Resultater

DM i Klassisk Bænkpres 2017

Rødby (Rødby Motion), d. 23-24 Sep 2017


Klasser, bedste løft
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub Vægt WF Lot BP Points Rekorder

Damer Senior
57 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 56.40 1.1701 9 70 81.91
2. Mette G Jensen 1985(S) ER Powerlifting 57.00 1.1604 19 60 69.62
63 kg
1. Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 60.00 1.1149 5 80 89.19
2. Marie LL Knudsen 1990(S) Aarhus SVK 60.60 1.1063 18 70 77.44
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 70.10 0.9939 21 100 99.39
2. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Roskilde AK 71.60 0.9797 10 85 83.28
3. Pernille B Bramsen 1990(S) Pure PP 70.60 0.9890 20 70 69.23
84 kg
1. Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 83.00 0.8972 15 92.5 82.99
2. Kathja Sejer 1989(S) Pure PP 76.20 0.9414 12 77.5 72.96
3. Cilie LA Simonsen 1980(S) Roskilde AK 81.70 0.9046 13 62.5 56.54
+84 kg
1. Annette R Christensen 1965(M2) Ry MK 122.40 0.7969 4 127.5 101.61
2. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 165.80 0.7691 17 92.5 71.14
3. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 98.80 0.8356 14 90 75.20

Damer Sub-Junior
+84 kg
1. Stine Greendahl 1999(SJ) Haderslev SK 94.60 0.8477 8 60 50.86

Damer Junior
63 kg
1. Kamilla W Bøgedal 1995(J) Københavns SK 62.90 1.0753 22 86 92.48 DR Klass...
2. Lene Wollesen 1995(J) Pure PP 61.10 1.0994 7 85 93.45
84 kg
1. Sissel P Machholm 1994(J) Aarhus SVK 79.20 0.9202 16 82.5 75.92

Damer Masters 2
63 kg
1. Stella Jensen 1964(M2) Grenå SK 59.40 1.1236 6 61 68.54 DR Klass...

Damer Masters 3
84 kg
1. Kirsten Gylling 1957(M3) Grenå SK 74.60 0.9538 11 65 62.00 DR Klass...

Herrer Senior
66 kg
1. Daryoush Yazdanyar 1986(S) Københavns SK 65.90 0.7862 86 122.5 96.31
2. Quendrim Halili 1992(S) Grenå SK 63.20 0.8144 99 72.5 59.04
83 kg
1. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 82.00 0.6724 95 165 110.95
2. Danny O Jensen 1988(S) Aarhus SVK 82.80 0.6685 4 162.5 108.63
3. Andreas Sørensen 1990(S) Target 81.80 0.6734 100 137.5 92.59
4. Morten L Jensen 1993(S) ER Powerlifting 75.90 0.7067 94 117.5 83.04
- Anders S Ki 1982(S) Videbæk SK 80.00 0.6827 7
93 kg
1. Kasper Pørksen 1988(S) Rødby M 91.20 0.6342 87 187.5 118.91 DR Klass...
2. Frederik K Christensen 1991(S) Roskilde AK 90.80 0.6356 11 162.5 103.29
3. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 91.80 0.6321 89 160 101.14
4. Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 89.60 0.6398 14 135 86.37
5. Casper M Jensen 1991(S) Ares 87.80 0.6467 101 132.5 85.69
6. Frederik S Haslund 1992(S) ER Powerlifting 87.60 0.6475 91 130 84.18
7. Anders B Lyhne 1991(S) Pure PP 92.50 0.6298 12 130 81.87
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 105.00 0.5976 15 195 116.53
2. Rune Glud 1982(S) AK Nordland 103.60 0.6004 16 190 114.08
3. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 95.30 0.6211 17 135 83.85
4. Mathias Monhart 1990(S) Hvidovre SF 100.30 0.6079 19 105 63.83
- Stefan Probst 1987(S) Pure PP 102.40 0.6030 18
120 kg
1. Jakob Thrane Mainz 1993(S) Sportshøjskolen 119.60 0.5754 21 220 126.59
+120 kg
1. Jacob Stegelmann 1980(S) Aarhus AK 127.60 0.5675 24 192.5 109.24
2. Jonas Engelund 1989(S) Videbæk SK 167.30 0.5445 23 190 103.46
3. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 125.80 0.5691 22 175 99.59

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Kevin Salby 2003(SJ) AK Odin 46.20 1.1181 34 37.5 41.93 DR Klass...
83 kg
1. Nikolaj Nordstrøm 1999(SJ) Rødby M 82.50 0.6699 36 120 80.39
93 kg
1. Marcus Kruse 1999(SJ) Ebeltoft SK 91.60 0.6328 35 150.5 95.24 DR Klass...
2. Simon Espensen 1999(SJ) Pure PP 86.30 0.6528 30 117.5 76.70

Herrer Junior
66 kg
1. Christopher S Simonsen 1996(J) Hvidovre SF 64.50 0.8004 39 87.5 70.04
83 kg
1. Frederik OT Mogensen 1994(J) Sportshøjskolen 82.10 0.6719 26 130 87.35
2. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 82.90 0.6680 37 127.5 85.17
3. Nickolaj Olsen 1994(J) Københavns SK 82.70 0.6689 28 125 83.61
4. Anders E Stilbo 1996(J) Hvidovre SF 78.10 0.6933 31 122.5 84.93
5. Andreas Espensen 1996(J) Pure PP 75.60 0.7086 38 105 74.40
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 93.00 0.6282 29 170 106.79
2. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 90.50 0.6366 32 155 98.67
105 kg
1. Michael Haxgart 1995(J) Hvidovre SF 103.40 0.6009 27 190 114.17
+120 kg
1. Nicolaj Scupii 1994(J) Aalborg SK 124.10 0.5707 33 170 97.02
2. Frederik T Nordberg 1994(J) Pure PP 158.40 0.5490 40 170 93.33

Herrer Masters 1
74 kg
1. Klaus Larsen 1972(M1) Ares 71.40 0.7383 53 125 92.29
83 kg
1. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 82.20 0.6714 46 140 94.00
2. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 82.60 0.6694 62 122.5 82.00
93 kg
1. Johnni Andersen 1977(M1) AK Frem 91.50 0.6331 49 165 104.46 DR Klass...
2. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 87.20 0.6491 48 145 94.12
3. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 92.20 0.6308 54 145 91.47
105 kg
1. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 102.80 0.6021 57 160 96.34
2. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 96.20 0.6186 52 125 77.33
120 kg
1. Peter H Eriksen 1970(M1) Rødby M 109.60 0.5892 56 182.5 107.53
+120 kg
1. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 125.20 0.5697 59 150 85.46

Herrer Masters 2
74 kg
1. Gert Olsen 1963(M2) Ares 73.90 0.7200 81 107.5 77.40
2. Peter Hansen 1962(M2) Københavns SK 72.70 0.7285 72 85 61.92
83 kg
1. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 81.70 0.6739 67 130 87.61
2. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 80.40 0.6806 73 110 74.87
93 kg
1. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 91.30 0.6338 78 140 88.73
2. Torben Kristensen 1958(M2) Sportshøjskolen 92.40 0.6301 75 122.5 77.19
3. Bjørn Nielsen 1959(M2) Roskilde AK 91.50 0.6331 74 115 72.81
105 kg
1. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 94.80 0.6226 80 145 90.28
2. Svend L Christensen 1958(M2) Ry MK 96.90 0.6166 71 125 77.08
3. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 94.40 0.6238 69 105 65.50
120 kg
1. Benny Jensen 1964(M2) Sportshøjskolen 111.30 0.5864 68 140 82.10
2. Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 114.30 0.5820 70 127.5 74.21

Herrer Masters 3
83 kg
1. Bo Jensen 1955(M3) Grenå SK 81.60 0.6744 77 125 84.30
105 kg
1. Jan Bertelsen 1955(M3) Grenå SK 100.80 0.6067 79 130 78.87
2. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 101.80 0.6044 82 127.5 77.06
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 110.60 0.5875 66 145 85.19

Herrer Masters 4
66 kg
1. Bent Hansen 1941(M4) Roskilde AK 63.60 0.8100 44 77.5 62.78
2. Horst Diter 1943(M4) Ares 63.90 0.8067 47 70 56.47
74 kg
1. Ole Madsen 1947(M4) SK Atlas 69.00 0.7578 61 62.5 47.36
2. Svend Stensgaard 1922(M4) Rødby M 71.90 0.7345 60 60 44.07
83 kg
1. Verner Nielsen 1940(M4) SK Atlas 82.30 0.6709 51 102.5 68.77
2. Peter Vintersborg 1941(M4) HG Styrkeløft 82.10 0.6719 45 97.5 65.51
3. Tommy Rasmussen 1946(M4) Rødby M 78.10 0.6933 55 70 48.53
93 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 90.80 0.6356 50 105 66.74
105 kg
1. Finn Knudsen 1947(M4) Rødby M 102.60 0.6026 58 152.5 91.90 DR Klass...


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt