Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)
DM Styrkeløft 2024
Horsens, d. 2 Mar 2024
Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub
# | Navn | Født | Klub | SQ1 | SQ2 | SQ3 | SQ | BP1 | BP2 | BP3 | BP | DL1 | DL2 | DL3 | DL | Total | Points | |
Damer Senior | ||||||||||||||||||
47 kg | ||||||||||||||||||
1. | Lisette I Hansen | 1989(S) | Tårnby SK | 147.5 | 157.5 | 160.5 | 160.5 | 82.5 | 87.5 | 90 | 90 | 152.5 | 160 | 166.5 | 166.5 | 417 | 91.39 | |
2. | Mia Tovgaard | 1979(M1) | Aalborg SK | 145 | 155 | 157.5 | 155 | 60 | 62.5 | 65 | 62.5 | 137.5 | 142.5 | 142.5 | 142.5 | 360 | 79.68 | |
52 kg | ||||||||||||||||||
- | Eva Buxbom | 1969(M2) | Horsens SK | |||||||||||||||
63 kg | ||||||||||||||||||
1. | Maj B Rames | 1989(S) | Aarhus AK | 95 | 105 | 110 | 110 | 135 | 142.5 | 150 | 150 | 95 | 105 | 110 | 110 | 370 | 67.53 | |
69 kg | ||||||||||||||||||
1. | Kathrine H Bak | 1981(M1) | Tårnby SK | 165 | 172.5 | 177.5 | 172.5 | 107.5 | 112.5 | 115 | 112.5 | 210 | 225 | 232.5 | 232.5 | 517.5 | 91.75 | |
76 kg | ||||||||||||||||||
1. | Nora B Jensen | 1982(M1) | Horsens SK | 180 | 190 | 195 | 190 | 82.5 | 87.5 | 90 | 90 | 155 | 162.5 | 167.5 | 167.5 | 447.5 | 73.72 | |
2. | Molly Skovgaard | 1994(S) | AK Sydkysten | 125 | 130 | 135 | 135 | 65 | 67.5 | 70 | 67.5 | 135 | 145 | 150 | 150 | 352.5 | 58.17 | |
84 kg | ||||||||||||||||||
1. | Karen T Andersen | 2000(S) | Sportshøjskolen | 245 | 260 | 275 | 275 | 105 | 112.5 | 112.5 | 112.5 | 190 | 202.5 | 207.5 | 207.5 | 595 | 94.02 | |
2. | Julie A Hansen | 1991(S) | Københavns SK | 197.5 | 207.5 | 207.5 | 197.5 | 155 | 162.5 | 170.5 | 170.5 | 182.5 | 192.5 | 200 | 192.5 | 560.5 | 89.86 | |
3. | Jane Aaberg | 1981(M1) | Horsens SK | 202.5 | 210 | 215 | 210 | 110 | 115 | 120 | 115 | 220 | 237.5 | 237.5 | 220 | 545 | 86.22 | |
+84 kg | ||||||||||||||||||
- | Maija Tarena | 1993(S) | Horsens SK | 195 | 195 | 195 | 95 | 95 | 100 | 100 | 150 | 160 | 165 | 160 | ||||
Damer Junior | ||||||||||||||||||
84 kg | ||||||||||||||||||
1. | Sofie N Jørgensen | 2004(J) | Pure PP | 100 | 107.5 | 115 | 115 | 55 | 80 | 85 | 85 | 100 | 100 | 300 | 47.82 | |||
Damer Masters 1 | ||||||||||||||||||
63 kg | ||||||||||||||||||
1. | Nina Lieb | 1981(M1) | Tårnby SK | 142.5 | 150 | 155 | 150 | 85 | 90 | 92.5 | 90 | 150 | 157.5 | 162.5 | 162.5 | 402.5 | 73.46 | |
69 kg | ||||||||||||||||||
1. | Lena KS Andersen | 1981(M1) | Horsens SK | 155 | 162.5 | 167.5 | 167.5 | 85 | 85 | 90 | 90 | 157.5 | 167.5 | 172.5 | 172.5 | 430 | 74.04 | |
76 kg | ||||||||||||||||||
1. | Cilie LA Simonsen | 1980(M1) | AK Sydkysten | 102.5 | 110 | 117.5 | 117.5 | 55 | 60 | 62.5 | 62.5 | 105 | 115 | 122.5 | 122.5 | 302.5 | 51.00 | |
Damer Masters 2 | ||||||||||||||||||
76 kg | ||||||||||||||||||
1. | Linda Veedfald | 1973(M2) | Horsens SK | 125 | 130 | 130 | 130 | 60 | 65 | 72.5 | 65 | 125 | 130 | 137.5 | 137.5 | 332.5 | 56.42 | |
Herrer Senior | ||||||||||||||||||
74 kg | ||||||||||||||||||
1. | Theis VR Clemmensen | 2000(S) | Pure PP | 200 | 220 | 230 | 220 | 100 | 180 | 180 | 100 | 210 | 220 | 222.5 | 220 | 540 | 67.49 | |
83 kg | ||||||||||||||||||
1. | Kent T Flåten | 1979(M1) | Københavns SK | 270 | 287.5 | 287.5 | 287.5 | 236 | 236 | 236 | 236 | 235 | 250 | 262.5 | 250 | 773.5 | 89.44 | |
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Mickel Dahl Flensborg | 1996(S) | Tårnby SK | 320 | 320 | 320 | 320 | 192.5 | 197.5 | 197.5 | 197.5 | 285 | 297.5 | 305 | 305 | 822.5 | 89.53 | |
2. | Nickolaj Olsen | 1994(S) | Københavns SK | 315 | 315 | 327.5 | 327.5 | 180 | 185 | 185 | 185 | 280 | 295 | 295 | 295 | 807.5 | 87.97 | |
- | Mads Lehmann Broe | 1996(S) | Københavns SK | |||||||||||||||
105 kg | ||||||||||||||||||
1. | Nicki Lentz | 1992(S) | HG Styrkeløft | 405 | 407.5 | 405 | 265 | 275 | 282.5 | 282.5 | 280 | 305 | 320 | 320 | 1007.5 | 104.64 | ||
2. | David M Nielsen | 1997(S) | Københavns SK | 285 | 305 | 325 | 325 | 145 | 157.5 | 170 | 170 | 265 | 280 | 285 | 280 | 775 | 81.20 | |
- | Adam E Karsø | 2000(S) | Aarhus AK | 315 | 325 | 332.5 | 332.5 | 220 | 220 | 220 | 270 | 287.5 | 287.5 | 270 | ||||
120 kg | ||||||||||||||||||
1. | Casper Futtrup | 1989(S) | Thisted VF | 355 | 365 | 365 | 260 | 272.5 | 272.5 | 272.5 | 260 | 280 | 295 | 295 | 932.5 | 90.26 | ||
2. | Kasper Martinussen | 1996(S) | Pure PP | 25 | 175 | 175 | 25 | 142.5 | 150 | 157.5 | 150 | 75 | 75 | 250 | 24.97 | |||
Herrer Sub-Junior | ||||||||||||||||||
66 kg | ||||||||||||||||||
1. | Sebastian Hoffmann | 2006(SJ) | Thisted VF | 85 | 92.5 | 100 | 100 | 60 | 62.5 | 65 | 65 | 115 | 125 | 132.5 | 132.5 | 297.5 | 41.42 | |
83 kg | ||||||||||||||||||
1. | Suersaq N Kristiansen | 2007(SJ) | Thisted VF | 170 | 177.5 | 182.5 | 182.5 | 115 | 130 | 140 | 140 | 200 | 207.5 | 212.5 | 212.5 | 535 | 62.77 | |
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Sebastian Mortensen | 2007(SJ) | Thisted VF | 155 | 162.5 | 167.5 | 162.5 | 90 | 95 | 100 | 95 | 160 | 170 | 180 | 170 | 427.5 | 46.87 | |
Herrer Junior | ||||||||||||||||||
74 kg | ||||||||||||||||||
1. | Tobias Sørensen | 2004(J) | Horsens SK | 230 | 230 | 240 | 230 | 157.5 | 157.5 | 157.5 | 157.5 | 200 | 215 | 230 | 230 | 617.5 | 77.10 | |
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Oskar V Snedker | 2003(J) | Horsens SK | 195 | 195 | 205 | 195 | 140 | 145 | 150 | 150 | 195 | 207.5 | 207.5 | 552.5 | 60.75 | ||
105 kg | ||||||||||||||||||
1. | Noah Keldsen | 2002(J) | Pure PP | 240 | 260 | 270 | 270 | 120 | 180 | 185 | 180 | 210 | 220 | 220 | 670 | 68.87 | ||
Herrer Masters 1 | ||||||||||||||||||
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Martin Dahm | 1978(M1) | AK Odin | 190 | 205 | 205 | 190 | 70 | 90 | 100 | 100 | 160 | 180 | 200 | 180 | 470 | 51.48 | |
+120 kg | ||||||||||||||||||
1. | Jan Dam-Nielsen | 1981(M1) | Tårnby SK | 267.5 | 275 | 267.5 | 175 | 187.5 | 187.5 | 250 | 265 | 275 | 275 | 730 | 64.94 | |||
Herrer Masters 2 | ||||||||||||||||||
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Kim D Hansen | 1971(M2) | Tårnby SK | 255 | 255 | 265 | 265 | 165 | 170 | 172.5 | 172.5 | 270 | 284.5 | 289 | 289 | 726.5 | 81.21 | |
105 kg | ||||||||||||||||||
1. | Sune Bak | 1974(M2) | Hvidovre SF | 265 | 282.5 | 290 | 290 | 195 | 202.5 | 202.5 | 195 | 250 | 260 | 279 | 260 | 745 | 77.68 | |
120 kg | ||||||||||||||||||
1. | Stephan Vorup | 1973(M2) | Thisted VF | 250 | 270 | 290 | 290 | 190 | 205 | 212.5 | 212.5 | 245 | 266 | 266 | 768.5 | 74.46 | ||
2. | Jørgen Rasmussen | 1973(M2) | Horsens SK | 225 | 225 | 240 | 225 | 157.5 | 165 | 165 | 157.5 | 200 | 215 | 220 | 220 | 602.5 | 61.20 | |
+120 kg | ||||||||||||||||||
1. | Robert N Jæger | 1972(M2) | Randers SM | 160 | 160 | 125 | 132.5 | 132.5 | 215 | 233.5 | 215 | 507.5 | 47.25 | |||||
Herrer Masters 3 | ||||||||||||||||||
93 kg | ||||||||||||||||||
1. | Ole Olsen | 1961(M3) | Københavns SK | 220 | 230 | 237.5 | 230 | 130 | 137.5 | 145 | 145 | 225 | 240 | 250 | 250 | 625 | 67.93 | |
2. | Jan Sahlgren | 1960(M3) | Tårnby SK | 175 | 175 | 175 | 175 | 120 | 127.5 | 127.5 | 150 | 150 | 452.5 | 52.24 | ||||
105 kg | ||||||||||||||||||
1. | Kim Salby | 1961(M3) | AK Odin | 80 | 100 | 117.5 | 117.5 | 50 | 160 | 160 | 50 | 100 | 180 | 212.5 | 212.5 | 380 | 40.73 | |
Herrer Masters 4 | ||||||||||||||||||
74 kg | ||||||||||||||||||
1. | John Terragni | 1947(M4) | Aalborg SK | 130 | 140 | 140 | 120 | 125 | 125 | 160 | 170 | 172.5 | 170 | 435 | 54.31 |
Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: Billeder € Nyeste € Tilføj | YouTube | Kontakt