Danske rekorder


Junior Herrer
Kl. Navn Klub Løft Dato Stævne Sted
Squat
53
-
-
-
-
-
-
59 Matti Christensen Thisted VF 160.0 28.08.2012 VM Sub-Junior Szczyrk, Polen
66 Matti Christensen Thisted VF 247.5 10.10.2015 JM Videbæk
74 Jacob Beermann Tårnby SK 280.5 24.11.2012 TSK Cup Tårnby
83 Mickel Dahl Flensborg Tårnby SK 308.0 24.08.2019 SM Styrkeløft Tårnby (TSK og KSK)
93 Jonatan Gonge Aarhus AK 315.0 04.09.2015 VM Sub-Junior/Junior Tjekkiet
105 Jonatan Gonge AK Nordland 315.0 14.05.2011 Åbne Thy Thisted
120 Jesper B Mikkelsen Sportshøjskolen 320.0 11.06.2011 EM Junior Northumberland, England
120+ Morten S Jensen ER Powerlifting 280.0 13.10.2012 SM Rødovre
Bænkpres, 3-kamp
53
-
-
-
-
-
-
59 Matti Christensen Thisted VF 170.0 19.01.2013 DM Sub-Junior Hanstholm
66 Matti Christensen Thisted VF 222.5 10.10.2015 JM Videbæk
74 Matti Christensen Thisted VF 192.5 14.06.2017 VM i klassisk styrkeløft (subjunior, junior, åben og master) Minsk, Hviderusland
83 Mickel Dahl Flensborg Tårnby SK 192.5 16.11.2018 TSK Cup, Udstyr Tårnby
93 Jonatan Gonge Aarhus AK 220.0 04.09.2015 VM Sub-Junior/Junior Tjekkiet
105 Casper Futtrup Thisted VF 242.5 01.09.2012 VM Junior Szczyrk, Polen
120 Jesper B Mikkelsen Sportshøjskolen 217.5 24.11.2012 TSK Cup Tårnby
120+ Morten S Jensen ER Powerlifting 200.0 13.10.2012 SM Rødovre
Dødløft
53
-
-
-
-
-
-
59 Lukas Moesgaard Ares 195.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
66 Matti Christensen Thisted VF 217.5 10.10.2015 JM Videbæk
74 Jacob Beermann Tårnby SK 290.5 24.11.2012 TSK Cup Tårnby
83 Mickel Dahl Flensborg Tårnby SK 308.0 24.08.2019 SM Styrkeløft Tårnby (TSK og KSK)
93 Jonatan Gonge Aarhus AK 325.0 04.09.2015 VM Sub-Junior/Junior Tjekkiet
105 Jonatan Gonge Aarhus AK 315.0 10.04.2015 EM Sub-Junior/Junior Ungarn
120 Ole S Borup Hvidovre SF 325.0 08.04.2018 DM Klassisk Thisted
120+ Frederik T Nordberg Pure PP 285.0 20.11.2016 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
Total
53
-
-
-
-
-
-
59 Matti Christensen Thisted VF 480.0 28.08.2012 VM Sub-Junior Szczyrk, Polen
66 Matti Christensen Thisted VF 687.5 10.10.2015 JM Videbæk
74 Jacob Beermann Tårnby SK 736.0 24.11.2012 TSK Cup Tårnby
83 Mickel Dahl Flensborg Tårnby SK 803.5 24.08.2019 SM Styrkeløft Tårnby (TSK og KSK)
93 Jonatan Gonge Aarhus AK 860.0 04.09.2015 VM Sub-Junior/Junior Tjekkiet
105 Casper Futtrup Thisted VF 852.5 08.06.2012 EM Junior Herning
120 Tobias Kokholm Thisted VF 802.5 06.09.2014 VM Sub-Junior, Junior Oroshaza, Ungarn
120+ Morten S Jensen ER Powerlifting 740.0 13.10.2012 SM Rødovre
Bænkpres, enkelt
53 Kevin Salby AK Odin 37.5 23.09.2017 DM i Klassisk Bænkpres Rødby (Rødby Motion)
59 Matti Christensen Thisted VF 172.5 20.05.2013 VM Kaunas
66 Matti Christensen Thisted VF 222.5 10.10.2015 JM Videbæk
74 Matti Christensen Thisted VF 270.0 12.10.2018 EM Bænkpres Hamm, Luxembourg
83 Mickel Dahl Flensborg Tårnby SK 192.5 16.11.2018 TSK Cup, Udstyr Tårnby
93 Søren Mølgård Aarhus AK 220.0 05.02.2011 ER Open Albertslund
105 Casper Futtrup Thisted VF 242.5 01.09.2012 VM Junior Szczyrk, Polen
120 Jakob Thrane Mainz Sportshøjskolen 267.5 23.04.2016 VM Open, Sub-Junior, Junior & Master Rødby (Lalandia)
120+ Morten S Jensen ER Powerlifting 220.0 18.08.2012 SM Rødby