Resultater

DM Klassisk Bænkpres 2022

Gudenådalen, d. 24 Sep 2022


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points

Damer Senior
52 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(M1) Aarhus AK 50 52.5 55 55 55.39
57 kg
1. Sara E Andreasen 1993(S) Aarhus AK 82.5 87.5 90 90 80.53
63 kg
1. Lene Wollesen 1995(S) Pure PP 80 85 90 90 79.68
2. Martine I Jørgensen 1997(S) Københavns SK 77.5 82.5 85 85 71.62
3. Victoria BI Isaksen 1998(S) Pure PP 72.5 77.5 80 77.5 66.63
4. Camilla K Cullum 1985(S) Københavns SK 60 65 67.5 67.5 59.13
- Channe Hviid 1994(S) VK Kono
69 kg
1. Kathrine J Forsberg 1996(S) Aarhus AK 120 127.5 130 127.5 102.13
2. Agnes Larsen 1997(S) Sportshøjskolen 72.5 77.5 82.5 77.5 62.66
3. Ida W Nielsen 2002(J) Pure PP 57.5 62.5 65 65 53.33
76 kg
1. Sofie S Bengtson 1997(S) VK Kono 92.5 97.5 97.5 97.5 75.34
2. Annette Pedersen 1968(M2) Aarhus AK 87.5 92.5 97.5 92.5 72.81
3. Cecilie S Udholm 1998(S) Aalborg SK 77.5 80 82.5 80 61.61
4. Jette A Lindbjerg 1991(S) Horsens SK 65 70 72.5 70 54.09
5. Louise K Madsen 1993(S) Aarhus AK 65 70 72.5 70 54.02
6. Julie Sørensen 1997(S) Aarhus AK 50 55 55 55 42.55
84 kg
1. Rebekka R Andersen 1996(S) Ares 105 107.5 108.5 108.5 83.06
2. Katja Jørgensen 1988(S) Aarhus AK 102.5 107.5 108 108 81.09
3. Kathja Sejer 1989(S) Pure PP 67.5 72.5 77.5 72.5 55.40
+84 kg
1. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 110 117.5 120 120 86.43

Damer Sub-Junior
69 kg
1. Caroline W Olsen 2007(SJ) Rødby M 55 62.5 65.5 62.5 50.94

Damer Junior
69 kg
1. Victoria E Lynggaard 2002(J) Sportshøjskolen 60 65 65 60 48.43

Damer Masters 1
52 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(M1) Aarhus AK 50 55 57.5 55 55.39
63 kg
1. Camilla Kjærside 1978(M1) Holstebro S 50 52.5 52.5 50 42.15

Herrer Senior
59 kg
1. Noah B Jensen 2008(SJ) Aarhus AK 50 57.5 60 57.5 38.03
66 kg
1. Lars K Lund 1984(S) Aalborg SK 125 135 140 140 79.41
74 kg
1. Frederik OT Mogensen 1994(S) Aarhus AK 130 135 140 140 74.69
2. Anders S Ki 1982(M1) Videbæk SK 125 132.5 140 132.5 70.67
3. Victor Knudsen 1999(J) Københavns SK 105 112.5 115 112.5 60.89
83 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 175 180 187.5 187.5 94.25
2. Martin F Madsen 1998(S) Aarhus AK 162.5 170 175 175 88.56
3. Mads Pedersen 1989(S) Gudenådalens SK 165 175 180 175 88.20
4. Frederik K Christensen 1991(S) AK Atlas 155 160 165 165 83.02
93 kg
1. Michael Herrmann 1988(S) Aarhus AK 187.5 192.5 187.5 89.54
2. Kasper Pørksen 1988(S) ER Powerlifting 170 180 182.5 182.5 87.45
3. Jukka Rysgaard 1991(S) Thisted VF 172.5 180 182.5 180 85.76
4. Andreas Sørensen 1990(S) Københavns SK 165 165 170 165 78.48
5. Daniel Dørge 1993(S) VK Kono 155 162.5 167.5 162.5 77.23
6. Chris Golczyk 1990(S) Randers SM 120 127.5 120 57.86
7. Kim E Josefsen 1992(S) Aarhus SVK 110 112.5 115 112.5 54.91
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 170 177.5 185 177.5 79.65
2. Jesper B Mikkelsen 1989(S) Sportshøjskolen 155 162.5 170 170 76.23
3. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 155 160 160 155 71.87
4. Anton S Egholm 1996(S) Aalborg SK 142.5 152.5 152.5 152.5 69.11
5. Thomas Nielsen 1992(S) Aarhus SVK 137.5 145 150 145 65.41
6. Peter Nielsen 1995(S) Aarhus AK 122.5 130 137.5 122.5 57.75
120 kg
1. Jonathan Gelslev 1990(S) Københavns SK 177.5 185 190 185 79.49
2. Mads B Holst 1989(S) Aalborg SK 160 170 175 175 76.77
+120 kg
1. Niels H Christensen 1977(M1) Aalborg SK 190 197.5 197.5 190 75.98

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Noah B Jensen 2008(SJ) Aarhus AK 45 55 60.5 55 36.50
66 kg
1. Mikkel Skøttrup-jensen 2006(SJ) Aalborg SK 80 87.5 92.5 87.5 50.36
2. Johnny Luu 2006(SJ) VK Kono 85 90 92.5 85 48.64
74 kg
1. Jacob Joon 2004(SJ) BK Limfjord 85 90 95 95 51.42
2. Christian I Bakke 2006(SJ) Thisted VF 90 92.5 95 92.5 50.03
83 kg
1. Gustav T Seyffart 2004(SJ) VK Kono 122.5 127.5 130 130 65.39
2. August B Hjort 2006(SJ) AK Nordland 117.5 122.5 127.5 122.5 63.11
3. Suersaq N Kristiansen 2007(SJ) Thisted VF 107.5 112.5 120 112.5 57.15
93 kg
1. Benjamin B Macintyre 2005(SJ) AK Nordland 150 157.5 157.5 74.94
2. Janus B Frandsen 2005(SJ) BK Limfjord 87.5 90 100 100 48.00
+120 kg
1. Hjalte C Bruhn-andersen 2005(SJ) VK Kono 135 150 160 150 63.05

Herrer Junior
74 kg
1. Asbjørn Tinning 2003(J) AK Nordland 115 120 125 125 69.58
2. Jacob K Heise 2003(J) Thisted VF 115 120 125 120 64.44
3. Fillip S Oddersborg 2002(J) Sportshøjskolen 110 115 117.5 117.5 63.00
4. Ruben N Donde 2001(J) Københavns SK 115 120 122.5 115 61.60
83 kg
1. Rasmus Jefsen 2000(J) Gudenådalens SK 137.5 145 150 150 75.57
2. Joshua J Cope 2003(J) Holstebro S 125 130 135 135 69.39
3. Jacob K Sørensen 2000(J) Sportshøjskolen 127.5 132.5 137.5 132.5 66.78
4. Simon B Pedersen 2003(J) Pure PP 60 65 70 70 35.47
93 kg
1. Jakob LR Nielsen 2000(J) Pure PP 170 180 190.5 180 85.70
2. Steffen Botterhuis 1999(J) Sportshøjskolen 142.5 150 160 160 77.48
3. Mathias R Vestergaard 2002(J) Horsens SK 132.5 140 147.5 140 67.18
4. Kevin C Christensen 1999(J) AK Frem 120 127.5 132.5 132.5 63.55
5. Tobias H Juul 2002(J) Gudenådalens SK 100 107.5 112.5 112.5 56.29
105 kg
1. Martin B Thomsen 2002(J) Sportshøjskolen 150 165 172.5 172.5 77.40
2. Christian N Enger 2001(J) AK Frem 150 160 167.5 160 71.72
3. Tobias K Lauridsen 2002(J) AK Frem 150 155 160 150 69.80
4. Victor Lahm 2000(J) Aalborg SK 142.5 147.5 150 150 67.65
5. Kasper T Hvidkjær 2001(J) Aarhus AK 150 155 155 150 67.54
6. Noah Keldsen 2002(J) Pure PP 110 117.5 127.5 117.5 54.14
7. Peter I Jensen-Smidt 2002(J) Pure PP 97.5 102.5 107.5 102.5 48.48
120 kg
1. Mathias H Petersen 2000(J) Aalborg SK 160 170 175 170 72.27
2. Lasse Justesen 2000(J) Sportshøjskolen 132.5 142.5 150 142.5 62.11
+120 kg
1. Emil B Eriksen 2001(J) Gudenådalens SK 155 165 172.5 165 64.52

Herrer Masters 1
74 kg
1. Anders S Ki 1982(M1) Videbæk SK 127.5 130 135 130 69.53
2. Henrik Vinter 1976(M1) Randers SM 125 127.5 130 127.5 68.29
83 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 170 170 85.54
93 kg
1. Martin Faber 1982(M1) AK Frem 150 160 162.5 162.5 77.60
2. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 125 130 140 140 67.34
3. Kim Jensen 1979(M1) Aalborg SK 115 120 125 120 57.50
105 kg
1. Michael Nørlev 1978(M1) Hjørring SS 140 150 155 155 70.79
2. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 125 132.5 140 140 62.90
3. Jens K Frederiksen 1982(M1) Holstebro S 125 130 137.5 130 58.74

Herrer Masters 2
74 kg
1. Dan Kristensen 1969(M2) Thisted VF 115 122.5 122.5 65.76
83 kg
1. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 125 130 135 135 68.60
2. Rene H Vester 1971(M2) SK Atlas 122.5 130 135 130 66.23
105 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 140 155 155 72.04
2. Eise P Poulsen 1967(M2) Københavns SK 110 125 125 110 50.36
120 kg
1. Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 120 127.5 135 127.5 55.12
+120 kg
1. Ryan Søndergaard 1970(M2) Gudenådalens SK 130 130 140 130 54.40

Herrer Masters 3
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting 115 122.5 130.5 122.5 61.65
2. Bo Petersen 1962(M3) Randers SM 100 110 115 115 60.06
93 kg
1. Per Berndorff 1960(M3) Københavns SK 75 110 112.5 112.5 53.95
2. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 100 105 110 110 53.29
105 kg
1. Kim Salby 1961(M3) AK Odin 100 120 130 130 61.53
120 kg
1. Lars Mikkelsen 1962(M3) Videbæk SK 172.5 172.5 75.28
+120 kg
1. Henning G Thorsen 1959(M3) Horsens SK 110 120 125 120 50.42

Herrer Masters 4
74 kg
1. John Terragni 1947(M4) Aalborg SK 107.5 115 121.5 115 62.12
83 kg
1. Henning Stenkjær 1947(M4) Teutonia 85 95 95 95 48.44
105 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M4) SK Atlas 115 120 125 125 56.45
2. Jan B Traulsen 1948(M4) Teutonia 105 110 115 110 50.53
120 kg
1. Finn Knudsen 1947(M4) ER Powerlifting 130 140 145 145 64.29


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt