Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)

DM Styrkeløft 2022

Aalborg SK, d. 5-6 Mar 2022


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
47 kg
1. Lisette I Hansen 1989(S) Tårnby SK 137.5 150 152.5 150 77.5 86 89 89 157.5 166 172 166 405 548.45
2. Mia Tovgaard 1979(M1) Aalborg SK 120 130 135 130 70 70 72.5 70 120 130 130 330 444.84
- Mia Tovgaard 1979(M1) Aalborg SK
- Lisette I Hansen 1989(S) Tårnby SK
52 kg
1. Oda J Jensen 1996(S) Aalborg SK 110 115 117.5 117.5 87.5 92.5 95 92.5 137.5 150 152.5 152.5 362.5 452.91
- Oda J Jensen 1996(S) Aalborg SK
57 kg
1. Trine Ø Bagger 1986(S) AK Jyden 162.5 162.5 167.5 167.5 100 102.5 102.5 102.5 172.5 180 185 185 455 551.60
2. Eva Buxbom 1969(M2) Horsens SK 165 175.5 180 175.5 87.5 87.5 92.5 87.5 167.5 177.5 185.5 177.5 440.5 511.86
- Eva Buxbom 1969(M2) Horsens SK
- Trine Ø Bagger 1986(S) AK Jyden
69 kg
- Kathrine H Bak 1981(M1) Tårnby SK
- Mia Schjøtt Irving 1998(S) Holstebro S
- Stine Boysen 1983(S) Roskilde AK
- Agnes Larsen 1997(S) Sportshøjskolen
72 kg
1. Kathrine H Bak 1981(M1) Tårnby SK 170 170 185 185 110 110 115 115 210 220 235 220 520 532.43
2. Mia Schjøtt Irving 1998(S) Holstebro S 145 152.5 157.5 157.5 75 80 85 85 182.5 192.5 202.5 202.5 445 449.01
3. Agnes Larsen 1997(S) Sportshøjskolen 117.5 125 130 130 72.5 77.5 82.5 82.5 140 150 157.5 157.5 370 375.85
- Stine Boysen 1983(S) Roskilde AK 115 120 120 120 85 85 85 125 135 142.5 142.5
76 kg
- Julie A Hansen 1991(S) Tårnby SK
- Pernille Lindstrøm 1988(S) Sportshøjskolen
- Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK
- Line Jensen 1996(S) Aalborg SK
84 kg
1. Lise Frederiksen 1982(M1) Hjørring SS 220 232.5 237.5 232.5 107.5 115 120 120 175 187.5 187.5 187.5 540 484.60
2. Pernille Lindstrøm 1988(S) Sportshøjskolen 180 190 190 180 140 145.5 145.5 145.5 160 170 175 175 500.5 472.67
3. Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 130 137.5 142.5 142.5 145 150 156 145 165 170 175 175 462.5 437.85
4. Line Jensen 1996(S) Aalborg SK 150 157.5 160 157.5 90 90 95 90 150 160 160 160 407.5 384.68
- Julie A Hansen 1991(S) Tårnby SK 192.5 205 205 145 152.5 170 152.5 165
- Lise Frederiksen 1982(M1) Hjørring SS
+84 kg
1. Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK 232.5 245 245 115 120 122.5 122.5 215 241.5 241.5 215 582.5 495.47
- Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK 232.5 232.5 240 127.5 132.5 140 132.5 197.5 205 210 205
- Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK
- Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK

Damer Junior
84 kg
1. Signe L Bisgaard 2003(J) Gudenådalens SK 135 142.5 142.5 142.5 92.5 97.5 98.5 98.5 115 122.5 130 122.5 363.5 57.36
- Signe L Bisgaard 2003(J) Gudenådalens SK
+84 kg
1. Karen T Andersen 2000(J) Sportshøjskolen 160 175 185 185 67.5 75 85 85 160 172.5 180 180 450 68.46
- Karen T Andersen 2000(J) Sportshøjskolen

Damer Masters 1
63 kg
1. Nina Lieb 1981(M1) Tårnby SK 125 137.5 142.5 142.5 80 85 90.5 90.5 125 125 132.5 132.5 365.5 66.22
- Nina Lieb 1981(M1) Tårnby SK

Herrer Senior
74 kg
1. Brian H Holgersen 1988(S) Pure PP 180 192.5 192.5 180 107.5 107.5 115 115 220 232.5 232.5 220 515 375.95
- Rasmus L Knudsen 1995(S) Rødby M 235 235 235 100 105 117.5 117.5 160 170 180 180
- Brian H Holgersen 1988(S) Pure PP
- Rasmus L Knudsen 1995(S) Rødby M
83 kg
1. Mickel Dahl Flensborg 1996(S) Tårnby SK 285 318 318 285 162.5 170 177.5 177.5 277.5 292.5 300 292.5 755 503.96
- Nickolaj Olsen 1994(S) Københavns SK 277.5 285 290 155 255
- Mickel Dahl Flensborg 1996(S) Tårnby SK
- Nickolaj Olsen 1994(S) Københavns SK
- Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK
93 kg
1. Kim D Hansen 1971(M2) Tårnby SK 230 240 230 160 160 240 242.5 242.5 240 630 395.77
2. Peter Nielsen 1995(S) Aarhus AK 200 215 215 215 120 127.5 130 130 235 247.5 257.5 257.5 602.5 383.13
- Peter Nielsen 1995(S) Aarhus AK
- Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting
- Kim D Hansen 1971(M2) Tårnby SK
105 kg
1. Nicki Lentz 1992(S) Sportshøjskolen 390 402.5 390 255 262.5 262.5 262.5 280 300 307.5 307.5 960 590.59
2. Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF 325 332.5 335 335 200 205 210 205 300 320 333 333 873 533.23
3. Steffan Hansen 1990(S) Tårnby SK 302.5 315 322.5 315 220 227.5 232.5 232.5 272.5 285 295 285 832.5 502.00
4. Kasper Martinussen 1996(S) Pure PP 290 290 302.5 302.5 210 217.5 222.5 217.5 265 275 280 275 795 479.15
5. Magnus W Sørensen 1995(S) Horsens SK 225 235 245 235 190 190 190 190 220 235 250 250 675 412.16
- Morten V Pedersen 1987(S) AK Jyden 170 175 180 175 130 130 130 215 230 240 240
- Steffan Hansen 1990(S) Tårnby SK
- Morten V Pedersen 1987(S) AK Jyden
- Magnus W Sørensen 1995(S) Horsens SK
- Nicki Lentz 1992(S) Sportshøjskolen
- Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF
- Kasper Martinussen 1996(S) Pure PP
120 kg
1. Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 335 345 352.5 345 255 260 265 265 270 285 300 285 895 517.58
2. Martin Tryk 1992(S) Horsens SK 315 327.5 340 327.5 255 262.5 267.5 262.5 245 260 270 260 850 489.86
3. Jens P Smalbro 1994(S) Hjørring SS 275 300 310 300 170 177.5 182.5 182.5 320 345 352.5 345 827.5 475.81
4. Martin A Dreyer 1995(S) Aarhus AK 285 300 310 300 200 210 210 200 260 280 290 280 780 454.04
- Martin A Dreyer 1995(S) Aarhus AK
- Jens P Smalbro 1994(S) Hjørring SS
- Martin Tryk 1992(S) Horsens SK
- Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF
+120 kg
1. Christoffer Jensen 1993(S) Horsens SK 290 300 300 300 195 202.5 202.5 195 250 265 267.5 265 760 420.89
2. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 240 250 260 260 240 240 250 250 180 182.5 180 690 389.92
3. Frederik L Hansen 1997(S) Aarhus AK 150 165 250 165 140 150 155 155 230 250 265 265 585 326.96
- Christoffer Jensen 1993(S) Horsens SK
- Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK
- Frederik L Hansen 1997(S) Aarhus AK

Herrer Sub-Junior
74 kg
1. Magnus H Hedegård 2004(SJ) Rødby M 180 190 195 195 110 115 117.5 115 195 205 217.5 205 515 65.22
- Tobias Sørensen 2004(SJ) Horsens SK
- Magnus H Hedegård 2004(SJ) Rødby M
- Tobias Sørensen 2004(SJ) Horsens SK 185 200 210.5 210.5 127.5 127.5 127.5 185 195 197.5 195

Herrer Junior
74 kg
1. Theis VR Clemmensen 2000(J) Pure PP 180 190 200 200 100 120 127.5 120 200 200 210 210 530 66.21
- Theis VR Clemmensen 2000(J) Pure PP
105 kg
1. Martin B Thomsen 2002(J) Sportshøjskolen 272.5 272.5 277.5 277.5 205 212.5 220 220 240 255 265 265 762.5 78.23
- Martin B Thomsen 2002(J) Sportshøjskolen
120 kg
1. Lasse Justesen 2000(J) Sportshøjskolen 270 280 290 290 190 190 200 200 240 257.5 265 257.5 747.5 74.64
- Lasse Justesen 2000(J) Sportshøjskolen

Herrer Masters 1
74 kg
1. Anders S Ki 1982(M1) Videbæk SK 150 165 175 175 120 130 132.5 132.5 180 200 210 210 517.5 64.47
- Anders S Ki 1982(M1) Videbæk SK
93 kg
- Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK
- Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK
105 kg
1. Jørgen Rasmussen 1973(M1) Horsens SK 230 245 245 160 160 165 160 190 205 215 215 620 63.51
- Jørgen Rasmussen 1973(M1) Horsens SK
+120 kg
1. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 240 255 265 265 240 250 257.5 257.5 180 195 205 205 727.5 68.12
2. Daniel Christensen 1980(M1) Aalborg SK 250 255 250 162.5 167.5 167.5 167.5 240 252.5 255 240 657.5 62.67
- Jan Dam-Nielsen 1981(M1) Tårnby SK
- Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK
- Daniel Christensen 1980(M1) Aalborg SK
- Jan Dam-Nielsen 1981(M1) Tårnby SK 252.5 257.5 257.5 170 175 180 180 240 255 270 255

Herrer Masters 2
83 kg
- Jesper Mogensen 1969(M2) Videbæk SK
- Jesper Mogensen 1969(M2) Videbæk SK
93 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 175 175 175 190 190 190 190 135 135 500 54.33
- Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK
105 kg
1. Kim D Hansen 1971(M2) Tårnby SK 263 276 276.5 263 175 182.5 192.5 192.5 265.5 276.5 281 276.5 732 77.88
- Kim D Hansen 1971(M2) Tårnby SK
120 kg
1. Morten Sørig 1969(M2) Tårnby SK 250 275 250 190 205 221 205 75 150 150 605 60.31
- Morten Sørig 1969(M2) Tårnby SK

Herrer Masters 3
83 kg
1. Jan Sahlgren 1960(M3) Tårnby SK 175 175 90 125 125 125 175 200 216 200 500 58.62
- Jan Sahlgren 1960(M3) Tårnby SK
93 kg
1. Kim Salby 1961(M3) AK Odin 100 120 130 130 170 175 180 180 157.5 187.5 197.5 197.5 507.5 55.11
2. Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting 140 155 170 170 145 155 160 160 155 165 175 175 505 55.89
- Kim Salby 1961(M3) AK Odin
- Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting
105 kg
1. John Lukassen 1961(M3) Gudenådalens SK 180 190 200 200 120 125 130 125 225 235 242.5 242.5 567.5 60.32
- John Lukassen 1961(M3) Gudenådalens SK
120 kg
1. Lars Mikkelsen 1962(M3) Videbæk SK 220 240 240 220 220 230 230 180 200 220 220 670 65.62
- Lars Mikkelsen 1962(M3) Videbæk SK

Herrer Masters 4
93 kg
- Steen Wissing 1945(M4) Rødby M
- Steen Wissing 1945(M4) Rødby M 170 170 170 95 100 100 150 150
105 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M4) SK Atlas 110 130 130 152.5 155 157.5 157.5 170 190 190 477.5 49.20
- Allan Fuglsang 1950(M4) SK Atlas


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt