Resultater

DM Klassisk 2021

KSK/ARES, d. 3-5 Sep 2021


Klasser, bedste løft
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub Vægt Lot SQ BP DL Total Points Rekorder

Damer Senior
47 kg
1. Lisette I Hansen 1989(S) Tårnby SK 44.70 93 114 65 138.5 317.5 92.67
57 kg
1. Mathilde Østergaard 1994(S) Holstebro S 56.00 94 140.5 72.5 160.5 373.5 88.80
2. Sarah S Sunding 1994(S) VK Kono 56.15 98 87.5 55 102.5 245 58.13
3. Cindy N Bunnak 1997(S) Københavns SK 55.30 95 80 40 100 220 52.82
63 kg
1. Emma A Badalyan 1993(S) Ares 62.65 90 170.5 85 160 415.5 91.23
2. Christina Maron 1993(S) Haderslev SK 61.75 102 112.5 75 147.5 335 74.26
3. Channe Hviid 1994(S) VK Kono 61.35 99 117.5 60 120 297.5 66.23
4. Simone AL Hansen 1995(S) Roskilde AK 57.55 97 107.5 60 125 292.5 68.12
69 kg
1. Sofie S Bengtson 1997(S) SDU Styrkeløft 68.30 96 155 95 165 415 86.47
2. Natascha Søe 1996(S) Aalborg SK 68.90 100 135 85 170 390 80.86
3. Kathrine J Forsberg 1996(S) Gudenådalens SK 68.45 101 130 105 140 375 78.04
4. Linda Thomsen 1990(S) Aarhus CF 67.00 92 120 60 145 325 68.47
5. Stine Boysen 1983(S) Roskilde AK 67.10 91 70 62.5 115 247.5 52.10
76 kg
1. Katja Jørgensen 1988(S) Videbæk SK 75.40 108 160 100 208.5 468.5 92.72
2. Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 73.30 109 170.5 92.5 185 448 89.89
3. Annette Pedersen 1968(M2) Horsens SK 72.30 111 130 102.5 192.5 425 85.88
4. Rebekka R Andersen 1996(S) Ares 74.85 113 140 103.5 180 423.5 84.11
5. Sarah K Kjeldsen 1997(S) Aarhus AK 75.35 106 155 90 177.5 422.5 83.64
6. Annika Bell 1997(S) Københavns SK 73.10 116 155 70 172.5 397.5 79.87
7. Sarah S Hugger 1995(S) Københavns SK 73.00 107 112.5 72.5 175 360 72.39
8. Line Jensen 1996(S) Aalborg SK 75.40 115 127.5 67.5 145 340 67.29
9. Tine Ø Nielsen 1990(S) Aalborg SK 75.70 114 125 67.5 142.5 335 66.17
10. Astrid-marie H Reffeld 1997(S) Odense BBC 74.80 110 127.5 55 132.5 315 62.58
84 kg
1. Anna K Haar 1993(S) Københavns SK 82.30 112 167.5 80 170 417.5 79.49
2. Charlotte EM Kristensen 1994(S) Aarhus SVK 80.85 117 150 80 167.5 397.5 76.24
3. Ditte F Hansen 1984(S) Gudenådalens SK 82.80 118 115 67.5 137.5 320 60.78
+84 kg
1. Anna S Rye 1996(S) Horsens SK 95.05 125 175 87.5 180 442.5 80.07
2. Christina Størup 1995(S) Pure PP 88.90 129 147.5 90 187.5 425 78.60
3. Christina V Møller 1987(S) Aarhus SVK 94.35 124 155 65 175 395 71.64

Damer Sub-Junior
63 kg
1. Olivia H Sørensen 2003(SJ) Aalborg SK 62.50 50 105 50 122.5 277.5 61.03
2. Thea A Simonsen 2005(SJ) VK Kono 60.85 55 77.5 52.5 110 240 53.73
76 kg
1. Marie L Kalmejer 2004(SJ) Aarhus CF 71.80 48 145 67.5 147.5 360 73.00
84 kg
1. Signe L Bisgaard 2003(SJ) Gudenådalens SK 81.90 51 90 62.5 100 252.5 48.17

Damer Junior
47 kg
1. Amanda D Andersen 1998(J) Københavns SK 46.85 38 90 52.5 115 257.5 71.61
57 kg
1. Josefine M Seegert 1998(J) Københavns SK 55.40 36 120 60 135 315 75.52
2. Mie Jungclaus 1999(J) Holstebro S 54.85 40 95 52.5 148 295.5 71.40
3. Stephanie SH Fabrin 1998(J) SDU Styrkeløft 55.55 33 90 55 107.5 252.5 60.41
63 kg
1. Victoria BI Isaksen 1998(J) Pure PP 61.05 41 130 75 152.5 357.5 79.85
69 kg
1. Mia Schjøtt Irving 1998(J) Holstebro S 67.70 37 137.5 82.5 201 421 88.16
2. Caroline AS Skovlind 1998(J) Norce 65.10 39 140 72.5 155 367.5 78.77
3. Sofie B Boye 2001(J) Gudenådalens SK 66.55 35 137.5 67.5 147.5 352.5 74.56
84 kg
1. Naja F Pedersen 1998(J) Sportshøjskolen 80.65 34 160 70 173 403 77.38
+84 kg
1. Emma Holse 1999(J) Rødby M 102.30 32 137.5 75 150 362.5 64.27

Damer Masters 1
63 kg
1. Nina Lieb 1981(M1) Tårnby SK 62.60 12 97.5 65 120 282.5 62.06
2. Heidi Pedersen 1976(M1) Pure PP 61.20 7 82.5 50 120 252.5 56.31
69 kg
1. Anne Skaalum 1979(M1) HG Styrkeløft 66.50 5 127.5 80 147.5 355 75.12
76 kg
1. Cilie LA Simonsen 1980(M1) AK Sydkysten 71.70 6 110 65 122.5 297.5 60.37

Damer Masters 2
63 kg
1. Eva Buxbom 1969(M2) Horsens SK 57.60 10 105 71 150.5 326.5 75.99
69 kg
1. Ulla Nancy 1964(M2) HG Styrkeløft 67.50 8 80 55 135 270 56.64
76 kg
1. Annika Wennerberg 1969(M2) AK Sydkysten 75.70 4 107.5 62.5 135 305 60.25

Damer Masters 3
69 kg
1. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 66.10 9 50 45 125 220 46.72
84 kg
1. Mette V Madsen 1961(M3) Odense BBC 83.20 11 65 45 105 215 40.76

