Nomineringer

DM Klassisk 2018

Thisted, 6-8 Apr 2018. 136 løftere tilmeldt

Nomineringer basseret på: Resultat opnået i den tilmeldte vægtklasse i stævneåret eller året før.
For DM Klassisk fra 2018, er der specielle nomineringsregler der følger kravene til DM Klassisk, vedtaget ved Repræsentantskabsmødet 2017.
Kravene gælder kun for den åbne/Senior klasse.
Navneoverstregning = afbud efter tilmeldingsfrist.

Stævneinfo kan ses i invitation.
Indvejnings- og starttider og dommere i planen.

Klasser
Vis: Points - Teams

Navn Årgang Klub # Nomineret Resultat opnået ved Klassisk

Damer Senior
47
Clara H Barsøe 1994(S) Roskilde AK 1 287.5 DM Klassisk 2018 x
57
Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 1 325 DM Klassisk 2018 x
63
Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 1 440.5 DM Klassisk 2018 x
Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 2 360 DM Klassisk 2018 x
Channe Hviid 1994(S) Odense BBC 3 330 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Anna T Ruspini 1994(S) Tårnby SK 4 282.5 DM Klassisk 2018 x
72
Annette Pedersen 1968(M2) Sportshøjskolen 1 440 DM Klassisk 2018 x
Emma A Badalyan 1993(S) Ares 2 422.5 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Charlotte Esbjørn 1968(M2) Roskilde AK 3 420 EM klassisk (master) 2018 x
Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 4 410 DM Klassisk 2018 x
Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 5 392.5 DM Klassisk 2018 x
Anne Skaalum 1979(S) HG Styrkeløft 6 360 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Kathrine H Dahl 1994(S) Thisted VF 7 337.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
84
Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 1 480.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 2 460 DM Klassisk 2018 x
Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 3 448 TSK Cup, Klassisk 2017 x
Katja V Kronborg 1993(S) Heden 4 410 DM Klassisk 2018 x
Charlotte EM Kristensen 1994(S) Aarhus SVK 5 375 DM Klassisk 2018 x
Sofie MN Mønsted 1990(S) Haderslev SK 6 345 DM Klassisk 2018 x
Lotte Ditlev 1992(S) Aarhus AK 7 342.5 DM Klassisk 2018 x
Kathja Sejer 1989(S) Pure PP 8 340 DM Klassisk 2018 x
84+
Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 1 482.5 DM Klassisk 2018 x
Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK 2 447.5 DM Klassisk 2018 x
Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK 3 407.5 DM Klassisk 2018 x

Damer Junior
52
Oda J Jensen 1996(J) Aalborg SK 1 325 EM Klassisk 2018 x
57
Sebine CM Nielsen 1999(J) Roskilde AK 1 267.5 DM Klassisk 2018 x
63
Lene Wollesen 1995(J) Pure PP 1 350 DM Klassisk 2018 x
Victoria BI Isaksen 1998(J) Haderslev SK 2 320 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Nancy Fadel 1995(J) Thisted VF 3 252.5 DM Klassisk 2018 x
72
Rebekka R Andersen 1996(J) Aalborg SK 1 387.5 NM Sub-Junior/Junior 2018 x
Sarah K Kjeldsen 1997(J) Aarhus AK 2 370 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Annika Bell 1997(J) ER Powerlifting 3 355 DM Klassisk 2018 x
Laura E Lillelund 1997(J) Aarhus SVK 4 300 AaSK Open, Klassisk 2018 x
Mathilde M Pedersen 1998(J) Thisted VF 5 280 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
84
Cecilie BE Rasmussen 1995(J) Roskilde AK 1 387.5 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Maren M Bielefeldt 1999(J) Holstebro S 2 363 DM Klassisk 2018 x
Marie LS Veigert 1995(J) Aarhus AK 3 330 DM Klassisk 2018 x
Linette Willumsen 1997(J) Thisted VF 4 240 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x

Damer Masters 1
72
Henriette V Nielsen 1977(M1) Pure PP 1 215 DM Klassisk 2018 x
84
Jeanette K Nørgaard 1978(M1) ER Powerlifting 1 358 DM Klassisk 2018 x

Damer Masters 3
63
Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 1 257.5 EM klassisk (master) 2018 x

Herrer Senior
74
Andreas Klug 1984(S) Pure PP 1 572.5 DM Klassisk 2017 x
Jakob K Brinkmann 1991(S) Odense BBC 2 510 DM Klassisk 2018 x
Stefan S Mikkelsen 1991(S) Københavns SK 3 480 TSK Cup, Klassisk 2018 x
83
Rasmus D Hansen 1994(S) Sportshøjskolen 1 645 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Rasmus L Jørgensen 1994(S) Hvidovre SF 2 635 TSK Cup, Klassisk 2017 x
Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF 3 630 DM Klassisk 2018 x
Sebastian VK Zoega 1994(S) Københavns SK 4 625 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 5 603 DM Klassisk 2017 x
Paw Eistrup 1993(S) Sportscenter 6 597.5 DM Klassisk 2018 x
Kim H Melander 1991(S) HG Styrkeløft 7 577.5 DM Klassisk 2017 x
Andreas Sørensen 1990(S) Københavns SK 8 572.5 DM Klassisk 2018 x
Frederik K Christensen 1991(S) AK Atlas 9 570 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Kasper Sørensen 1994(S) Aarhus AK 10 540 DM Klassisk 2018 x
Asbjørn EM Frellsen 1994(S) Københavns SK 11 535 DM i Styrkeløft 2018 x
Rasmus Bergholt 1989(S) Norce 12 517.5 DM Klassisk 2018 x
93
Joakim Jørgensen 1994(S) Roskilde AK 1 750 EM Klassisk 2018 x
Henning Meyhoff-Thaysen 1993(S) Pure PP 2 635 DM Klassisk 2018 x
Sebastian N Lassen 1991(S) Aarhus SVK 3 625 DM Klassisk 2018 x
Jukka Rysgaard 1991(S) Thisted VF 4 622.5 DM Klassisk 2018 x
Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 5 612.5 DM Klassisk 2018 x
Silvan Popovic 1976(M1) Københavns SK 6 610 DM Klassisk 2018 x
Leon S Simonsen 1992(S) Thisted VF 7 565 DM Klassisk 2018 x
Thomas Ebdrup 1988(S) Haderslev SK 8 545 DM Klassisk 2018 x
105
Lazar Kuburovic 1992(S) Københavns SK 1 750.5 TSK Cup, Klassisk 2017 x
Martin Faber 1982(S) AK Frem 2 727.5 DM Klassisk 2018 x
Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 3 712.5 DM Klassisk 2017 x
Lasse Johansen 1994(S) Sportshøjskolen 4 687.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Bo H Jensen 1986(S) Herkules 5 687.5 AaSK Open, Klassisk 2017 x
Thomas H Jørgensen 1994(S) Norce 6 615 DM Klassisk 2018 x
Jonathan A Arnesen 1991(S) Københavns SK 7 612.5 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Lasse R Dietrichsen 1988(S) Haderslev SK 8 602.5 DM i Styrkeløft 2018 x
120
Jens P Smalbro 1994(S) Hjørring SS 1 777.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 2 745 DM Klassisk 2018 x
Tim Lassen 1984(S) Herkules 3 725 TSK Cup, Klassisk 2017 x
Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 4 690 JM Styrkeløft 2017 x
120+
Martin S Nielsen 1994(S) AK Frem 1 730.5 AaSK Open, Klassisk 2018 x
Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 2 702.5 DM Klassisk 2018 x
Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 3 657.5 DM Klassisk 2018 x

Herrer Sub-Junior
59
Martin Rosenberg 2003(SJ) Ares 1 255 DM Klassisk 2018 x
74
Elias Pedersen 2000(SJ) HG Styrkeløft 1 410 NM Sub-Junior/Junior 2018 x
Alexander Christensen 2002(SJ) AK Nordland 2 397.5 DM Klassisk 2018 x
83
Bertram Vorm 2001(SJ) HG Styrkeløft 1 522.5 NM Sub-Junior/Junior 2018 x
Simon B Hansen 2001(SJ) Odense BBC 2 462.5 DM Klassisk 2018 x
93
Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 1 517.5 NM Sub-Junior/Junior 2018 x
105
Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 1 657.5 (93) EM Klassisk 2018 x
Lasse Justesen 2000(SJ) Gudenådalens SK 2 520 NM Sub-Junior/Junior 2018 x

Herrer Junior
74
Andreas Espensen 1996(J) Pure PP 1 430 DM Klassisk 2018 x
83
Mikkel Nehlsen Sørensen 1998(J) Haderslev SK 1 647.5 EM Klassisk 2018 x
Martin Wilkens 1999(J) Haderslev SK 2 632.5 DM Klassisk 2018 x
Rasmus G Nørskov 1996(J) Aarhus AK 3 522.5 DM Klassisk 2018 x
Oskar S Lund 1998(J) Københavns SK 4 462.5 DM Klassisk 2017 x
Emil Schjønning 1995(J) Aarhus AK 5 445 TSK Cup, Klassisk 2017 x
93
Rasmus H Winther 1996(J) Københavns SK 1 677.5 NM Sub-Junior/Junior 2018 x
Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 2 620 DM Klassisk 2018 x
Marcus Kruse 1999(J) Ebeltoft SK 3 600 TSK Cup, Klassisk 2017 x
Bernodus B Snorrason 1996(J) Thisted VF 4 580 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Jonas Bartholdi 1998(J) Herkules 5 550 DM Klassisk 2018 x
Thomas Schougaard 1997(J) Aarhus AK 6 550 DM Klassisk 2018 x
Elias L Madsen 1996(J) Københavns SK 7 547.5 DM Klassisk 2018 x
Frederik M Christensen 1995(J) Thisted VF 8 532.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Rasmus P Ebbesen 1995(J) Haderslev SK 9 502.5 DM Klassisk 2018 x
Jonathan B Kristensen 1998(J) Thisted VF 10 460 DM Klassisk 2018 x
105
Daniel KB Fischer 1995(J) Sportshøjskolen 1 737.5 EM Klassisk 2018 x
Jacob M Iversen 1995(J) Norce 2 582.5 DM Klassisk 2018 x
Andreas Houmark 1999(J) Thisted VF 3 577.5 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
120
Ole S Borup 1995(J) Hvidovre SF 1 797.5 EM Klassisk 2018 x
Jesper Jensen 1995(J) Pure PP 2 515 DM Klassisk 2018 x
120+
Lars Mogensen 1996(J) Videbæk SK 1 730 NM Sub-Junior/Junior 2018 x

Herrer Masters 1
83
Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 1 568.5 DM Klassisk 2018 x
Michel V Eijgen 1976(M1) AK Frem 2 565 DM Klassisk 2018 x
Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 3 557.5 EM klassisk (master) 2018 x
Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 4 555 JM Klassisk Styrkeløft 2018 x
Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 5 510 DM Klassisk 2017 x
105
Michael Nørlev 1978(M1) Hjørring SS 1 565 AaSK Open, Klassisk 2018 x
Jacob Kjellberg 1975(M1) AK Frem 2 522.5 JM Styrkeløft 2017 x
120
Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 1 680 TSK Cup, Klassisk 2018 x
Steen Thorsøe 1977(M1) Thisted VF 2 430 DM Klassisk 2018 x
120+
Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 1 720 DM Klassisk 2017 x

Herrer Masters 2
83
Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 1 515 VM Klassisk 2018 x
Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 2 395 DM Klassisk 2018 x
93
Ole Olsen 1961(M2) Københavns SK 1 572.5 EM klassisk (master) 2018 x
George Olesen 1960(M2) AK Jyden - - - x
105
John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 1 585 DM Klassisk 2017 x
Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 2 525 DM Klassisk 2018 x
Bjørn Nielsen 1959(M2) Roskilde AK 3 420 DM Klassisk 2018 x
120
Jan Horshauge 1962(M2) Hjørring SS 1 565 DM Klassisk 2017 x
Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 2 560 DM Klassisk 2018 x
Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 3 350 DM Klassisk 2018 x

Herrer Masters 3
83
Keld Petersen 1954(M3) Teutonia 1 385 DM Klassisk 2018 x
Anders KK Jensen 1951(M3) Videbæk SK 2 322.5 DM Klassisk 2017 x
93
Gustav Johansen 1957(M3) Thisted VF 1 425 DM Klassisk 2018 x
Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 2 410 DM Klassisk 2017 x
120
Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 1 427.5 DM Klassisk 2018 x

Herrer Masters 4
74
Henning Stenkjær 1947(M4) Teutonia 1 265 DM Klassisk 2018 x
105
Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 1 292.5 DM i Styrkeløft 2018 x


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt