Danske rekorder, Klassisk


Sub-Junior Herrer
Kl. Navn Klub Løft Dato Stævne Sted
Squat
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 107.5 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 125.0 21.09.2019 SM Klassisk Styrkeløft Roskilde (RAK og HSF)
66 Rasmus Petersen Ebeltoft SK 165.0 20.11.2016 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
74 Martin Wilkens Haderslev SK 210.0 12.03.2017 EM Klassisk Thisted
83 Bertram Vorm HG Styrkeløft 220.0 30.11.2019 EM Klassisk Kaunas, Litauen
93 Jesper Vogelius Rødby M 240.0 25.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
105 Jesper Vogelius Rødby M 245.0 04.03.2018 DM styrkeløft (senior, sub-junior, junior og masters) Rødovre Hallen (KSK og VK Ares)
120 Marcus Boesen Thisted VF 276.0 14.03.2017 EM Klassisk Thisted
120+ Emil B Eriksen Gudenådalens SK 205.0 22.09.2019 JM Klassisk Styrkeløft Horsens
Bænkpres, 3-kamp
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 60.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Matti Christensen Thisted VF 102.5 14.05.2011 Åbne Thy Klassisk Thisted
66 Matti Christensen Thisted VF 152.5 23.11.2013 TSK Cup Klassisk Tårnby
74 Jeppe G Therkildsen Videbæk SS 112.5 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
83 Mathias Bunk Thisted VF 122.5 23.11.2013 TSK Cup Klassisk Tårnby
93 Jesper Vogelius Rødby M 160.0 25.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
105 Laurits N Søgaard Horsens SK 156.5 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120 Marcus Boesen Thisted VF 177.5 16.04.2017 DM Klassisk Aarhus (Aarhus AK)
120+ Emil B Eriksen Gudenådalens SK 130.0 22.09.2019 JM Klassisk Styrkeløft Horsens
Dødløft
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 127.5 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 152.5 21.09.2019 SM Klassisk Styrkeløft Roskilde (RAK og HSF)
66 Rasmus Petersen Ebeltoft SK 195.0 20.11.2016 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
74 Martin Wilkens Haderslev SK 260.0 15.09.2017 NM Sub-Junior, Junior Fræna, Norge
83 Bertram Vorm HG Styrkeløft 245.0 13.09.2019 NM Sub-Junior//Junior, Klassisk Videbæk
93 Philip K Nickel Ares 260.0 17.11.2019 TSK Cup, Klassisk Tårnby
105 Laurits N Søgaard Horsens SK 250.0 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120 Marcus Boesen Thisted VF 282.5 14.03.2017 EM Klassisk Thisted
120+ Emil B Eriksen Gudenådalens SK 235.0 22.09.2019 JM Klassisk Styrkeløft Horsens
Total
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 295.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 352.5 21.09.2019 SM Klassisk Styrkeløft Roskilde (RAK og HSF)
66 Matti Christensen Thisted VF 505.0 23.11.2013 TSK Cup Klassisk Tårnby
74 Martin Wilkens Haderslev SK 587.5 15.09.2017 NM Sub-Junior, Junior Fræna, Norge
83 Bertram Vorm HG Styrkeløft 582.5 13.09.2019 NM Sub-Junior//Junior, Klassisk Videbæk
93 Jesper Vogelius Rødby M 657.5 25.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
105 Jesper Vogelius Rødby M 645.0 19.11.2017 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
120 Marcus Boesen Thisted VF 733.5 14.03.2017 EM Klassisk Thisted
120+ Emil B Eriksen Gudenådalens SK 570.0 22.09.2019 JM Klassisk Styrkeløft Horsens
Bænkpres, enkelt
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 60.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Matti Christensen Thisted VF 135.0 13.09.2013 Videbæk Cup Videbæk
66 Matti Christensen Thisted VF 152.5 23.11.2013 TSK Cup Klassisk Tårnby
74 Mathias Langvad Gudenådalens SK 113.0 21.09.2014 DM Bænkpres Klassisk Aalborg (AaSK)
83 Jakob LR Nielsen Pure PP 142.5 29.09.2018 DM Klassisk Bænkpres Aalborg, SPH
93 Jesper Vogelius Rødby M 160.0 25.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
105 Laurits N Søgaard Horsens SK 156.5 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120 Marcus Boesen Thisted VF 177.5 16.04.2017 DM Klassisk Aarhus (Aarhus AK)
120+ Emil B Eriksen Gudenådalens SK 130.0 22.09.2019 JM Klassisk Styrkeløft Horsens