Resultater
DM Klassisk 2022
AK Nordland/Videbæk, d. 2-3 Apr 2022
Bedste klub, Placeringer og Wilks
Viser bedste klub udregnet med både placeringspoints og IPF GL Points. Tjek med aktuelle stævneregler og
indbydelsen for benyttet metode, og om der skulle være afvigelser i grupperingen af køn og kategorier.
Bedste Klub, Placeringer
Bedste Klub, IPF GL Points
Navn
Født
Køn
#
P
Samlet
Damer & Herrer Sub-Junior
1. AK Nordland
36
Benjamin B Macintyre
2005(SJ)
H
1.
12
12
Marie L Kalmejer
2004(SJ)
D
1.
12
24
Theodor N Friis
2005(SJ)
H
1.
12
36
2. AK Frem
29
Arijana Pivac
2005(SJ)
D
1.
12
12
Thomas K Bertelsen
2004(SJ)
H
2.
9
21
Marius H Poulsen
2004(SJ)
H
3.
8
29
3. VK Kono
24
Hjalte C Bruhn-Andersen
2005(SJ)
H
1.
12
12
Thea A Simonsen
2005(SJ)
D
1.
12
24
4. Gudenådalens SK
12
Malthe B Fuglkjær
2004(SJ)
H
1.
12
12
. Horsens SK
12
Bertram Valbak
2007(SJ)
H
1.
12
12
. Københavns SK
12
Andreas Due
2005(SJ)
H
1.
12
12
7. Aalborg SK
9
Mathias Ølgaard
2004(SJ)
H
2.
9
9
. Rødby M
9
Victor Ø Kolvig
2005(SJ)
H
2.
9
9
9. Thisted VF
8
Jesper F Ravn
2004(SJ)
H
3.
8
8
. Pure PP
8
Thor Bengtsson
2005(SJ)
H
3.
8
8
11. AK Odin
7
Emil Pedersen
2007(SJ)
H
4.
7
7
Damer & Herrer Junior
1. Gudenådalens SK
38
Sofie B Boye
2001(J)
D
1.
12
12
Emil B Eriksen
2001(J)
H
2.
9
21
Rasmus Jefsen
2000(J)
H
3.
8
29
Marcus Kovdal
2002(J)
H
5.
6
35
Tobias H Juul
2002(J)
H
8.
3
38
Dat Nguyen
2002(J)
H
9.
2
40
Andreas Holm
2003(J)
H
11.
1
41
2. Sportshøjskolen
38
Karen T Andersen
2000(J)
D
1.
12
12
Sigurd P Lindholm
2000(J)
H
2.
9
21
Bertram Vorm
2001(J)
H
2.
9
30
Adam E Karsø
2000(J)
H
4.
7
37
Jacob K Sørensen
2000(J)
H
12.
1
38
3. Aalborg SK
35
Frederik D Sinkbæk
2001(J)
H
1.
12
12
Danny C Huynh
1999(J)
H
1.
12
24
Julius CB Struntze
2003(J)
H
3.
8
32
Jakob Engel
1999(J)
H
8.
3
35
4. VK Kono
34
Simone K Holm
1999(J)
D
1.
12
12
Asger V Jensen
1999(J)
H
2.
9
21
Emil ES Nielsen
2001(J)
H
3.
8
29
Danny Tran
1999(J)
H
6.
5
34
5. AK Frem
32
Christian N Enger
2001(J)
H
1.
12
12
Katrine H Stenvang
2001(J)
D
2.
9
21
Tobias K Lauridsen
2002(J)
H
4.
7
28
Martin H Stenvang
2001(J)
H
7.
4
32
6. Aarhus AK
32
Niklas Lundholm
2000(J)
H
1.
12
12
Samuel F Søndergaard
2000(J)
H
4.
7
19
Kasper T Hvidkjær
2001(J)
H
5.
6
25
Martin Bundgaard
2000(J)
H
5.
6
31
Laurits S Christiansen
2003(J)
H
11.
1
32
7. Holstebro S
24
Maren M Bielefeldt
1999(J)
D
1.
12
12
Mie Jungclaus
1999(J)
D
1.
12
24
8. Pure PP
23
Klara H Bentsen
1999(J)
D
2.
9
9
Karen K Bøndergaard
1999(J)
D
3.
8
17
Mathias F Vestergaard
2001(J)
H
7.
4
21
Peter I Jensen-Smidt
2002(J)
H
9.
2
23
9. Haderslev SK
21
Martin Wilkens
1999(J)
H
1.
12
12
Niklas S Jepsen
2003(J)
H
2.
9
21
10. Københavns SK
16
Amalie C Stok
1999(J)
D
2.
9
9
Victor Knudsen
1999(J)
H
4.
7
16
11. AK Nordland
15
Asbjørn Tinning
2003(J)
H
1.
12
12
Rune Ø Schrøder
2000(J)
H
9.
2
14
Asger W Yde
2003(J)
H
15.
1
15
12. Amager PL
14
Morten K Larsen
2002(J)
H
5.
6
6
Philip Bang
2002(J)
H
7.
4
10
Lucas Pintos
2001(J)
H
8.
3
13
Philip T Borg
2003(J)
H
14.
1
14
13. Hvidovre SF
12
Alexander O Andersen
2000(J)
H
1.
12
12
. Thisted VF
12
Jacob K Heise
2003(J)
H
1.
12
12
15. Ares
9
Jesper Vogelius
2000(J)
H
2.
9
9
16. Roskilde AK
9
Joakim L Bilyk
1999(J)
H
3.
8
8
Johannes Perret-gentil
2002(J)
H
10.
1
9
17. Atlas MF
8
Asbjørn N Nielsen
1999(J)
H
3.
8
8
18. Zielkes FK
5
Victor Lahm
2000(J)
H
6.
5
5
. HG Styrkeløft
5
Joakim G Larsen
2002(J)
H
6.
5
5
20. Videbæk SK
2
Rasmus Onsberg
2001(J)
H
10.
1
1
Jakob E Skot-hansen
2001(J)
H
10.
1
2
21. Aarhus SVK
1
Rune G Amstrup
1999(J)
H
13.
1
1
Damer & Herrer Masters
1. Københavns SK
53
Kent T Flåten
1979(M1)
H
1.
12
12
Ole Olsen
1961(M3)
H
1.
12
24
Peter Hansen
1962(M3)
H
1.
12
36
Thomas N Hansen
1975(M1)
H
2.
9
45
Simon Donde
1966(M2)
H
3.
8
53
2. HG Styrkeløft
45
Anne Skaalum
1979(M1)
D
1.
12
12
Ulla Nancy
1964(M2)
D
1.
12
24
Louise Frederiksmose
1982(M1)
D
1.
12
36
Michael K Jensen
1980(M1)
H
2.
9
45
3. Horsens SK
36
Nora B Jensen
1982(M1)
D
1.
12
12
Linda Veedfald
1973(M1)
D
1.
12
24
Helle Skovsager
1971(M2)
D
1.
12
36
. Tårnby SK
36
Jørgen Nielsen
1963(M2)
H
1.
12
12
Jan Dam-Nielsen
1981(M1)
H
1.
12
24
Nina Lieb
1981(M1)
D
1.
12
36
. Thisted VF
36
Stephan Vorup
1973(M1)
H
1.
12
12
Dan Kristensen
1969(M2)
H
1.
12
24
Lise Madsen
1953(M3)
D
1.
12
36
6. AK Nordland
32
Thomas B Jensen
1982(M1)
H
1.
12
12
Rune Glud
1982(M1)
H
1.
12
24
Martin Dahm
1978(M1)
H
3.
8
32
7. Videbæk SK
21
Anders S Ki
1982(M1)
H
1.
12
12
Jesper Mogensen
1969(M2)
H
2.
9
21
. Roskilde AK
21
Jens LT Vinther
1965(M2)
H
1.
12
12
Kenneth Kyvsgaard
1967(M2)
H
2.
9
21
. ER Powerlifting
21
Erik Rasmussen
1962(M3)
H
1.
12
12
Rasmus Adrian
1954(M3)
H
2.
9
21
10. Ares
12
Svend Bradtberg
1962(M3)
H
1.
12
12
. Aarhus AK
12
Bo Jensen
1967(M2)
H
1.
12
12
. Aalborg SK
12
John Terragni
1947(M4)
H
1.
12
12
. Randers SM
12
Steffen Golczyk
1968(M2)
H
1.
12
12
14. AK Odin
9
Kim Salby
1961(M3)
H
2.
9
9
Michael Pedersen
1979(M1)
H
-
0
9
. Pure PP
9
Heidi Pedersen
1976(M1)
D
2.
9
9
. Haderslev SK
9
Lars L Dahlgaard-Stokholm
1974(M1)
H
2.
9
9
17. AK Frem
0
Martin Faber
1982(M1)
H
-
0
0
Gert F Karlson
1966(M2)
H
-
0
0
Navn
Født
Køn
#
P
Samlet
Damer & Herrer Sub-Junior
1. AK Frem
213.07
Thomas K Bertelsen
2004(SJ)
H
2.
78.14
78.14
Marius H Poulsen
2004(SJ)
H
3.
68.92
147.06
Arijana Pivac
2005(SJ)
D
1.
66.01
213.07
2. AK Nordland
212.58
Benjamin B Macintyre
2005(SJ)
H
1.
88.47
88.47
Marie L Kalmejer
2004(SJ)
D
1.
78.79
167.26
Theodor N Friis
2005(SJ)
H
1.
45.32
212.58
3. VK Kono
137.19
Hjalte C Bruhn-Andersen
2005(SJ)
H
1.
73.25
73.25
Thea A Simonsen
2005(SJ)
D
1.
63.94
137.19
4. Gudenådalens SK
80.06
Malthe B Fuglkjær
2004(SJ)
H
1.
80.06
80.06
5. Københavns SK
77.18
Andreas Due
2005(SJ)
H
1.
77.18
77.18
6. Aalborg SK
75.02
Mathias Ølgaard
2004(SJ)
H
2.
75.02
75.02
7. Pure PP
69.19
Thor Bengtsson
2005(SJ)
H
3.
69.19
69.19
8. Horsens SK
57.94
Bertram Valbak
2007(SJ)
H
1.
57.94
57.94
9. Rødby M
56.99
Victor Ø Kolvig
2005(SJ)
H
2.
56.99
56.99
10. Thisted VF
55.56
Jesper F Ravn
2004(SJ)
H
3.
55.56
55.56
11. AK Odin
52.74
Emil Pedersen
2007(SJ)
H
4.
52.74
52.74
Damer & Herrer Junior
1. Sportshøjskolen
400.85
Karen T Andersen
2000(J)
D
1.
87.54
87.54
Sigurd P Lindholm
2000(J)
H
2.
85.53
173.07
Bertram Vorm
2001(J)
H
2.
80.78
253.85
Adam E Karsø
2000(J)
H
4.
78.70
332.55
Jacob K Sørensen
2000(J)
H
12.
68.30
400.85
2. Aarhus AK
382.68
Niklas Lundholm
2000(J)
H
1.
88.87
88.87
Kasper T Hvidkjær
2001(J)
H
5.
79.07
167.94
Samuel F Søndergaard
2000(J)
H
4.
78.08
246.02
Martin Bundgaard
2000(J)
H
5.
77.90
323.92
Laurits S Christiansen
2003(J)
H
11.
58.76
382.68
3. Gudenådalens SK
371.03
Rasmus Jefsen
2000(J)
H
3.
77.97
77.97
Sofie B Boye
2001(J)
D
1.
77.68
155.65
Emil B Eriksen
2001(J)
H
2.
72.49
228.14
Tobias H Juul
2002(J)
H
8.
72.28
300.42
Dat Nguyen
2002(J)
H
9.
70.61
371.03
Andreas Holm
2003(J)
H
11.
69.12
440.15
Marcus Kovdal
2002(J)
H
5.
62.01
502.16
4. Aalborg SK
325.58
Frederik D Sinkbæk
2001(J)
H
1.
91.27
91.27
Julius CB Struntze
2003(J)
H
3.
84.03
175.30
Danny C Huynh
1999(J)
H
1.
79.31
254.61
Jakob Engel
1999(J)
H
8.
70.97
325.58
5. AK Frem
311.93
Christian N Enger
2001(J)
H
1.
83.17
83.17
Martin H Stenvang
2001(J)
H
7.
78.25
161.42
Tobias K Lauridsen
2002(J)
H
4.
75.30
236.72
Katrine H Stenvang
2001(J)
D
2.
75.21
311.93
6. Amager PL
278.48
Morten K Larsen
2002(J)
H
5.
73.99
73.99
Philip Bang
2002(J)
H
7.
73.67
147.66
Lucas Pintos
2001(J)
H
8.
65.83
213.49
Philip T Borg
2003(J)
H
14.
64.99
278.48
7. VK Kono
277.34
Asger V Jensen
1999(J)
H
2.
80.40
80.40
Simone K Holm
1999(J)
D
1.
78.30
158.70
Danny Tran
1999(J)
H
6.
73.35
232.05
Emil ES Nielsen
2001(J)
H
3.
45.29
277.34
8. Pure PP
259.87
Mathias F Vestergaard
2001(J)
H
7.
73.12
73.12
Peter I Jensen-Smidt
2002(J)
H
9.
67.04
140.16
Karen K Bøndergaard
1999(J)
D
3.
60.30
200.46
Klara H Bentsen
1999(J)
D
2.
59.41
259.87
9. AK Nordland
184.83
Rune Ø Schrøder
2000(J)
H
9.
70.12
70.12
Asbjørn Tinning
2003(J)
H
1.
67.84
137.96
Asger W Yde
2003(J)
H
15.
46.87
184.83
10. Haderslev SK
180.29
Martin Wilkens
1999(J)
H
1.
99.53
99.53
Niklas S Jepsen
2003(J)
H
2.
80.76
180.29
11. Holstebro S
157.69
Maren M Bielefeldt
1999(J)
D
1.
80.61
80.61
Mie Jungclaus
1999(J)
D
1.
77.08
157.69
12. Roskilde AK
148.90
Joakim L Bilyk
1999(J)
H
3.
79.44
79.44
Johannes Perret-gentil
2002(J)
H
10.
69.46
148.90
13. Københavns SK
131.79
Victor Knudsen
1999(J)
H
4.
70.34
70.34
Amalie C Stok
1999(J)
D
2.
61.45
131.79
14. Videbæk SK
127.06
Rasmus Onsberg
2001(J)
H
10.
66.12
66.12
Jakob E Skot-hansen
2001(J)
H
10.
60.94
127.06
15. Ares
90.94
Jesper Vogelius
2000(J)
H
2.
90.94
90.94
16. Hvidovre SF
83.99
Alexander O Andersen
2000(J)
H
1.
83.99
83.99
17. Thisted VF
81.64
Jacob K Heise
2003(J)
H
1.
81.64
81.64
18. Atlas MF
80.32
Asbjørn N Nielsen
1999(J)
H
3.
80.32
80.32
19. Zielkes FK
78.44
Victor Lahm
2000(J)
H
6.
78.44
78.44
20. HG Styrkeløft
75.47
Joakim G Larsen
2002(J)
H
6.
75.47
75.47
21. Aarhus SVK
67.72
Rune G Amstrup
1999(J)
H
13.
67.72
67.72
Damer & Herrer Masters
1. Københavns SK
343.74
Kent T Flåten
1979(M1)
H
1.
81.71
81.71
Ole Olsen
1961(M3)
H
1.
75.32
157.03
Thomas N Hansen
1975(M1)
H
2.
71.82
228.85
Simon Donde
1966(M2)
H
3.
58.83
287.68
Peter Hansen
1962(M3)
H
1.
56.06
343.74
2. HG Styrkeløft
260.23
Anne Skaalum
1979(M1)
D
1.
80.83
80.83
Michael K Jensen
1980(M1)
H
2.
70.11
150.94
Ulla Nancy
1964(M2)
D
1.
61.73
212.67
Louise Frederiksmose
1982(M1)
D
1.
47.56
260.23
3. AK Nordland
211.86
Thomas B Jensen
1982(M1)
H
1.
72.29
72.29
Rune Glud
1982(M1)
H
1.
72.26
144.55
Martin Dahm
1978(M1)
H
3.
67.31
211.86
4. Tårnby SK
195.11
Jørgen Nielsen
1963(M2)
H
1.
66.94
66.94
Jan Dam-Nielsen
1981(M1)
H
1.
64.73
131.67
Nina Lieb
1981(M1)
D
1.
63.44
195.11
5. Thisted VF
179.35
Stephan Vorup
1973(M1)
H
1.
76.48
76.48
Dan Kristensen
1969(M2)
H
1.
54.73
131.21
Lise Madsen
1953(M3)
D
1.
48.14
179.35
6. Horsens SK
162.37
Nora B Jensen
1982(M1)
D
1.
62.28
62.28
Linda Veedfald
1973(M1)
D
1.
52.18
114.46
Helle Skovsager
1971(M2)
D
1.
47.91
162.37
7. Videbæk SK
139.29
Anders S Ki
1982(M1)
H
1.
74.50
74.50
Jesper Mogensen
1969(M2)
H
2.
64.79
139.29
8. Roskilde AK
128.99
Jens LT Vinther
1965(M2)
H
1.
68.70
68.70
Kenneth Kyvsgaard
1967(M2)
H
2.
60.29
128.99
9. ER Powerlifting
107.74
Erik Rasmussen
1962(M3)
H
1.
58.25
58.25
Rasmus Adrian
1954(M3)
H
2.
49.49
107.74
10. Aalborg SK
63.25
John Terragni
1947(M4)
H
1.
63.25
63.25
11. Aarhus AK
62.04
Bo Jensen
1967(M2)
H
1.
62.04
62.04
12. Ares
62.03
Svend Bradtberg
1962(M3)
H
1.
62.03
62.03
13. Pure PP
60.45
Heidi Pedersen
1976(M1)
D
2.
60.45
60.45
14. Haderslev SK
58.15
Lars L Dahlgaard-Stokholm
1974(M1)
H
2.
58.15
58.15
15. AK Odin
58.08
Kim Salby
1961(M3)
H
2.
58.08
58.08
Michael Pedersen
1979(M1)
H
-
58.08
16. Randers SM
52.57
Steffen Golczyk
1968(M2)
H
1.
52.57
52.57
17. AK Frem
Martin Faber
1982(M1)
H
-
Gert F Karlson
1966(M2)
H
-