 210 222.5 232.5 222.5 525 73.12
8. Tobias H Juul 2002(J) Gudenådalens SK 170 180 187.5 187.5 105 112.5 115 112.5 190 205 215 215 515 72.28
9. Dat Nguyen 2002(J) Gudenådalens SK 170 182.5 190 190 92.5 100 105 100 215 230 215 505 70.61
10. Johannes Perret-gentil 2002(J) Roskilde AK 172.5 185 192.5 185 112.5 117.5 122.5 122.5 180 192.5 197.5 192.5 500 69.46
11. Andreas Holm 2003(J) Gudenådalens SK 160 175 182.5 175 110 115 120 115 180 195 205 205 495 69.12
12. Jacob K Sørensen 2000(J) Sportshøjskolen 155 165 172.5 172.5 122.5 130 135 130 170 187.5 200 187.5 490 68.30
13. Rune G Amstrup 1999(J) Aarhus SVK 160 170 170 160 105 110 110 105 210 220 220 210 475 67.72
14. Philip T Borg 2003(J) Target 160 165 160 100 107.5 107.5 100 185 192.5 192.5 192.5 452.5 64.99
15. Asger W Yde 2003(J) AK Nordland 100 115 120 120 77.5 82.5 85 82.5 125 145 145 125 327.5 46.87
- August K Stoppe 1999(J) Københavns SK
- Benjamin F Andersen 2001(J) Thisted VF
93 kg
1. Niklas Lundholm 2000(J) Aarhus AK 240 245 250 250 150 155 162.5 162.5 250 255 260 260 672.5 88.87
2. Sigurd P Lindholm 2000(J) Sportshøjskolen 205 215 225 225 145 152.5 152.5 152.5 245 265 272.5 272.5 650 85.53
3. Julius CB Struntze 2003(J) Aalborg SK 190 200 210 210 132.5 140 145 145 245 260 270 270 625 84.03
4. Tobias K Lauridsen 2002(J) AK Frem 190 202.5 205 190 145 150 157.5 150 230 240 230 570 75.30
5. Morten K Larsen 2002(J) Target 190 200 210 210 105 115 122.5 122.5 210 222.5 230 230 562.5 73.99
6. Danny Tran 1999(J) VK Kono 180 192.5 200 200 115 122.5 127.5 122.5 235 250 262.5 235 557.5 73.35
7. Philip Bang 2002(J) Target 175 177.5 185 177.5 130 132.5 135 135 230 240 245 240 552.5 73.67
8. Jakob Engel 1999(J) Aalborg SK 165 175 182.5 182.5 110 120 120 200 215 225 225 527.5 70.97
9. Rune Ø Schrøder 2000(J) AK Nordland 170 180 190 190 110 115 120 120 195 210 220 210 520 70.12
10. Jakob E Skot-hansen 2001(J) Videbæk SK 140 150 160 160 100 110 115 110 185 195 185 455 60.94
11. Laurits S Christiansen 2003(J) Aarhus AK 140 150 155 155 100 107.5 112.5 112.5 150 160 165 165 432.5 58.76
- Jeppe Miksa 2003(J) Ares
- Rasmus SL Markussen 2002(J) Videbæk SK
- Marcus Kruhøffer 2000(J) AK Atlas
105 kg
1. Christian N Enger 2001(J) AK Frem 245 255 260 260 130 137.5 142.5 137.5 250 260 270 260 657.5 83.17
2. Asger V Jensen 1999(J) VK Kono 210 230 242.5 242.5 135 145 150 145 240 250 260 260 647.5 80.40
3. Asbjørn N Nielsen 1999(J) Atlas MF 210 225 240 240 160 170 175 160 220 235 245 245 645 80.32
4. Adam E Karsø 2000(J) Sportshøjskolen 205 220 225 225 135 145 150 145 250 265 277.5 265 635 78.70
5. Kasper T Hvidkjær 2001(J) Aarhus AK 190 205 215 215 135 145 152.5 152.5 240 255 265 265 632.5 79.07
6. Victor Lahm 2000(J) Zielkes FK 215 225 232.5 225 142.5 150 150 142.5 245 255 260 255 622.5 78.44
7. Martin H Stenvang 2001(J) AK Frem 210 222.5 230 222.5 130 135 140 140 235 245 260 245 607.5 78.25
8. Lucas Pintos 2001(J) Target 155 155 120 125 130 125 235 250 265 250 530 65.83
9. Peter I Jensen-Smidt 2002(J) Pure PP 180 187.5 195 195 92.5 100 105 100 215 222.5 230 230 525 67.04
10. Rasmus Onsberg 2001(J) Videbæk SK 165 175 185 185 115 122.5 130 130 170 185 200 200 515 66.12
- Janus Jespersen 2003(J) Ares
120 kg
1. Frederik D Sinkbæk 2001(J) Aalborg SK 255 270 272.5 272.5 160 170 180 180 300 310 333 310 762.5 91.27
2. Jesper Vogelius 2000(J) Ares 270 270 175 190.5 190.5 270 290 290 750.5 90.94
3. Emil ES Nielsen 2001(J) VK Kono 75 75 90 95 100 95 185 200 210 200 370 45.29
+120 kg
1. Alexander O Andersen 2000(J) Hvidovre SF 245 260 275 275 152.5 160 165 165 290 303 315.5 315.5 755.5 83.99
2. Emil B Eriksen 2001(J) Gudenådalens SK 220 230 240 240 140 147.5 155 155 240 260 275 275 670 72.49

Herrer Masters 1
74 kg
1. Anders S Ki 1982(M1) Videbæk SK 150 165 180.5 165 127.5 138 138 127.5 180 200 210 210 502.5 74.50
83 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 195 207.5 207.5 165 175 175 195 207.5 207.5 590 81.71
93 kg
1. Thomas B Jensen 1982(M1) AK Nordland 185 192.5 200 192.5 115 122.5 127.5 127.5 215 225 230 230 550 72.29
2. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 150 160 165 165 122.5 130 135 135 210 225 240 240 540 71.82
3. Martin Dahm 1978(M1) AK Nordland 190 205 205 205 110 115 115 115 180 190 200 190 510 67.31
- Martin Faber 1982(M1) AK Frem 200 215 215 130 150 150 230 260 280 280
- Kevin Andersson 1980(M1) VK Kono
105 kg
1. Rune Glud 1982(M1) AK Nordland 185 195 200 200 188 193 188 180 195 195 195 583 72.26
2. Michael K Jensen 1980(M1) HG Styrkeløft 200 210 215 215 130 140 140 130 220 220 227.5 220 565 70.11
- Peter Thostrup 1974(M1) AK Nordland
- Michael Pedersen 1979(M1) AK Odin 135 145 160 160 145 145 145 140 140
120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 210 227.5 240 240 150 157.5 157.5 220 240 240 637.5 76.48
2. Lars L Dahlgaard-Stokholm 1974(M1) Haderslev SK 150 160 160 160 115 125 130 125 190 202.5 215 215 500 58.15
+120 kg
1. Jan Dam-Nielsen 1981(M1) Tårnby SK 210 225 225 135 140 145 145 240 260 272.5 260 630 64.73

Herrer Masters 2
66 kg
- Gert F Karlson 1966(M2) AK Frem 100 100 100 60 60 165 172.5 180 172.5
74 kg
1. Dan Kristensen 1969(M2) Thisted VF 100 120 100 110 121 121 125 150 175 150 371 54.73
83 kg
1. Jørgen Nielsen 1963(M2) Tårnby SK 160 175 180 180 110 115 120 120 160 175 180 180 480 66.94
2. Jesper Mogensen 1969(M2) Videbæk SK 140 150 155 155 100 105 110 110 200 212.5 212.5 200 465 64.79
3. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 120 130 130 130 135 140 143.5 140 140 150 157.5 150 420 58.83
93 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 140 140 152.5 152.5 140 151 161 151 150 162.5 170 170 473.5 62.04
2. Kenneth Kyvsgaard 1967(M2) Roskilde AK 140 150 157.5 157.5 112.5 120 122.5 120 150 177.5 197.5 177.5 455 60.29
105 kg
- Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK
120 kg
1. Jens LT Vinther 1965(M2) Roskilde AK 167.5 180 185 185 135 145 150 150 227.5 241 250 250 585 68.70
+120 kg
1. Steffen Golczyk 1968(M2) Randers SM 150 160 160 160 140 145 147.5 145 150 160 170 170 475 52.57

Herrer Masters 3
74 kg
1. Peter Hansen 1962(M3) Københavns SK 115 125 132.5 132.5 82.5 87.5 90 90 150 157.5 162.5 157.5 380 56.06
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting 140 151 155 155 107.5 115 120 115 140 150 150 420 58.25
2. Rasmus Adrian 1954(M3) ER Powerlifting 105 115 115 90 100 100 130 140 140 355 49.49
- Tom Jensen 1959(M3) Horsens SK
- Per Berndorff 1960(M3) Københavns SK
93 kg
1. Ole Olsen 1961(M3) Københavns SK 180 192.5 180 120 127.5 132.5 132.5 230 250 261.5 261.5 574 75.32
105 kg
1. Svend Bradtberg 1962(M3) Ares 160 170 182.5 182.5 105 110 110 105 175 190 200 190 477.5 62.03
2. Kim Salby 1961(M3) AK Odin 120 130 140 140 120 130 135 135 175 190 205 175 450 58.08

Herrer Masters 4
74 kg
1. John Terragni 1947(M4) Aalborg SK 120 130 140 140 105 110 115 110 140 155 173 173 423 63.25


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt