Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)

DM Bænkpres 2022

Horsens, d. 26 Nov 2022


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points

Damer Senior
52 kg
1. Lisette I Hansen 1989(S) Tårnby SK 82.5 82.5 90 82.5 60.33
2. Vibeke Bergmann 1979(M1) Aarhus AK 70 75 77.5 77.5 55.73
63 kg
1. Maj B Rames 1989(S) Aarhus AK 145 150 155.5 150 91.21
2. Marianne Nordstrøm 1980(M1) Rødby M 87.5 92.5 95 92.5 56.02
69 kg
1. Nina Lieb 1981(M1) Tårnby SK 82.5 87.5 92.5 87.5 51.40
2. Stine Boysen 1983(S) Roskilde AK 60 87.5 87.5 87.5 50.56
76 kg
1. Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 155 157.5 162.5 157.5 85.95
84 kg
1. Thea Mariager 1995(S) Horsens SK 107.5 110 110 110 57.81
+84 kg
1. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 185 190 195 190 93.39

Damer Junior
84 kg
1. Signe L Bisgaard 2003(J) Sportshøjskolen 95 100 105 105 55.47
+84 kg
1. Amalie C Stok 1999(J) Københavns SK 100 107.5 115.5 107.5 52.44

Damer Masters 1
52 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(M1) Aarhus AK 70 75 80.5 75 54.54
63 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(M1) Rødby M 87.5 87.5 90 90 54.86
69 kg
1. Lena KS Andersen 1981(M1) Horsens SK 75 75 80 80 46.20
76 kg
1. Cilie LA Simonsen 1980(M1) AK Sydkysten 52.5 55 57.5 57.5 31.89
84 kg
1. Nora B Jensen 1982(M1) Horsens SK 75 77.5 82.5 77.5 41.22
2. Linda Veedfald 1973(M1) Horsens SK 62.5 67.5 72.5 72.5 37.95

Herrer Senior
53 kg
1. Noah B Jensen 2008(SJ) Aarhus AK 60 70 75 60 36.84
83 kg
1. Mads Friche 1983(S) Sportshøjskolen 240 257.5 275.5 257.5 92.35
2. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 160 170 177.5 170 60.86
- Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting
93 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 220 232.5 245 232.5 80.24
2. Martin Jensen 1992(S) Aarhus AK 225 232.5 232.5 225 75.14
3. Daniel M Heinrichsen 1993(S) Hvidovre SF 210 210 225 210 69.68
4. Stefan Hannibal 1985(S) Københavns SK 200 200 210 200 69.12
5. Per Berndorff 1960(M3) Københavns SK 142.5 150 150 50.21
6. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 130 130 130 130 43.80
7. Dan Jespersen 1985(S) Aarhus AK 87.5 92.5 95 92.5 30.63
105 kg
1. Jeppe F Balsby 1986(S) Aarhus AK 240 245 260 245 76.15
2. Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF 232.5 237.5 245 232.5 73.72
3. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 225 225 225 72.31
- Jeppe P Rosenørn 1991(S) Aalborg SK
- Kasper Martinussen 1996(S) Pure PP
120 kg
1. Jakob Thrane Mainz 1993(S) Sportshøjskolen 290 300 313.5 313.5 92.39
2. Jacob Stegelmann 1980(M1) Aarhus AK 180 190 200 190 56.90
+120 kg
1. Martin Tryk 1992(S) Horsens SK 265 275 280 280 80.50
2. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 220 227.5 235 235 67.40
3. Jan Dam-Nielsen 1981(M1) Tårnby SK 175 175 182.5 182.5 50.17

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Noah B Jensen 2008(SJ) Aarhus AK 50 60 70 70 42.63
74 kg
1. Tobias Sørensen 2004(SJ) Horsens SK 143 143 148 148 58.58
83 kg
1. Gustav T Seyffart 2004(SJ) VK Kono 140 140 150 140 50.11
2. Jakob L Mortensen 2004(SJ) Herkules 90 92.5 95 92.5 33.97
- Suersaq N Kristiansen 2007(SJ) Thisted VF
93 kg
1. Aske V Carlsen 2004(SJ) Herkules 112.5 115 117.5 115 38.46

Herrer Junior
74 kg
1. Fillip S Oddersborg 2002(J) Sportshøjskolen 110 125 125 125 50.68
83 kg
1. Bertram Vorm 2001(J) Sportshøjskolen 155 155 155 155 55.58
93 kg
1. Kristian P Ambrus 2002(J) Horsens SK 150 157.5 162.5 157.5 52.68
2. Mathias F Vestergaard 2001(J) Pure PP 120 122.5 125 125 43.67
- Oscar V Snedker 2003(J) Horsens SK 115 115 115
105 kg
1. Adam E Karsø 2000(J) Aarhus AK 185 195 202.5 202.5 63.16
120 kg
1. Lasse Justesen 2000(J) Sportshøjskolen 190 225 235 190 57.08
- Simon B Rasmussen 1999(J) Aalborg SK 260 268 268

Herrer Masters 1
93 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 220 220 75.91
105 kg
1. Jørgen Rasmussen 1973(M1) Horsens SK 145 150 155 155 48.34
120 kg
1. Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 160 167.5 175 167.5 51.35
+120 kg
1. Sune Bang 1977(M1) Aarhus AK 210 220 225 225 64.55

Herrer Masters 2
93 kg
1. Jan Peters 1966(M2) Aalborg SK 120 130 130 120 41.61
105 kg
1. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 220 230 220 70.59
120 kg
- Thomas Skov 1971(M2) Rødby M
+120 kg
1. Christian H Pedersen 1971(M2) Aalborg SK 145 145 150 145 41.03
2. Ryan Søndergaard 1970(M2) Gudenådalens SK 135 142.5 145 135 39.35

Herrer Masters 3
83 kg
1. Rasmus Adrian 1954(M3) ER Powerlifting 90 100 100 35.61
- Erik Rasmussen 1962(M3) ER Powerlifting
93 kg
1. Per Berndorff 1960(M3) Københavns SK 100 117.5 117.5 39.39
105 kg
1. Kim Salby 1961(M3) AK Odin 75 170 175 175 57.47
120 kg
1. Lars Mikkelsen 1962(M3) Videbæk SK 215 240 240 215 64.75
2. Henning G Thorsen 1959(M3) Horsens SK 155 160 165 160 47.40
+120 kg
1. John S Christensen 1961(M3) Aalborg SK 250 255 260 260 73.39

Herrer Masters 4
74 kg
1. Ole Madsen 1947(M4) SK Atlas 57.5 60 62.5 62.5 25.79
105 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M4) SK Atlas 140 150 155 155 48.47


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt