DM Klassisk 2019

VK Ares og KSK, Rødovrehallen, d. 5-7 Apr 2019


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ1 SQ2 SQ3 SQ BP1 BP2 BP3 BP DL1 DL2 DL3 DL Total Points

Damer Senior
57 kg
1. Eva Buxbom 1969(M2) Horsens SK 100 110 112.5 112.5 65 70 72.5 72.5 140 150 158 150 335 390.275
63 kg
1. Channe Hviid 1994(S) Københavns SK 112.5 120 127.5 120 67.5 72.5 72.5 72.5 125 132.5 137.5 125 317.5 344.297
2. Lærke Vad 1985(S) AK Nordland 95 102.5 107.5 107.5 52.5 57.5 60 57.5 125 132.5 135 135 300 332.460
72 kg
1. Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 155 162.5 162.5 162.5 80 82.5 85 82.5 170 180 187.5 187.5 432.5 425.710
2. Emma A Badalyan 1993(S) Ares 152.5 157.5 165 165 80 85 90 85 152.5 160 165 165 415 442.183
3. Annemia Pretzmann 1992(S) Aarhus AK 137.5 142.5 147.5 147.5 72.5 75 80 75 172.5 182.5 187.5 187.5 410 403.932
4. Kathrine H Dahl 1994(S) Thisted VF 120 127.5 130 130 67.5 72.5 77.5 72.5 142.5 152.5 160 160 362.5 365.328
5. Louise K Madsen 1993(S) Aarhus AK 107.5 112.5 117.5 112.5 65 70 70 65 137.5 147.5 155 155 332.5 327.247
6. Erika M Andersen 1991(S) Sportshøjskolen 95 100 105 95 72.5 77.5 82.5 77.5 117.5 125 130 130 302.5 311.424
84 kg
1. Katja Jørgensen 1988(S) Aalborg SK 165 175 180 180 95 100.5 103 103 200 215 223 223 506 453.427
2. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 145 155 162.5 155 85 92.5 95 92.5 200 212.5 215.5 212.5 460 412.942
3. Cecilie BE Rasmussen 1995(S) Roskilde AK 132.5 140 145 145 75 80 85 85 165 175 180 180 410 366.499
4. Julie A Hansen 1991(S) ER Powerlifting 120 130 140 140 80 85 92.5 85 140 150 155 150 375 340.500
5. Ditte F Hansen 1984(S) Gudenådalens SK 100 110 115 110 67.5 72.5 75 72.5 120 120 135 135 317.5 291.656
+84 kg
1. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 180 192.5 201 192.5 97.5 102.5 106 106 190 202.5 203.5 202.5 501 408.065
2. Amalie Larsson 1992(S) Københavns SK 170 180 180 180 70 80 82.5 82.5 180 190 203 203 465.5 379.150
3. Amalie S Nielsen 1994(S) Københavns SK 160 170 175 175 62.5 70 72.5 70 165 175 182.5 182.5 427.5 347.857
4. Christina V Møller 1987(S) AK Nordland 135 142.5 150 142.5 57.5 62.5 65 62.5 150 162.5 170 170 375 317.513

Damer Sub-Junior
63 kg
1. Karoline R Grønkjær 2001(SJ) Thisted VF 60 72.5 77.5 77.5 37.5 42.5 47.5 42.5 65 70 75 75 195 220.136
72 kg
1. Marie L Kalmejer 2004(SJ) Horsens SK 100 110 115 115 50 55 57.5 57.5 120 130 130 120 292.5 288.434

Damer Junior
52 kg
1. Oda J Jensen 1996(J) Aalborg SK 95 105.5 108 108 77.5 80.5 80.5 135 142.5 147.5 142.5 331 417.159
2. Annette S Hansen 1997(J) Odense BBC 97.5 102.5 106 102.5 47.5 50 52.5 50 102.5 107.5 112.5 112.5 265 332.867
57 kg
1. Isabel SR Nielsen 1999(J) PO Esbjerg 112.5 112.5 117.5 117.5 62.5 65 67.5 65 127.5 135 140 135 317.5 382.810
2. Sebine CM Nielsen 1999(J) Roskilde AK 87.5 92.5 92.5 92.5 50 55 55 50 130 135 140 135 277.5 326.368
63 kg
1. Mia Toft 2000(J) Horsens SK 135 145.5 150.5 150.5 62.5 67.5 70 67.5 130 137.5 140 137.5 355.5 386.748
2. Victoria BI Isaksen 1998(J) Haderslev SK 125 130 130 130 62.5 67.5 70 67.5 130 135 140 135 332.5 357.205
3. Mia T Kastrup 1999(J) Horsens SK 105 112.5 117.5 112.5 57.5 62.5 67.5 62.5 110 120 120 110 285 307.088
72 kg
1. Rebekka R Andersen 1996(J) Aalborg SK 130 137.5 141.5 137.5 93 95.5 98 98 155 170 170 170 405.5 398.039
2. Sarah K Kjeldsen 1997(J) Aarhus AK 132.5 141 141 132.5 77.5 82.5 85 85 147.5 152.5 155 152.5 370 363.303
84 kg
1. Maren M Bielefeldt 1999(J) Videbæk SK 120 127.5 135 135 87.5 95 98.5 98.5 145 157.5 167.5 157.5 391 362.340
+84 kg
1. Anna S Rye 1996(J) Horsens SK 155 165.5 170 165.5 75 80 82.5 82.5 150 160 165 165 413 341.221

Damer Masters 1
72 kg
1. Anne Skaalum 1979(M1) HG Styrkeløft 120 127.5 132.5 132.5 75 80 85 80 145 150 155 155 367.5 370.403
2. Henriette V Nielsen 1977(M1) Pure PP 70 75 80 75 32.5 37.5 40 37.5 87.5 92.5 95 95 207.5 204.429

Damer Masters 2
63 kg
1. Ulla N Hembo 1964(M2) HG Styrkeløft 95 100 105 100 52.5 55 57.5 52.5 120 125 130 130 282.5 306.569
+84 kg
1. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 140 150 155 155 80 85 87.5 85 145 155 155 395 303.795

Damer Masters 3
63 kg
1. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 65 72.5 75 75 40 45 47.5 45 115 125 130 130 250 270.125

Herrer Senior
74 kg
1. Matti Christensen 1995(S) Thisted VF 230 242.5 250 250 182.5 190 196 196 212.5 222.5 222.5 668.5 482.323
2. Jens-Peter S Bjertrup 1995(S) Aalborg SK 185 200 210 200 135 142.5 142.5 135 205 220 230 220 555 399.434
3. Jakob K Brinkmann 1991(S) Odense BBC 165 175 182.5 182.5 117.5 122.5 127.5 122.5 230 240 245 240 545 396.379
4. Oliver MG Christensen 1995(S) Hvidovre SF 200 210 217.5 210 127.5 127.5 130 127.5 195 205 212.5 205 542.5 393.584
5. Lars K Lund 1984(S) Aalborg SK 185 200 210 200 132.5 137.5 142.5 137.5 185 200 215 200 537.5 393.289
6. Emil R Kjær 1994(S) Aarhus SVK 142.5 150 155 155 122.5 122.5 125 122.5 210 217.5 225 225 502.5 369.941
83 kg
1. Rasmus D Hansen 1994(S) Sportshøjskolen 240 258.5 263 263 150 157.5 162.5 157.5 227.5 240 250 250 670.5 447.760
2. Rasmus L Jørgensen 1994(S) Hvidovre SF 210 220 225 225 150 157.5 162.5 162.5 235 250 255 255 642.5 432.788
3. Lasse Hansen 1994(S) Aarhus AK 202.5 212.5 217.5 212.5 162.5 167.5 170 167.5 252.5 262.5 270 262.5 642.5 430.154
4. Sebastian VK Zoega 1994(S) Københavns SK 207.5 220 227.5 227.5 130 135 137.5 137.5 255 270 280 270 635 425.958
5. Mads Pedersen 1989(S) Gudenådalens SK 205 215 225 205 160 170 180.5 170 230 240 250 250 625 433.375
6. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 202.5 217.5 230 230 125 132.5 137.5 132.5 240 262.5 285.5 262.5 625 419.313
7. Kasper Sørensen 1994(S) Aarhus AK 190 195 195 195 135 140 145 140 225 235 242.5 235 570 388.512
8. Stefan Hannibal 1985(S) Københavns SK 190 200 210 210 140 147.5 150 140 195 202.5 210 210 560 374.752
9. Rasmus Bergholt 1989(S) Norce 180 190 200 200 105 110 115 110 200 210 225 225 535 362.463
- Paw Eistrup 1993(S) Aalborg SK 205 215 227.5 215 115 122.5 127.5 122.5 275 275 275
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(S) Roskilde AK 240 250 260 260 165 170 175 170 295 310 321 321 751 472.079
2. Emil I Fuglsang 1992(S) SK Atlas 220 227.5 232.5 232.5 155 160 162.5 160 270 277.5 285 285 677.5 429.671
3. Kristoffer Iversen 1990(S) Aalborg SK 230 240 250 240 135 145 145 145 272.5 282.5 292.5 282.5 667.5 423.462
4. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 212.5 222.5 237.5 237.5 172.5 182.5 190 182.5 215 230 240 240 660 422.268
5. Jens K Jakobsen 1993(S) Aarhus SVK 220 220 235 235 150 155 160 155 270 280 285 270 660 420.420
6. Emil B Jensen 1994(S) Aalborg SK 215 225 235 225 155 165 170 165 240 250 260 260 650 410.605
7. Jukka Rysgaard 1991(S) Thisted VF 212.5 222.5 230 230 160 165 167.5 167.5 225 240 250 250 647.5 409.932
8. Henning Meyhoff-Thaysen 1993(S) PO Esbjerg 205 215 222.5 222.5 135 142.5 145 142.5 245 255 262.5 262.5 627.5 404.173
9. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 205 217.5 222.5 217.5 160 165 170 170 210 227.5 240 240 627.5 398.714
10. Bo S Schmidt 1992(S) Roskilde AK 215 225 237.5 225 135 142.5 145 145 220 235 247.5 247.5 617.5 394.830
11. Andreas Sørensen 1990(S) Københavns SK 200 215 225 225 152.5 162.5 170 162.5 190 190 207.5 207.5 595 383.656
12. Kim Frostholm 1987(S) Roskilde AK 197.5 205 210 210 115 120 122.5 120 230 240 247.5 247.5 577.5 362.901
13. Michael C Sibul 1990(S) Tårnby SK 202.5 212.5 217.5 217.5 125 130 132.5 132.5 205 210 217.5 217.5 567.5 357.412
14. Peter Sørensen 1994(S) Aarhus SVK 172.5 180 180 172.5 107.5 112.5 112.5 107.5 250 260 265 260 540 342.468
105 kg
1. Daniel KB Fischer 1995(S) Sportshøjskolen 250 262.5 270.5 262.5 160 170 175 175 280 290 302.5 290 727.5 434.972
2. Morten F Hansen 1993(S) Tårnby SK 255 260 255 175 180 180 180 272.5 282.5 302.5 282.5 717.5 431.289
3. Lasse Johansen 1994(S) Sportshøjskolen 225 240 250 250 150 155 160 160 280 297.5 310.5 297.5 707.5 430.655
4. Steffan Hansen 1990(S) Tårnby SK 242.5 247.5 257.5 247.5 152.5 155 155 250 275 285 275 677.5 405.552
5. Jonathan A Arnesen 1991(S) Københavns SK 230 240 250 250 147.5 155 160 155 240 250 257.5 257.5 662.5 398.229
6. Kevin Lousen 1993(S) Aarhus AK 205 215 235 215 130 140 150 150 260 285 300 285 650 401.050
7. Tobias Kokholm 1991(S) Thisted VF 195 207.5 215 215 135 142.5 145 142.5 230 252.5 260 260 617.5 379.763
8. Magnus E Jensen 1989(S) Esbern S 220 227.5 235 235 130 135 140 135 235 245 250 245 615 368.385
120 kg
1. Marcus Boesen 1999(J) Thisted VF 280 300 310 310 180 190 192.5 190 280 300.5 305 300.5 800.5 460.528
2. Jens P Smalbro 1994(S) Hjørring SS 260 280 300 300 130 140 142.5 140 285 300 307.5 307.5 747.5 429.738
3. Thomas H Jørgensen 1994(S) Norce 207.5 222.5 230 230 142.5 152.5 160 160 230 250 250 640 375.168
- Jacob M Iversen 1995(S) Norce 207.5 207.5 215 215 122.5 127.5 132.5 132.5 220
+120 kg
1. Nikolaj E Eriksen 1993(S) Aarhus AK 255 260 270 260 195 205 212.5 205 255 270 277.5 270 735 414.099
2. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 240 260 270 260 175 180 180 180 240 260 270 270 710 402.428
3. Thomas L Skovgaard 1989(S) Aarhus SVK 240 250 255 255 150 160 160 150 290 305 320 305 710 399.375

Herrer Sub-Junior
53 kg
1. Oliver H Skaalum 2004(SJ) HG Styrkeløft 90 100 107.5 107.5 60 65 70 60 115 122.5 127.5 127.5 295 284.852
2. Luchas SE Karlson 2004(SJ) AK Frem 75 85 95 85 45 47.5 50 47.5 100 115 122.5 122.5 255 247.019
66 kg
1. Dat Nguyen 2002(SJ) Gudenådalens SK 110 120 132.5 132.5 65 70 77.5 70 160 170 177.5 170 372.5 294.797
2. Magnus H Hedegård 2004(SJ) Rødby M 75 85 90 90 60 67.5 72.5 72.5 100 110 120 120 282.5 243.063
74 kg
1. Peter I Jensen-Smidt 2002(SJ) Gudenådalens SK 115 125 137.5 137.5 67.5 75 80 80 150 162.5 172.5 172.5 390 288.093
2. Ruben N Donde 2001(SJ) Københavns SK 120 127.5 135 127.5 85 90 95 90 155 167.5 170 167.5 385 290.329
83 kg
1. Bertram Vorm 2001(SJ) HG Styrkeløft 190 200.5 208 208 110 117.5 120 117.5 225 232.5 238 238 563.5 377.883
2. Benjamin F Andersen 2001(SJ) Thisted VF 180 190 195 195 100 110 115 110 180 190 192.5 190 495 334.175
3. Tobias H Juul 2002(SJ) Gudenådalens SK 145 155 165 165 85 90 95 90 157.5 167.5 175 175 430 296.571
93 kg
1. Simon B Hansen 2001(SJ) Odense BBC 175 190 200 200 117.5 125 132.5 125 215 230 240 240 565 362.561
2. Christian N Enger 2001(SJ) AK Frem 210 215 220 215 115 120 122.5 120 195 205 215 215 550 350.350
3. Philip K Nickel 2001(SJ) Ares 185 202.5 185 110 117.5 122.5 117.5 210 225 232.5 232.5 535 339.618
105 kg
1. Laurits N Søgaard 2001(SJ) Horsens SK 202.5 215 225 225 145 155 156.5 156.5 225 240 250 250 631.5 383.573

Herrer Junior
66 kg
1. Mathias Brogaard 1998(J) Holstebro S 145 155 165 165 85 95 97.5 95 150 165 177.5 177.5 437.5 344.531
74 kg
1. Joakim L Bilyk 1999(J) Roskilde AK 170 177.5 185 185 102.5 110 115 115 200 210 215 215 515 371.573
2. Christopher S Simonsen 1996(J) Hvidovre SF 155 165 172.5 172.5 115 117.5 117.5 115 185 200 205 205 492.5 369.375
3. Sebastian P Holt 1998(J) HG Styrkeløft 162.5 167.5 175 175 130 135 140 135 160 167.5 177.5 177.5 487.5 354.608
4. Andreas Espensen 1996(J) PO Esbjerg 145 155 157.5 157.5 102.5 107.5 110 107.5 175 185 190 185 450 327.330
5. Linus B Nikolajsen 2000(J) Ares 120 130 140 140 82.5 90 92.5 92.5 155 165 167.5 165 397.5 287.671
83 kg
1. Benjamin Poulsen 1997(J) Tårnby SK 190 200 202.5 200 130 140 140 130 215 225 225 215 545 375.451
2. Anton S Egholm 1996(J) Aalborg SK 140 150 160 160 120 125 130 125 185 195 200 195 480 324.912
3. Elias Pedersen 2000(J) HG Styrkeløft 150 157.5 162.5 162.5 77.5 82.5 87.5 82.5 185 195 200 200 445 308.830
93 kg
1. Rasmus H Winther 1996(J) Københavns SK 232.5 245 257.5 257.5 140 147.5 152.5 152.5 260 272.5 285 285 695 439.796
2. Bernodus B Snorrason 1996(J) Thisted VF 200 210 215 215 120 125 130 130 235 242.5 250 242.5 587.5 376.470
3. Mathias F Rasmussen 1996(J) Aarhus AK 185 192.5 202.5 202.5 127.5 132.5 140 132.5 200 212.5 222.5 222.5 557.5 352.006
4. Adam E Karsø 2000(J) Aarhus SVK 160 170 175 175 115 120 125 125 210 220 225 225 525 333.270
105 kg
1. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 235 250 257.5 257.5 175 185 195 185 240 260 270 270 712.5 427.001
2. Jesper Vogelius 2000(J) Rødby M 250 255 260 260 170 175 170 270 280 282.5 280 710 430.544
3. Elias L Madsen 1996(J) Københavns SK 232.5 232.5 240 240 130 132.5 135 132.5 235 247.5 252.5 247.5 620 374.108
4. Sebastian Sabroe 1996(J) Aarhus AK 185 195 205 205 107.5 115 122.5 122.5 205 220 235 235 562.5 339.188
5. Johannes B Larsen 2000(J) Gudenådalens SK 150 160 165 165 90 95 100 100 150 165 180 180 445 268.736
120 kg
1. Marcus Boesen 1999(J) Thisted VF 180 180 150 150 180 180 510 293.811
+120 kg
1. Lars Mogensen 1996(J) Pure PP 290 290 290 290 180 190 190 190 250 265 275 275 755 424.537

Herrer Masters 1
74 kg
1. Morten Rasmussen 1978(M1) Tårnby SK 145 167.5 180.5 167.5 120 130 138 130 125 145 145 442.5 333.601
83 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 180 192.5 200 192.5 160 170.5 176.5 170.5 180 195 200 200 563 377.660
2. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 165 175 180 180 110 115 120 120 210 230 240 240 540 363.150
3. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 170 180 185 185 140 147.5 147.5 140 190 200 207.5 200 525 351.383
4. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 145 155 160 160 125 130 132.5 132.5 215 220 220 215 507.5 339.619
93 kg
1. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 140 140 140 140 140 145 150 145 200 215 227.5 227.5 512.5 324.413
2. Rasmus Jensen 1973(M1) Roskilde AK 160 180 190 190 120 125 130 125 185 192.5 197.5 197.5 512.5 323.183
3. Bo Eriksen 1974(M1) Odense BBC 150 160 160 110 117.5 117.5 150 165 175 175 452.5 285.799
105 kg
1. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 200 215 230 215 127.5 132.5 135 135 230 250 260 250 600 365.460
2. Bjørn Frederiksen 1979(M1) Hjørring SS 170 182.5 190 190 120 125 127.5 125 220 232.5 242.5 242.5 557.5 335.559
3. Peter Thostrup 1974(M1) AK Nordland 180 190 200 190 115 122.5 122.5 115 215 227.5 240 240 545 333.159
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 220 235 235 160 167.5 172.5 167.5 245 265 272.5 272.5 675 386.978
2. Allan S Madsen 1974(M1) Videbæk SK 200 230 260 230 150 157.5 157.5 150 260 272.5 277.5 277.5 657.5 371.619

Herrer Masters 2
66 kg
1. Thomas Reimers 1968(M2) Tårnby SK 127.5 137.5 146.5 137.5 72.5 75 75 165 178.5 185.5 185.5 398 329.425
2. Gert F Karlson 1966(M2) AK Frem 70 80 80 80 60 62.5 65 62.5 130 140 155 155 297.5 235.680
74 kg
1. Peter Hansen 1962(M2) Københavns SK 100 110 120 120 80 85 90 85 125 140 155 155 360 260.712
83 kg
1. Jørgen Nielsen 1963(M2) Tårnby SK 185 200 200 185 112.5 120 122.5 122.5 175 182.5 185 185 492.5 329.335
2. Jesper Mogensen 1969(M2) Videbæk SK 155 162.5 170 162.5 100 105 100 200 200 210 200 462.5 317.229
3. Jan Sahlgren 1960(M2) Tårnby SK 157.5 157.5 165 165 100 100 175 182.5 185 185 450 309.870
93 kg
1. Ole Olsen 1961(M2) Københavns SK 172.5 185 192.5 192.5 125 132.5 135 135 220 240 251 251 578.5 364.802
105 kg
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 190 200 210 210 120 130 135 135 230 240 247.5 247.5 592.5 367.113
2. Henrik Kamper 1967(M2) Rødby M 140 140 150 150 95 102.5 107.5 102.5 175 187.5 192.5 192.5 445 269.492
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 175 185 190 190 125 132.5 132.5 190 210 210 532.5 313.217
2. Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 60 80 90 90 120 127.5 127.5 127.5 105 120 130 130 347.5 202.801

Herrer Masters 3
83 kg
1. Keld Petersen 1954(M3) Teutonia 120 130 135 130 65 70 70 70 160 170 160 360 247.356
93 kg
1. Lars H Jensen 1955(M3) Tårnby SK 155 155 168 155 100 105 107.5 107.5 200 211.5 215.5 211.5 474 305.161
2. Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 130 132.5 132.5 130 85 95 100 100 150 160 160 390 249.990
105 kg
1. Bjørn Nielsen 1959(M3) Roskilde AK 80 95 105 105 100 110 115 115 100 120 120 340 211.480
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 100 100 110 110 130 135 140 140 170 180 185 185 435 257.172

Herrer Masters 4
74 kg
1. John Terragni 1947(M4) Aalborg SK 120 127.5 135 135 100 107.5 112.5 112.5 145 155 162.5 162.5 410 303.318
83 kg
1. Henning Stenkjær 1947(M4) Teutonia 80 85 90 90 70 72.5 72.5 72.5 120 125 125 125 287.5 204.096
105 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 60 70 80 80 80 90 100 90 85 100 110 110 280 174.300


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt