Resultater

DM i Klassisk Bænkpres 2017

Rødby (Rødby Motion), d. 23-24 Sep 2017


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points

Damer Senior
57 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 65 70 70 70 81.907
2. Mette G Jensen 1985(S) ER Powerlifting 60 67.5 67.5 60 69.624
63 kg
1. Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 80 80 85 80 89.192
2. Marie LL Knudsen 1990(S) Aarhus SVK 62.5 65 70 70 77.441
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 100 105.5 105.5 100 99.390
2. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Roskilde AK 82.5 85 90 85 83.275
3. Pernille B Bramsen 1990(S) Pure PP 60 65 70 70 69.230
84 kg
1. Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 87.5 92.5 97.5 92.5 82.991
2. Kathja Sejer 1989(S) Pure PP 72.5 77.5 82.5 77.5 72.959
3. Cilie LA Simonsen 1980(S) Roskilde AK 60 62.5 62.5 62.5 56.538
+84 kg
1. Annette R Christensen 1965(M2) Ry MK 120 127.5 135 127.5 101.605
2. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 90 92.5 95 92.5 71.142
3. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 85 90 92.5 90 75.204

Damer Sub-Junior
+84 kg
1. Stine Greendahl 1999(SJ) Haderslev SK 57.5 57.5 60 60 50.862

Damer Junior
63 kg
1. Kamilla W Bøgedal 1995(J) Københavns SK 80 85.5 86 86 92.476
2. Lene Wollesen 1995(J) Pure PP 80 82.5 85 85 93.449
84 kg
1. Sissel P Machholm 1994(J) Aarhus SVK 77.5 80 82.5 82.5 75.917

Damer Masters 2
63 kg
1. Stella Jensen 1964(M2) Grenå SK 55 61 61.5 61 68.540

Damer Masters 3
84 kg
1. Kirsten Gylling 1957(M3) Grenå SK 60 62.5 65 65 61.997

Herrer Senior
66 kg
1. Daryoush Yazdanyar 1986(S) Københavns SK 105 122.5 122.5 96.310
2. Quendrim Halili 1992(S) Grenå SK 60 65 72.5 72.5 59.044
83 kg
1. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 165 172.5 172.5 165 110.946
2. Danny O Jensen 1988(S) Aarhus SVK 155 162.5 167.5 162.5 108.631
3. Andreas Sørensen 1990(S) Target 130 137.5 145 137.5 92.593
4. Morten L Jensen 1993(S) ER Powerlifting 107.5 117.5 120 117.5 83.037
- Anders S Ki 1982(S) Videbæk SK 130 140 140
93 kg
1. Kasper Pørksen 1988(S) Rødby M 170 180 187.5 187.5 118.913
2. Frederik K Christensen 1991(S) Roskilde AK 155 162.5 167.5 162.5 103.285
3. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 140 150 160 160 101.136
4. Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 135 135 150 135 86.373
5. Casper M Jensen 1991(S) Ares 122.5 127.5 132.5 132.5 85.688
6. Frederik S Haslund 1992(S) ER Powerlifting 120 130 140 130 84.175
7. Anders B Lyhne 1991(S) Pure PP 130 135 135 130 81.874
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 185 195 203 195 116.532
2. Rune Glud 1982(S) AK Nordland 180 190 195 190 114.076
3. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 120 135 135 83.849
4. Mathias Monhart 1990(S) Hvidovre SF 95 100 105 105 63.830
- Stefan Probst 1987(S) Pure PP 152.5 152.5 152.5
120 kg
1. Jakob Thrane Mainz 1993(S) Sportshøjskolen 210 220 230.5 220 126.588
+120 kg
1. Jacob Stegelmann 1980(S) Aarhus AK 185 192.5 192.5 192.5 109.244
2. Jonas Engelund 1989(S) Videbæk SK 190 200 200 190 103.455
3. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 175 185 185 175 99.593

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Kevin Salby 2003(SJ) AK Odin 30 32.5 37.5 37.5 41.929
83 kg
1. Nikolaj Nordstrøm 1999(SJ) Rødby M 120 125 125 120 80.388
93 kg
1. Marcus Kruse 1999(SJ) Ebeltoft SK 145 150.5 157.5 150.5 95.236
2. Simon Espensen 1999(SJ) Pure PP 110 110 117.5 117.5 76.704

Herrer Junior
66 kg
1. Christopher S Simonsen 1996(J) Hvidovre SF 87.5 97.5 97.5 87.5 70.035
83 kg
1. Frederik OT Mogensen 1994(J) Sportshøjskolen 115 125 130 130 87.347
2. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 117.5 125 127.5 127.5 85.170
3. Nickolaj Olsen 1994(J) Københavns SK 115 122.5 125 125 83.613
4. Anders E Stilbo 1996(J) Hvidovre SF 107.5 115 122.5 122.5 84.929
5. Andreas Espensen 1996(J) Pure PP 100 105 110 105 74.403
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 160 165 170 170 106.794
2. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 145 155 165 155 98.673
105 kg
1. Michael Haxgart 1995(J) Hvidovre SF 177.5 185 190 190 114.171
+120 kg
1. Nicolaj Scupii 1994(J) Aalborg SK 155 162.5 170 170 97.019
2. Frederik T Nordberg 1994(J) Pure PP 150 160 170 170 93.330

Herrer Masters 1
74 kg
1. Klaus Larsen 1972(M1) Ares 115 125 135 125 92.288
83 kg
1. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 130 135 140 140 93.996
2. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 115 122.5 130 122.5 82.002
93 kg
1. Johnni Andersen 1977(M1) AK Frem 150 160 165 165 104.462
2. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 135 145 152.5 145 94.120
3. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 145 152.5 152.5 145 91.466
105 kg
1. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 160 170 170 160 96.336
2. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 115 125 132.5 125 77.325
120 kg
1. Peter H Eriksen 1970(M1) Rødby M 170 182.5 192.5 182.5 107.529
+120 kg
1. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 130 140 150 150 85.455

Herrer Masters 2
74 kg
1. Gert Olsen 1963(M2) Ares 100 107.5 110 107.5 77.400
2. Peter Hansen 1962(M2) Københavns SK 75 80 85 85 61.923
83 kg
1. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 120 130 135 130 87.607
2. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 110 117.5 117.5 110 74.866
93 kg
1. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 130 135 140 140 88.732
2. Torben Kristensen 1958(M2) Sportshøjskolen 115 122.5 125 122.5 77.187
3. Bjørn Nielsen 1959(M2) Roskilde AK 105 115 115 115 72.807
105 kg
1. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 130 145 150 145 90.277
2. Svend L Christensen 1958(M2) Ry MK 120 125 127.5 125 77.075
3. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 100 102.5 105 105 65.499
120 kg
1. Benny Jensen 1964(M2) Sportshøjskolen 135 140 140 140 82.096
2. Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 120 125 127.5 127.5 74.205

Herrer Masters 3
83 kg
1. Bo Jensen 1955(M3) Grenå SK 110 120 125 125 84.300
105 kg
1. Jan Bertelsen 1955(M3) Grenå SK 120 130 135 130 78.871
2. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 120 127.5 132.5 127.5 77.061
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 140 145 150 145 85.188

Herrer Masters 4
66 kg
1. Bent Hansen 1941(M4) Roskilde AK 75 77.5 80 77.5 62.775
2. Horst Diter 1943(M4) Ares 65 70 75 70 56.469
74 kg
1. Ole Madsen 1947(M4) SK Atlas 60 62.5 62.5 62.5 47.363
2. Svend Stensgaard 1922(M4) Rødby M 55 60 60 60 44.070
83 kg
1. Verner Nielsen 1940(M4) SK Atlas 90 95 102.5 102.5 68.767
2. Peter Vintersborg 1941(M4) HG Styrkeløft 95 97.5 100 97.5 65.510
3. Tommy Rasmussen 1946(M4) Rødby M 60 67.5 70 70 48.531
93 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 85 95 105 105 66.738
105 kg
1. Finn Knudsen 1947(M4) Rødby M 145 152.5 157.5 152.5 91.897


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt