Resultater

DM Klassisk 2015

Thisted, d. 5-6 Apr 2015


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M1) Horsens SK 105 112.5 112.5 105 65 70 72.5 70 150 157.5 160 157.5 332.5 387.695
63 kg
1. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 112.5 120 125 120 62.5 67.5 70 67.5 145 157.5 167.5 167.5 355 389.293
2. Erika M Andersen 1991(S) Sportshøjskolen 90 97.5 102.5 97.5 77.5 82.5 87.5 82.5 110 115 120 120 300 327.960
3. Lisbeth Eugenie 1988(S) ER Powerlifting 60 67.5 75 67.5 42.5 50 50 50 80 90 95 90 207.5 227.254
4. Anne Mie Sølvkjær 1986(S) ER Powerlifting 55 60 65 60 35 37.5 40 37.5 70 75 75 75 172.5 185.696
72 kg
1. Bodil Hermansen 1990(S) Target 112.5 117.5 122.5 122.5 57.5 62.5 65 65 140 150 157.5 157.5 345 339.273
2. Katarina Thomsen 1991(S) Sportshøjskolen 100 105 110 105 67.5 72.5 75 75 125 132.5 137.5 137.5 317.5 330.105
84 kg
1. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Target 115 117.5 120 117.5 65 70 72.5 70 140 145 150 150 337.5 318.870
2. Nynne Bjerg 1987(S) Sportshøjskolen 110 117.5 125 125 55 60 65 60 110 120 127.5 127.5 312.5 290.750
+84 kg
1. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 120 130 140 140 77.5 82.5 82.5 77.5 150 160 170 170 387.5 304.459
2. Camilla M Kristensen 1988(S) Københavns SK 110 120 130 130 65 70 72.5 70 150 165 177.5 165 365 287.365

Damer Junior
63 kg
1. Jasmine Madsen 1995(J) HG Styrkeløft 90 97.5 102.5 97.5 50 57.5 60 60 100 110 115 115 272.5 292.665

Damer Masters 1
57 kg
1. Trille Kyvsgaard 1968(M1) ER Powerlifting 45 50 55 55 35 40 40 35 70 80 90 80 170 201.008

Damer Masters 3
63 kg
1. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 62.5 70 75 75 45 47.5 50 47.5 115 125 132.5 125 247.5 267.424

Herrer Senior
74 kg
1. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 180 187.5 187.5 180 100 107.5 110 107.5 225 235 245.5 235 522.5 379.335
2. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 155 165 172.5 165 122.5 127.5 130 127.5 205 215 230 215 507.5 369.562
3. Martin B Rasmussen 1986(S) AK Frem 165 172.5 172.5 165 100 107.5 110 110 200 212.5 217.5 212.5 487.5 353.048
4. Lasse Sommer 1993(J) AK Frem 155 165 165 155 117.5 122.5 125 125 180 190 195 190 470 339.904
5. Jacob Carstensen 1986(S) Aarhus AK 145 155 160 160 75 75 210 227.5 237.5 227.5 462.5 335.590
6. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 117.5 125 130 125 100 107.5 112.5 107.5 150 157.5 157.5 150 382.5 283.433
83 kg
1. Nicki Lentz 1992(J) Sportshøjskolen 240 240 247.5 247.5 140 145 147.5 147.5 225 237.5 247.5 247.5 642.5 429.319
2. Eskild S Larsen 1988(S) AK Nordland 190 200 200 127.5 135 137.5 135 245 255 260 255 590 394.828
3. Henrik Wadim 1982(S) AK Nordland 170 180 180 137.5 142.5 147.5 142.5 200 212.5 217.5 217.5 540 360.450
4. Esben Neupart 1992(J) Aarhus AK 175 187.5 187.5 175 125 135 135 125 180 202.5 210 202.5 502.5 340.544
5. Thomas B Jensen 1982(S) AK Nordland 155 165 175 175 105 110 110 195 205 212.5 212.5 497.5 334.121
6. Jesper B Medhus 1979(S) AK Frem 165 175 180 180 100 105 107.5 107.5 185 197.5 200 200 487.5 326.576
7. Jakob K Ratz 1990(S) Aarhus AK 165 172.5 172.5 165 95 102.5 102.5 95 225 245 245 225 485 326.211
93 kg
1. Oliver Olesen 1990(S) Videbæk SK 240 242.5 240 200 200 205.5 205.5 240 247.5 250 250 695.5 448.945
2. Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 200 210 210 210 137.5 142.5 147.5 142.5 210 220 232.5 232.5 585 370.305
3. Jon Madsen 1985(S) Københavns SK 195 212.5 217.5 212.5 140 145 150 145 220 230 230 220 577.5 366.020
4. Mikkel Sølvkjær 1987(S) Hvidovre SF 180 200 212.5 200 135 142.5 142.5 135 200 220 230 230 565 358.719
5. Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 170 180 185 185 120 127.5 127.5 120 230 240 250 250 555 352.647
- Mads Andreassen 1989(S) Copenhagen PL 205 215 225 225 120 125 125 220 235 220
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 235 252.5 262.5 252.5 180 192.5 197.5 192.5 230 250 262.5 250 695 415.610
2. Bo H Jensen 1986(S) Herkules 217.5 232.5 240 232.5 152.5 162.5 167.5 167.5 240 267.5 287.5 267.5 667.5 399.899
3. Leo Smith 1987(S) Aarhus AK 220 230 240 240 145 152.5 152.5 145 260 280 287.5 280 665 398.801
- Kasper K Rasmussen 1992(J) Copenhagen PL 250 250 250 160 172.5 177.5 172.5 275 290 295
120 kg
1. Tadas Petrokas 1986(S) Videbæk SK 215 230 240 240 155 165 167.5 165 260 275 290 275 680 399.160
2. Bjørn Frederiksen 1979(S) Hjørring SS 180 200 210 200 132.5 137.5 140 140 240 260 267.5 260 600 358.260
3. Michael Nørlev 1978(S) Hjørring SS 170 180 187.5 187.5 140 145 150 145 220 225 232.5 225 557.5 330.932
4. Michael Stausholm 1982(S) AK Nordland 175 190 200 190 115 122.5 127.5 122.5 210 220 230 230 542.5 322.462
5. Casper Karlsen 1986(S) AK Nordland 140 155 170 170 105 120 125 125 140 160 175 175 470 273.446
+120 kg
1. Jonas Hansen 1978(S) AK Nordland 145 155 170 170 125 132.5 135 135 200 220 230 230 535 306.555
2. Malik Lennert 1989(S) HG Styrkeløft 125 137.5 145 145 100 110 120 110 150 162.5 172.5 162.5 417.5 239.311

Herrer Sub-Junior
83 kg
1. Daniel Lauritsen 1997(SJ) Rødby M 100 110 125 110 80 87.5 87.5 80 100 125 140 140 330 234.597
93 kg
1. Tobias B Petersen 1997(SJ) Hvidovre SF 175 190 200.5 200.5 117.5 128 128 210 220 230.5 230.5 559 352.338
2. Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 125 140 150 150 85 95 100 100 170 185 190 185 435 287.144
105 kg
1. Simon B Rasmussen 1999(SJ) Horsens SK 155 165 172.5 172.5 110 117.5 122.5 117.5 190 210 220 210 500 311.750

Herrer Junior
66 kg
1. Matti Christensen 1995(J) Thisted VF 182.5 190 197.5 197.5 155 160 165 160 195 205 212.5 212.5 570 449.217
74 kg
1. Jesper Jacobsen 1995(J) Thisted VF 180 187.5 195 187.5 115 120 122.5 122.5 192.5 200 207.5 207.5 517.5 388.436
2. Peter F Kristensen 1996(J) Ebeltoft SK 155 162.5 162.5 155 95 100 102.5 100 175 185 192.5 192.5 447.5 326.183
3. Mads T Petersen 1992(J) Aarhus AK 140 147.5 155 155 85 90 95 90 160 167.5 175 175 420 305.970
83 kg
1. Paw Eistrup 1993(J) Sportshøjskolen 165 172.5 180 180 110 115 120 120 210 220 230 230 530 357.538
2. Kasper Hartvigsen 1992(J) ER Powerlifting 150 162.5 172.5 172.5 100 107.5 112.5 107.5 175 190 195 195 475 317.728
3. Andreas Christensen 1995(J) Rødby M 145 155 165 165 105 110 115 115 170 180 190 190 470 317.908
4. Morten L Jensen 1993(J) ER Powerlifting 120 130 145 145 100 107.5 112.5 107.5 150 170 180 180 432.5 307.335
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 202.5 212.5 220 220 140 145 150 150 225 240 255 255 625 400.500
2. Frederik S Valeur 1992(J) Horsens SK 175 185 190 185 145 150 150 150 210 225 235 235 570 361.551
3. Emil I Fuglsang 1992(J) SK Atlas 172.5 182.5 190 190 130 135 140 135 230 242.5 250 242.5 567.5 363.030
4. Christian H Hansen 1996(J) Københavns SK 190 205 215 205 115 125 130 130 190 210 225 210 545 347.329
5. Matias B Andersen 1993(J) HG Styrkeløft 125 140 150 150 90 100 107.5 100 165 180 190 190 440 278.212
- Kristian Lyng 1994(J) Sportshøjskolen 175 185 185 107.5 112.5 120 112.5 190 200 210 210
105 kg
1. Lazar Kuburovic 1992(J) Københavns SK 210 225 237.5 237.5 185 192.5 200 192.5 260 280 300 280 710 424.793
2. Philip Poulsen 1996(J) Ebeltoft SK 190 205 215 215 130 135 135 135 200 215 225 215 565 339.283
3. Jesper H Hemmingsen 1992(J) HG Styrkeløft 170 180 190 190 130 135 140 135 210 230 240 230 555 336.441
4. Mads Østergaard 1995(J) Aarhus AK 152.5 160 167.5 167.5 125 132.5 135 135 182.5 192.5 200 200 502.5 302.354
5. Niklas R Damm 1993(J) HG Styrkeløft 155 165 170 165 127.5 132.5 137.5 137.5 160 180 190 180 482.5 297.268
120 kg
1. Jeppe S Møller 1996(J) Aalborg SK 170 180 190 190 120 130 140 140 230 240 243 230 560 323.456
+120 kg
1. Tobias Nielsen 1996(J) Aalborg SK 125 140 150 150 80 90 95 90 175 185 195 195 435 249.473

Herrer Masters 1
93 kg
1. Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK 190 202.5 220.5 202.5 140 145 150 145 220 240 240 240 587.5 370.595
2. Kenneth Kyvsgaard 1967(M1) ER Powerlifting 135 145 155 155 117.5 125 127.5 125 165 175 182.5 182.5 462.5 294.428
105 kg
1. Bo Jensen 1967(M1) Aarhus AK 75 115 130 130 140 152.5 165 165 125 145 155 145 440 269.324
120 kg
1. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 192.5 205 210 210 170 178 185 178 220 230 240 230 618 355.288
2. Peter Wood 1968(M1) AK Nordland 175 185 195 185 130 135 137.5 137.5 170 210 237.5 237.5 560 331.296
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 230 272.5 272.5 230 162.5 172.5 162.5 240 265 275 275 667.5 383.679

Herrer Masters 2
83 kg
1. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 75 125 140 140 100 150.5 150.5 100 150 190 212.5 212.5 452.5 302.270
2. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 130 140 150 150 125 130 125 150 175 180 175 450 301.365
105 kg
1. George Olesen 1960(M2) AK Jyden 220 225 230 225 120 125 130 130 200 222.5 222.5 200 555 333.278
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 180 192.5 197.5 192.5 135 145 150 150 212.5 222.5 235.5 235.5 578 341.829
2. Jan Horshauge 1962(M2) Hjørring SS 190 200 207.5 200 140 145 150 150 210 222.5 235 222.5 572.5 340.409

Herrer Masters 3
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 80 90 100 100 130 135 137.5 137.5 160 180 200 180 417.5 247.452

Herrer Masters 4
83 kg
1. Erling Johansen 1944(M4) HG Styrkeløft 120 127.5 130 130 60 70 75 70 140 150 155 155 355 240.406
105 kg
1. Peter Vintersborg 1941(M4) HG Styrkeløft 120 130 130 130 115 120 120 120 150 160 160 160 410 257.152


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt