Resultater

DM Klassisk Bænkpres 2018

Aalborg, SPH, d. 29 Sep 2018


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points

Damer Senior
47 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(S) Aarhus AK 47.5 50 52.5 52.5 71.862
52 kg
1. Lonnie B Pedersen 1975(M1) AK Frem 62.5 65 65 65 81.263
57 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 70 72.5 75 72.5 84.187
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M2) Sportshøjskolen 95 100 102.5 102.5 102.644
2. Astrid B Nielsen 1993(S) Sportshøjskolen 57.5 62.5 67.5 62.5 61.300
84 kg
1. Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 92.5 100 102.5 102.5 91.574
2. Sissel P Machholm 1994(S) Aarhus SVK 80 82.5 85 82.5 74.968
- Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK
+84 kg
1. Annette R Christensen 1965(M2) Ry MK 125 132.5 138 132.5 105.576
2. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 100 107.5 110 110 90.871

Damer Sub-Junior
84 kg
1. Smilla Lyhne 2000(SJ) Thisted VF 60 65 67.5 67.5 63.362

Damer Junior
63 kg
1. Steffenie K Jensen 1996(J) AK Atlas 50 52.5 57.5 52.5 56.422
2. Julie M Nielsen 1997(J) Thisted VF 45 50 52.5 45 48.906
72 kg
1. Kamilla W Bøgedal 1995(J) AK Nordland 110 116 120 120 118.776
84 kg
1. Mathilde M Pedersen 1998(J) Thisted VF 50 55 57.5 57.5 56.114

Damer Masters 1
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 65 71 71.5 71.5 83.333
84 kg
1. Tanja Rasmussen 1972(M1) Horsens SK 50 57.5 57.5 50 45.660

Damer Masters 2
63 kg
1. Stella Jensen 1964(M2) Grenå SK 50 52.5 55 52.5 60.071
84 kg
1. Isodora ElsebethAnnamaria Nielsen 1960(M2) Roskilde AK 45 47.5 50 47.5 43.163

Damer Masters 3
72 kg
1. Kirsten Gylling 1957(M3) Grenå SK 60 62.5 66 62.5 61.131

Herrer Senior
74 kg
1. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 117.5 122.5 125 125 91.688
2. Emil R Kjær 1994(S) Aarhus SVK 117.5 125 127.5 125 91.613
83 kg
1. Mads Pedersen 1989(S) Gudenådalens SK 155 172.5 180.5 172.5 121.526
2. Kent T Flåten 1979(S) Københavns SK 160 170 175 160 108.336
3. Danny O Jensen 1988(S) Aarhus SVK 155 160 165 160 107.328
4. Frederik K Christensen 1991(S) AK Atlas 160 162.5 162.5 160 106.944
5. Andreas Sørensen 1990(S) Københavns SK 145 152.5 152.5 145 97.034
6. Julius Baltrusaitis 1991(S) Aarhus AK 115 120 122.5 120 80.412
93 kg
1. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 175 180 185 180 117.666
2. Johnni Andersen 1977(M1) AK Frem 140 150 162.5 162.5 103.578
3. Leon S Simonsen 1992(S) Thisted VF 137.5 142.5 145 142.5 92.041
4. Anders Witte 1991(S) Københavns SK 130 135 145 135 85.725
5. Thomas Nielsen 1992(S) Aarhus SVK 117.5 122.5 127.5 122.5 79.037
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 160 167.5 167.5 100.148
2. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 140 150 160 160 100.000
3. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 150 155 157.5 155 96.426
4. Tobias Kokholm 1991(S) Thisted VF 130 137.5 142.5 137.5 85.594
- Stefan Probst 1987(S) Pure PP 155 155 155
120 kg
1. Peter H Eriksen 1970(M1) Rødby M 182.5 182.5 192.5 182.5 107.182
2. Nicolaj Scupii 1994(S) Aalborg SK 162.5 162.5 167.5 162.5 93.730
- Jakob Thrane Mainz 1993(S) Sportshøjskolen 220 220
+120 kg
1. Nikolaj E Eriksen 1993(S) Aarhus AK 195 202.5 210.5 202.5 114.413
2. Niels Stærkjær 1966(M2) Aarhus AK 185 192.5 205 192.5 105.644
3. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 182.5 190 190 182.5 103.021
4. Jacob Stegelmann 1980(S) Aarhus AK 150 160 182.5 160 91.968

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Kevin Salby 2003(SJ) AK Odin 35 40 40 40 38.708
66 kg
1. Ruben N Donde 2001(SJ) Københavns SK 80 87.5 90 80 63.632
74 kg
1. Tobias H Juul 2002(SJ) Gudenådalens SK 67.5 72.5 77.5 72.5 54.506
83 kg
1. Jakob LR Nielsen 2000(SJ) Pure PP 132.5 138 142.5 142.5 97.769
93 kg
1. Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 100 110 112.5 112.5 72.518
105 kg
1. Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 130 140 150 150 93.795
2. Lasse Justesen 2000(SJ) Gudenådalens SK 115 122.5 127.5 127.5 77.546
3. Victor Fredhave 2000(SJ) Grenå SK 75 90 92.5 92.5 57.332

Herrer Junior
83 kg
1. Sonny M Kastberg 1995(J) Horsens SK 132.5 137.5 137.5 94.834
2. Mikkel Juul 1995(J) Randers SM 115 122.5 125 122.5 82.822
93 kg
1. Mathias F Rasmussen 1996(J) Aarhus AK 120 130 137.5 130 82.225
105 kg
1. Michael Haxgart 1995(J) Hvidovre SF 190 198 200 198 118.384
2. Andreas Houmark 1999(J) Thisted VF 110 117.5 125 125 75.538
120 kg
1. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 165 175 182.5 182.5 108.332
2. Daniel F Gammelgaard 1995(J) Pure PP 115 122.5 125 125 72.650
+120 kg
1. Lars Mogensen 1996(J) Videbæk SK 170 180 187.5 187.5 104.700

Herrer Masters 1
74 kg
1. Klaus Larsen 1972(M1) Ares 120 130 132.5 132.5 101.098
2. Dan Kristensen 1969(M1) Thisted VF 125 130 132.5 132.5 95.493
83 kg
1. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 145 150 155 155 103.664
2. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 140 155 155 140 93.856
3. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 110 117.5 125 125 84.000
93 kg
1. Johnni Andersen 1977(M1) AK Frem 130 130 82.927
105 kg
1. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 150 155 160 155 96.612
2. Michael Nørlev 1978(M1) Hjørring SS 145 155 157.5 155 93.357
3. Lauge Fredhave 1972(M1) Grenå SK 120 130 130 120 72.720
- Martin Voldum 1973(M1) AK Frem 140 142.5 142.5
120 kg
1. Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 170 180 190 190 110.618
+120 kg
1. Niels H Christensen 1977(M1) AK Jyden 185 192.5 192.5 185 105.210

Herrer Masters 2
66 kg
1. Gert F Karlson 1966(M2) Grenå SK 57.5 60 62.5 62.5 49.256
83 kg
1. Bo Petersen 1962(M2) Randers SM 130 135 140 135 91.220
2. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 125 135 142.5 135 90.423
3. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 120 127.5 137.5 127.5 86.063
93 kg
1. Bent M Kristensen 1968(M2) Ares 145 153 157.5 153 97.492
2. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 100 110 112.5 110 70.906
105 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 155 162.5 170 170 103.343
2. Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 127.5 135 137.5 137.5 82.610
3. Lars B Krustrup 1968(M2) Horsens SK 120 127.5 130 127.5 79.586
4. Bjørn Nielsen 1959(M2) Roskilde AK 107.5 110 115 110 68.596
5. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 110 115 115 110 67.474
120 kg
1. Benny Jensen 1964(M2) Sportshøjskolen 105 140 140 105 61.541
+120 kg
1. Steffen Golczyk 1968(M2) Randers SM 150 150 155 150 83.790

Herrer Masters 3
83 kg
1. Bo Jensen 1955(M3) Grenå SK 110 115 120 115 77.579
105 kg
1. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 132.5 137.5 142.5 137.5 82.871
2. Jan Bertelsen 1955(M3) Grenå SK 115 120 122.5 120 74.688
- Torben Kristensen 1958(M3) Sportshøjskolen 117.5 125 125
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 137.5 142.5 147.5 142.5 84.047

Herrer Masters 4
66 kg
1. Bent Hansen 1941(M4) Roskilde AK 75 75 77.5 75 59.850
74 kg
1. John Terragni 1947(M4) Aalborg SK 100 107.5 110 110 82.335
2. Fransisco Romero-karlsen 1944(M4) Teutonia 65 67.5 70 67.5 52.157
83 kg
1. Verner Nielsen 1940(M4) SK Atlas 85 90 95 95 63.850
105 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 80 90 105 90 56.241
120 kg
1. Jan B Traulsen 1948(M4) Teutonia 122.5 130 135 130 77.441


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt