Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)

DM Styrkeløft 2019

Videbæk, d. 2-3 Mar 2019


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
47 kg
- Mia Tovgaard 1979(M1) Aalborg SK 155 155 155 155 82.5 85 82.5
52 kg
1. Trine Ø Bagger 1986(S) AK Jyden 150 150 97.5 102.5 107.5 102.5 170 180 185 185 437.5 548.844
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M2) Horsens SK 160 170 170 170 87.5 90 92.5 90 170 180 183.5 183.5 443.5 520.492
63 kg
1. Anna Schjøtt 1995(S) Sportshøjskolen 170 175 180 175 95 100 105 105 150 162.5 175 175 455 502.002
72 kg
1. Kathrine H Bak 1981(S) Tårnby SK 170 175 180 170 95 97.5 102.5 102.5 200 220 232.5 220 492.5 505.453
2. Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 150 160 160 160 97.5 102.5 107.5 107.5 170 175 180 175 442.5 434.978
3. Nynne Bjerg 1987(S) Videbæk SK 180 187.5 187.5 187.5 85 90 95 90 155 162.5 170 162.5 440 429.968
4. Louise K Madsen 1993(S) Aarhus AK 140 150 155 155 72.5 77.5 82.5 82.5 150 162.5 170 162.5 400 398.360
84 kg
1. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 210 220 225 220 105 112.5 118.5 118.5 175 190 202.5 202.5 541 486.630
2. Julie A Hansen 1991(S) ER Powerlifting 165 165 165 165 110 110 118 118 130 145 152.5 152.5 435.5 399.092
- Cilie LA Simonsen 1980(S) Roskilde AK 80 90 100 100 72.5 72.5 72.5 90 95 100 100
+84 kg
1. Jane Aaberg 1981(S) Odense BBC 215 222.5 227.5 227.5 117.5 122.5 127.5 122.5 220 230 235.5 230 580 505.528
2. Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK 230 242.5 255 255 112.5 117.5 117.5 117.5 185 202.5 210 202.5 575 468.625
3. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 165 172.5 175 172.5 155 162.5 162.5 155 150 165 170 170 497.5 411.134
- Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK 230 235 245 105 110 112.5 112.5 180 190 195 195

Damer Sub-Junior
72 kg
1. Marie L Kalmejer 2004(SJ) Horsens SK 140 150 155 155 62.5 65 67.5 65 130 140 150 150 370 370.296

Damer Junior
63 kg
1. Mia Toft 2000(J) Horsens SK 130 140 145 145 60 62.5 65 65 125 135 140 140 350 380.765

Damer Masters 1
84 kg
1. Tanja Rasmussen 1972(M1) Horsens SK 130 135 140.5 135 75 81.5 82.5 81.5 115 120 125 125 341.5 308.545

Herrer Senior
66 kg
1. Thomas Reimers 1968(M2) Tårnby SK 75 77.5 77.5 75 60 62.5 62.5 62.5 90 95 100 100 237.5 200.046
74 kg
1. Morten Rasmussen 1978(M1) Tårnby SK 210 220 225 220 160 165 170 170 195 210 215 210 600 452.340
2. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 160 160 175 175 130 137.5 142.5 142.5 165 175 182.5 175 492.5 355.290
83 kg
1. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 290 305 305 305 177.5 185 190 185 290 306 306 796 531.648
2. Daniel M Heinrichsen 1993(S) Hvidovre SF 255 265 275 275 172.5 180 185 185 240 250 260 260 720 481.536
3. Danni Iversen 1987(S) Horsens SK 190 205 225 225 190 190 205 190 235 257.5 260 260 675 452.790
4. Andreas K-Jespersen 1991(S) Hvidovre SF 230 237.5 237.5 237.5 145 150 150 145 235 245 245 235 617.5 413.293
5. Rasmus L Knudsen 1995(S) Rødby M 180 185 190 185 90 100 115 115 187.5 190 200 200 500 344.400
6. Anders S Ki 1982(S) Videbæk SK 150 155 160 155 145 145 145 145 185 192.5 197.5 197.5 497.5 338.250
7. Patryk Bolek 1994(S) Thisted VF 65 67.5 65 100 100 200 205 237.5 237.5 402.5 268.790
- Nickolaj Olsen 1994(S) Københavns SK 275 292.5 300 150 262.5
93 kg
1. Nicki Lentz 1992(S) Sportshøjskolen 365 387.5 400 400 225 225 235 235 280 280 280 280 915 576.359
2. Johannes W Andersen 1988(S) Hvidovre SF 295 307.5 307.5 140 147.5 150 150 267.5 282.5 292.5 292.5 750 472.125
3. Patrick S Poulsen 1994(S) Thisted VF 170 180 190 190 80 90 100 100 170 185 195 195 485 321.022
- Henrik S Nielsen 1984(S) AK Jyden 310 317.5 317.5 202.5 250
105 kg
1. Steffan Hansen 1990(S) Tårnby SK 275 290 300 300 190 200 205 205 265 275 285 285 790 472.657
2. Jeppe P Rosenørn 1991(S) Aalborg SK 275 285 295 295 180 190 190 180 280 295 300 295 770 464.002
3. Kasper Martinussen 1996(J) Haderslev SK 280 300 310 280 165 175 185 175 245 260 265 260 715 430.859
- Jonas Bjerre 1993(S) Sportshøjskolen 310 315 310 235 235 235 270
120 kg
1. Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 305 315 325 325 230 242.5 247.5 247.5 260 267.5 272.5 267.5 840 484.596
2. Rene F Hedegaard 1990(S) Horsens SK 300 315 325 325 190 200 202.5 200 275 290 290 275 800 461.760
3. Jens JL Jørgensen 1995(S) Aalborg SK 220 235 245 245 215 220 215 280 305 325.5 305 765 439.952
4. Bo H Jensen 1986(S) Herkules 230 242.5 252.5 252.5 200 205 217.5 217.5 255 275 275 275 745 439.774
5. Jens Jepsen 1970(M1) Tårnby SK 262.5 270 282.5 270 210 217.5 222.5 217.5 220 235 220 707.5 412.685
6. Alex G Thorsen 1990(S) AK Frem 145 155 165 165 125 135 135 135 225 235 250 250 550 322.465
+120 kg
1. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 270 270 280 280 205 215 215 250 260 250 745 426.140
2. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 220 240 260 260 175 180 180 180 220 240 260 260 700 395.640
3. Daniel Christensen 1980(S) Aalborg SK 220 230 240 240 160 165 165 160 215 230 245 245 645 368.037

Herrer Sub-Junior
83 kg
1. Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 185 200 200 185 137.5 137.5 142.5 137.5 185 200 200 185 507.5 341.852

Herrer Junior
93 kg
1. Lars Merring-mikkelsen 1996(J) Aalborg SK 255 265 265 255 185 185 190 185 270 280 295 280 720 467.424
2. Simon B Rasmussen 1999(J) Sportshøjskolen 270 270 270 175 185 190 185 250 265 270 265 720 455.976
3. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 150 150 100 100 200 200 450 293.400
105 kg
1. Jesper Vogelius 2000(J) Rødby M 235 250 255 255 160 165 170 170 225 250 275 275 700 423.150
2. Lasse Justesen 2000(J) Gudenådalens SK 230 240 240 230 130 135 140 140 220 235 245 245 615 372.014
3. Mads Lehmann Broe 1996(J) Roskilde AK 222.5 235 245 245 125 130 130 125 202.5 215 225 225 595 372.827

Herrer Masters 1
93 kg
1. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 160 170 180 180 135 142.5 150 150 180 190 200 200 530 343.546
105 kg
1. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 280 300 310 300 192.5 202.5 207.5 207.5 280 292.5 300 292.5 800 490.720
120 kg
1. Sune Bak 1974(M1) Hvidovre SF 295 315 325 325 240 240 240 240 285 300 313 300 865 509.053
2. Jørgen Rasmussen 1973(M1) Horsens SK 220 230 240 220 165 175 177.5 177.5 205 215 220 215 612.5 363.029
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 200 215 230 230 150 160 170 170 220 240 260 260 660 377.586

Herrer Masters 2
66 kg
1. Thomas Reimers 1968(M2) Tårnby SK 162.5 170 186 186 92.5 94.5 100 100 182.5 190 190 190 476 393.985
74 kg
1. Peter Hansen 1962(M2) Københavns SK 145 150 160 150 100 105 107.5 100 155 170 182.5 170 420 305.298
83 kg
1. Jan Sahlgren 1960(M2) Tårnby SK 185 200 200 135 140 142.5 142.5 185 200 200 542.5 371.287
- Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting
93 kg
1. Keld B Ingerslev 1966(M2) Aarhus AK 220 235 242.5 235 100 160 170 160 200 230 250 230 625 395.938
- Ole Olsen 1961(M2) Københavns SK 245 255 260 160 240
105 kg
1. Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 200 215 220 220 165 165 170 165 200 215 215 215 600 359.520
2. Bo Jensen 1967(M2) Aarhus AK 175 200 200 175 200 210 220 210 125 140 175 140 525 328.650
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 220 235 246 235 202.5 202.5 210.5 202.5 200 220 230 220 657.5 386.347
+120 kg
1. Morten Sørig 1969(M2) Tårnby SK 225 280 302.5 302.5 230 240 245 240 205 220 233 233 775.5 432.419

Herrer Masters 3
93 kg
1. Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 130 130 132.5 130 80 82.5 100 100 150 160 162.5 160 390 247.572
105 kg
1. Bjørn Nielsen 1959(M3) Roskilde AK 140 155 155 125 125 135 125 160 175 175 455 283.920
- Gustav Johansen 1957(M3) Thisted VF
120 kg
1. Henning G Thorsen 1959(M3) Videbæk SK 180 190.5 200 200 175 175 175 175 160 175 185 175 550 316.910
2. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 130 140 150 150 170 175 180 175 180 190 200 200 525 310.013

Herrer Masters 4
74 kg
1. Ole Madsen 1947(M4) SK Atlas 40 50 60 60 62.5 65 65 62.5 85 100 110 100 222.5 164.472
105 kg
- Steen Wissing 1945(M4) Rødby M 190.5 190.5 190.5 110 160


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt