Live Resultater - Direkte fra PowerliftingLive (kan indeholde fejl)
DM Styrkeløft 2020
Tårnby (TSK og KSK), d. 7-8 Mar 2020
Klasser, bedste løft
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub
# | Navn | Født | Klub | Vægt | Lot | SQ | BP | DL | Total | Points | ||
Damer Senior | ||||||||||||
47 kg | ||||||||||||
1. | Mia Tovgaard | 1979(M1) | Aalborg SK | 46.15 | 10 | 150 | 70 | 140 | 360 | 574.91 | ||
52 kg | ||||||||||||
1. | Trine Ø Bagger | 1986(S) | AK Jyden | 51.75 | 12 | 167.5 | 107.5 | 182.5 | 457.5 | 664.95 | ||
2. | Lisette I Hansen | 1989(S) | Tårnby SK | 48.00 | 8 | 135 | 77.5 | 152.5 | 365 | 570.57 | ||
57 kg | ||||||||||||
1. | Eva Buxbom | 1969(M2) | Horsens SK | 56.90 | 4 | 170 | 87.5 | 175 | 432.5 | 607.46 | ||
63 kg | ||||||||||||
1. | Anna Schjøtt | 1995(S) | Sportshøjskolen | 62.30 | 7 | 185 | 110 | 182.5 | 477.5 | 634.36 | ||
72 kg | ||||||||||||
1. | Annemia Pretzmann | 1992(S) | Aarhus AK | 71.15 | 6 | 192.5 | 130 | 200 | 522.5 | 647.71 | ||
2. | Pernille Lindstrøm | 1988(S) | Sportshøjskolen | 71.60 | 9 | 180 | 132.5 | 165 | 477.5 | 599.68 | ||
3. | Kathrine H Bak | 1981(S) | Tårnby SK | 66.50 | 5 | 145 | 102.5 | 210 | 457.5 | 596.05 | ||
4. | Mette K Knudsen | 1993(S) | Tårnby SK | 71.40 | 11 | 165 | 100 | 155 | 420 | 540.93 | ||
84 kg | ||||||||||||
1. | Jane Aaberg | 1981(S) | Odense BBC | 84.00 | 19 | 212.5 | 115 | 245 | 572.5 | 656.12 | ||
2. | Lise Frederiksen | 1982(S) | Hjørring SS | 82.70 | 26 | 225 | 117.5 | 187.5 | 530 | 619.01 | ||
3. | Julie A Hansen | 1991(S) | Københavns SK | 77.70 | 24 | 180 | 150.5 | 170 | 500.5 | 604.25 | ||
+84 kg | ||||||||||||
1. | Amalie Larsson | 1992(S) | Københavns SK | 113.45 | 18 | 255 | 125 | 212.5 | 592.5 | 609.32 | ||
2. | Amalie S Nielsen | 1994(S) | Københavns SK | 107.95 | 25 | 235 | 132.5 | 200 | 567.5 | 597.68 | ||
3. | Michelle D Vendelborg | 1993(S) | Tårnby SK | 88.05 | 23 | 150 | 80 | 145 | 375 | 460.36 | ||
Damer Junior | ||||||||||||
52 kg | ||||||||||||
1. | Annette S Hansen | 1997(J) | Odense BBC | 51.50 | 51 | 155.5 | 70.5 | 136 | 362 | 548.55 | ||
Damer Masters 1 | ||||||||||||
72 kg | ||||||||||||
1. | Tanja Rasmussen | 1972(M1) | Horsens SK | 68.50 | 46 | 130 | 77.5 | 140 | 347.5 | 473.04 | ||
Herrer Senior | ||||||||||||
66 kg | ||||||||||||
1. | Thomas Reimers | 1968(M2) | Tårnby SK | 63.00 | 21 | 52.5 | 40 | 80 | 172.5 | 221.54 | ||
74 kg | ||||||||||||
1. | Rasmus L Knudsen | 1995(S) | Rødby M | 72.65 | 16 | 235 | 140 | 225 | 600 | 550.05 | ||
83 kg | ||||||||||||
1. | Patryk Bolek | 1994(S) | Thisted VF | 82.90 | 17 | 307.5 | 175 | 295 | 777.5 | 640.59 | ||
2. | Daniel M Heinrichsen | 1993(S) | Hvidovre SF | 83.00 | 20 | 270 | 200 | 260 | 730 | 604.64 | ||
- | Mickel Dahl Flensborg | 1996(S) | Tårnby SK | 82.85 | 22 | 180 | 295 | |||||
93 kg | ||||||||||||
1. | Nicki Lentz | 1992(S) | Sportshøjskolen | 92.45 | 31 | 401 | 262.5 | 305 | 968.5 | 736.31 | ||
2. | Lars Merring-Mikkelsen | 1996(S) | Aalborg SK | 90.15 | 38 | 282.5 | 205 | 290 | 777.5 | 610.71 | ||
3. | Danni Iversen | 1987(S) | Horsens SK | 85.95 | 34 | 305 | 197.5 | 257.5 | 760 | 614.54 | ||
4. | Bo Jensen | 1967(M2) | Aarhus AK | 92.80 | 30 | 205 | 225 | 170 | 600 | 476.75 | ||
105 kg | ||||||||||||
1. | Steffan Hansen | 1990(S) | Tårnby SK | 104.35 | 36 | 312.5 | 217.5 | 285 | 815 | 589.56 | ||
2. | Jeppe P Rosenørn | 1991(S) | Aalborg SK | 104.45 | 32 | 285 | 205 | 302.5 | 792.5 | 574.50 | ||
3. | Kim D Hansen | 1971(M1) | Tårnby SK | 99.50 | 37 | 302.5 | 212.5 | 265 | 780 | 580.71 | ||
4. | Kasper Martinussen | 1996(S) | Pure PP | 102.55 | 35 | 307.5 | 202.5 | 262.5 | 772.5 | 566.69 | ||
5. | Mads Lehmann Broe | 1996(S) | SDU Styrkeløft | 94.50 | 41 | 265 | 147.5 | 235 | 647.5 | 505.04 | ||
6. | Jeppe F Balsby | 1986(S) | Aarhus AK | 105.00 | 33 | 75 | 250 | 75 | 400 | 316.04 | ||
120 kg | ||||||||||||
1. | Casper Futtrup | 1989(S) | Thisted VF | 117.45 | 40 | 360 | 272.5 | 297.5 | 930 | 627.05 | ||
+120 kg | ||||||||||||
1. | Morten Sørig | 1969(M2) | Tårnby SK | 140.75 | 39 | 75 | 150 | 227.5 | 452.5 | 306.11 | ||
Herrer Junior | ||||||||||||
66 kg | ||||||||||||
1. | Mathias Brogaard | 1998(J) | Holstebro S | 65.75 | 47 | 220 | 140 | 195 | 555 | 548.03 | ||
83 kg | ||||||||||||
1. | Benjamin F Andersen | 2001(J) | Thisted VF | 82.75 | 49 | 240 | 175 | 240 | 655 | 549.55 | ||
2. | Alexander H Madsen | 1998(J) | SDU Styrkeløft | 80.30 | 45 | 187.5 | 130 | 207.5 | 525 | 460.22 | ||
93 kg | ||||||||||||
1. | Morten O Nielsen | 1998(J) | Horsens SK | 87.15 | 48 | 215 | 112.5 | 225 | 552.5 | 459.07 | ||
105 kg | ||||||||||||
1. | Lasse Justesen | 2000(J) | Sportshøjskolen | 100.65 | 50 | 270 | 155 | 257.5 | 682.5 | 511.95 | ||
2. | Jonas Mølvig | 1998(J) | Tårnby SK | 97.85 | 53 | 32.5 | 75 | 75 | 182.5 | 179.62 | ||
120 kg | ||||||||||||
1. | Jesper Vogelius | 2000(J) | Tårnby SK | 106.75 | 52 | 242.5 | 162.5 | 260 | 665 | 485.44 | ||
Herrer Masters 1 | ||||||||||||
83 kg | ||||||||||||
1. | Kent T Flåten | 1979(M1) | Københavns SK | 81.85 | 66 | 262.5 | 207.5 | 225 | 695 | 583.22 | ||
93 kg | ||||||||||||
1. | Thomas N Hansen | 1975(M1) | Københavns SK | 89.65 | 61 | 150 | 127.5 | 222.5 | 500 | 414.42 | ||
105 kg | ||||||||||||
1. | Kim D Hansen | 1971(M1) | Tårnby SK | 101.00 | 62 | 200 | 190 | 225 | 615 | 465.92 | ||
2. | Nicklas Levinsen | 1980(M1) | Københavns SK | 101.85 | 64 | 170 | 117.5 | 225 | 512.5 | 395.73 | ||
120 kg | ||||||||||||
1. | Stephan Vorup | 1973(M1) | Thisted VF | 114.35 | 68 | 260 | 180 | 250 | 690 | 484.92 | ||
2. | Jørgen Rasmussen | 1973(M1) | Horsens SK | 107.90 | 58 | 235 | 175 | 210 | 620 | 453.81 | ||
Herrer Masters 2 | ||||||||||||
74 kg | ||||||||||||
1. | Peter Hansen | 1962(M2) | Københavns SK | 73.35 | 63 | 160 | 112.5 | 185 | 457.5 | 431.68 | ||
- | Thomas Reimers | 1968(M2) | Tårnby SK | 74.00 | 60 | |||||||
83 kg | ||||||||||||
- | Erik Rasmussen | 1962(M2) | ER Powerlifting | 83.00 | 67 | |||||||
93 kg | ||||||||||||
1. | Ole Olsen | 1961(M2) | Københavns SK | 92.40 | 57 | 240 | 170 | 262.5 | 672.5 | 528.76 | ||
105 kg | ||||||||||||
1. | Claus Jørgensen | 1964(M2) | Tårnby SK | 104.15 | 59 | 205 | 180 | 230 | 615 | 458.66 | ||
120 kg | ||||||||||||
1. | Jens Jepsen | 1970(M2) | Tårnby SK | 111.45 | 65 | 265 | 220.5 | 260 | 745.5 | 526.26 | ||
Herrer Masters 3 | ||||||||||||
83 kg | ||||||||||||
1. | Jan Sahlgren | 1960(M3) | Tårnby SK | 76.70 | 74 | 226 | 130.5 | 215.5 | 572 | 509.88 | ||
93 kg | ||||||||||||
1. | Bjørn Nielsen | 1959(M3) | Roskilde AK | 91.75 | 75 | 155 | 127.5 | 200 | 482.5 | 396.90 | ||
105 kg | ||||||||||||
1. | George Olesen | 1960(M3) | AK Jyden | 102.60 | 77 | 210 | 110 | 200 | 520 | 399.22 | ||
+120 kg | ||||||||||||
1. | Henning G Thorsen | 1959(M3) | Videbæk SK | 124.00 | 78 | 165 | 155 | 150 | 470 | 334.25 | ||
Herrer Masters 4 | ||||||||||||
74 kg | ||||||||||||
1. | Ole Madsen | 1947(M4) | SK Atlas | 69.45 | 73 | 60 | 60 | 105 | 225 | 252.21 | ||
93 kg | ||||||||||||
1. | Steen Wissing | 1945(M4) | Rødby M | 90.65 | 72 | 160 | 90 | 175 | 425 | 358.70 | ||
105 kg | ||||||||||||
- | Allan S Kornval | 1944(M4) | Albertslund SF | 105.00 | 79 | |||||||
120 kg | ||||||||||||
1. | Allan Fuglsang | 1950(M4) | SK Atlas | 110.35 | 76 | 152.5 | 180 | 202.5 | 535 | 394.58 |
Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: Billeder € Nyeste € Tilføj | YouTube | Kontakt