DM Senior, Sub-Junior, Junior, Masters Bænkpres 2016

Videbæk SS, d. 26-27 Nov 2016


Klasser, med løft fra alle runder
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub BP1 BP2 BP3 BP Points K

Damer Senior
47 kg
1. Vibeke Bergmann 1979(S) Aarhus AK 55 57.5 57.5 55 75.345
57 kg
1. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 82.5 87.5 87.5 82.5 97.342
- Mette G Jensen 1985(S) ER Powerlifting 95 97.5 97.5
63 kg
1. Maj B Rames 1989(S) Sportshøjskolen 140 145 150 150 161.685
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 95 100 105 105 103.299 x
84 kg
1. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 80 85 92.5 92.5 82.991 x
2. Katja Jørgensen 1988(S) Sportshøjskolen 80 90 95 90 80.820 x
+84 kg
1. Annette R Christensen 1965(M2) Ry MK 175 185 200.5 200.5 159.137
2. Maria K Jensen 1985(S) Aarhus AK 100 110 122.5 110 94.831

Damer Sub-Junior
+84 kg
1. Stine Greendahl 1999(SJ) Haderslev SK 55 57.5 57.5 55 47.625 x

Damer Junior
72 kg
1. Marte I Sverdrup 1993(J) Aalborg SK 75 82.5 92.5 82.5 83.028

Damer Masters 2
57 kg
1. Stella Jensen 1964(M2) Grenå SK 55 60 60 55 64.713 x

Herrer Senior
74 kg
1. Kristinn Arnason 1986(S) Thisted VF 100 132.5 142.5 142.5 102.842
83 kg
1. Mads Friche 1983(S) Sportshøjskolen 215 242.5 242.5 215 144.996
2. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 165 172.5 177.5 177.5 119.174 x
3. Dannie Kyllingsbæk 1989(S) Thisted VF 115 120 115 76.958 x
93 kg
1. Bo Jensen 1967(M1) Aarhus AK 205 210 222.5 210 132.615
2. Martin Jensen 1992(S) Aarhus AK 182.5 192.5 200 200 126.520
3. Rene S Vestergaard 1991(S) Thisted VF 170 177.5 187.5 177.5 111.878
4. Peter Petersen 1962(M2) Aarhus AK 130 140 150 140 88.564
- Frederik S Haslund 1992(S) ER Powerlifting 187.5 187.5 187.5
105 kg
1. Rene F Hedegaard 1990(S) Horsens SK 170 180 185 185 110.686
2. Martin Tryk 1992(S) Horsens SK 165 172.5 180 172.5 103.931 x
3. Bjørn Frederiksen 1979(S) Hjørring SS 125 130 135 130 78.923 x
- Allan Riis 1971(M1) Aarhus AK 260 260 260
120 kg
1. Jesper B Mikkelsen 1989(S) Sportshøjskolen 260 275 275 275 158.263
2. Jeppe F Balsby 1986(S) Aarhus AK 225 225 242.5 225 130.568
3. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 130 137.5 142.5 142.5 84.018 x
4. Alex G Thorsen 1990(S) AK Frem 110 125 142.5 125 74.663
+120 kg
1. Sune Bang 1977(S) Aarhus AK 225 235 245 245 138.915
2. Jonas Engelund 1989(S) Videbæk SK 180 195 195 195 104.988 x

Herrer Sub-Junior
66 kg
1. Jesper M Pedersen 2000(SJ) Thisted VF 60 65 70 70 57.050 x
93 kg
1. Nikolaj Nordstrøm 1999(SJ) Rødby M 170 180 180 180 116.370
105 kg
1. Jonathan B Kristensen 1998(SJ) Thisted VF 90 95 100 95 59.451 x

Herrer Junior
66 kg
1. Max T Jeppesen 1996(J) ER Powerlifting 90 100 102.5 100 82.700 x
74 kg
1. Rasmus L Knudsen 1995(J) Rødby M 130 135 135 135 97.632
83 kg
1. Mickel Dahl Flensborg 1996(J) Tårnby SK 155 165 170 170 113.475
2. Sonny M Kastberg 1995(J) Horsens SK 127.5 135 140 135 91.692 x
- Morten L Jensen 1993(J) ER Powerlifting 127.5 127.5 135
93 kg
1. Chris Wood 1997(J) Horsens SK 132.5 135 135 135 86.603
2. Patrick S Poulsen 1994(J) Thisted VF 82.5 100 110 110 72.985
120 kg
1. Nicolaj Scupii 1994(J) Aalborg SK 150 160 185 185 106.838

Herrer Masters 1
74 kg
1. Klaus Larsen 1972(M1) Ares 140 150 163 150 111.150
83 kg
1. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 200 207.5 207.5 200 133.880
93 kg
1. Bo Jensen 1967(M1) Aarhus AK 200 225 225 225 141.998
105 kg
1. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 210 220 225 220 132.264
2. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 165 175 180 175 107.573
120 kg
- Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 255 260.5 262.5

Herrer Masters 2
74 kg
1. Gert Olsen 1963(M2) Ares 130 135 140 135 97.767
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 100 100 66.940
93 kg
1. Søren Ø Bertelsen 1961(M2) Horsens SK 120 122.5 120 75.612
+120 kg
1. John S Christensen 1961(M2) Aalborg SK 275 285 285 275 155.265

Herrer Masters 3
74 kg
1. Bo Jensen 1955(M3) Grenå SK 110 117.5 120 120 87.780 x
2. Ole Madsen 1947(M3) SK Atlas 57.5 60 62.5 60 45.138 x
93 kg
1. Hans Thyssing 1953(M3) Tårnby SK 155 155 155 155 97.573
105 kg
1. Finn Knudsen 1947(M3) Rødby M 170 180 185 185 112.369
2. Jan Bertelsen 1955(M3) Grenå SK 160 170 192.5 170 102.510
120 kg
1. Allan Fuglsang 1950(M3) SK Atlas 180 185 190 190 111.739
2. Jan B Traulsen 1948(M3) Teutonia 165 175 175 165 97.416

Herrer Masters 4
83 kg
1. Verner Nielsen 1940(M4) SK Atlas 87.5 92.5 97.5 97.5 65.822 x
2. Svend Stensgaard 1922(M4) Rødby M 60 65 67.5 65 46.423 x
105 kg
1. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 90 105 115 105 65.363 x


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Film: LinksYouTube | Kontakt