Herrer Senior
59 kg
- Thomas J Nielsen 1990(S) Aarhus AK 58.20 127 140 177.5
66 kg
1. Lukas Moesgaard 1994(S) Københavns SK 65.85 132 202.5 135 217.5 555 86.62
2. Lars K Lund 1984(S) Aalborg SK 65.25 130 205.5 135 200 540.5 84.77
74 kg
1. Matti Christensen 1995(S) Thisted VF 74.00 123 252.5 195 222.5 670 98.36
2. Joakim L Bilyk 1999(J) Roskilde AK 73.75 47 197.5 135 247.5 580 85.30
3. Lasse K Madsen 1990(S) Aalborg SK 72.30 133 210 130 237.5 577.5 85.81
4. Jakob K Brinkmann 1991(S) Odense BBC 73.45 122 175 120 242.5 537.5 79.22
5. Rasmus L Knudsen 1995(S) Rødby M 72.75 128 185 110 217.5 512.5 75.91
6. Benjamin M Stougaard 1992(S) Holstebro S 72.70 134 170 130 210 510 75.57
7. Frederik OT Mogensen 1994(S) Aarhus AK 73.45 131 152.5 137.5 212.5 502.5 74.06
83 kg
1. Martin Wilkens 1999(J) Haderslev SK 78.55 141 240 145 300 685 97.52
2. Jonas K Larsen 1990(S) VK Kono 81.70 146 250 155 265 670 93.49
3. Nicolai B Kriegbaum 1996(S) Roskilde AK 79.70 149 227.5 150 280 657.5 92.91
4. Sebastian VK Zoega 1994(S) Københavns SK 82.80 139 235 140 277.5 652.5 90.43
5. Paw Eistrup 1993(S) Aalborg SK 82.60 138 242.5 125 280 647.5 89.85
6. Mathias Kloch 1995(S) VK Kono 80.65 148 200 147.5 200 547.5 76.90
7. Rasmus Skriver 1994(S) Aarhus CF 81.55 150 170 117.5 210 497.5 69.48
8. Anders Steensig 1992(S) Aalborg SK 82.20 144 160 102.5 207.5 470 65.38
- Rene S Jakobsen 1989(S) Aarhus SVK 82.15 145 250
93 kg
1. Daniel E Ussing 1995(S) Pure PP 91.05 12 252.5 172.5 300 725 95.83
2. Jukka Rysgaard 1991(S) Thisted VF 92.20 14 245 180 277.5 702.5 92.29
3. Johannes W Andersen 1988(S) Hvidovre SF 88.75 7 210 135 255 600 80.32
4. Rasmus Carlsen 1996(S) VK Kono 88.80 6 210 145 240 595 79.63
5. Marc Pedersen 1994(S) Roskilde AK 90.30 10 197.5 150 242.5 590 78.31
6. David M Nielsen 1997(S) Københavns SK 89.90 13 190 95 220 505 67.17
7. Daniel A Michaelsen 1996(S) Haderslev SK 87.95 8 170 112.5 175 457.5 61.52
105 kg
1. Mathias M Jensen 1996(S) Aalborg SK 98.95 18 270 200 280 750 95.22
2. Jens K Jakobsen 1993(S) Aarhus SVK 103.05 23 267.5 167.5 315 750 93.41
3. Kristoffer Iversen 1990(S) Aalborg SK 102.30 20 281 157.5 302.5 741 92.61
4. Steffan Hansen 1990(S) Tårnby SK 102.70 27 265 167.5 282.5 715 89.20
5. Morten F Hansen 1993(S) Tårnby SK 104.00 22 260 177.5 270 707.5 87.74
6. Marc B Sørensen 1995(S) Hydra SK 100.15 19 245 180 260 685 86.47
7. Snorre Jallbjørn 1992(S) Ares 100.75 26 237.5 142.5 275 655 82.45
8. Rasmus Fleinert 1986(S) Roskilde AK 102.00 24 230 135 240 605 75.72
9. Jonas VW Lundberg 1983(S) Aalborg SK 102.60 25 190 140 250 580 72.39
10. Daniel B Nielsen 1995(S) Aarhus CF 97.95 21 190 137.5 220 547.5 69.85
120 kg
1. Ole S Borup 1995(S) Hvidovre SF 119.30 5 260 180 320 760 88.57
2. Jesper H Hemmingsen 1992(S) Vordingborg SK 110.05 4 230 150 275 655 79.14
3. Jonathan Gelslev 1990(S) Københavns SK 115.25 11 240 185 220 645 76.33
4. Stefan Probst 1987(S) Pure PP 116.90 9 215 157.5 232.5 605 71.14
+120 kg
1. Jens JL Jørgensen 1995(S) Aalborg SK 131.05 140 255 180 320.5 755.5 84.59
2. Andreas Rasmussen 1986(S) Københavns SK 150.00 147 285 150 230 665 70.58

Herrer Sub-Junior
59 kg
1. Victor Ø Kolvig 2005(SJ) Rødby M 58.40 49 100 80 122.5 302.5 50.33
74 kg
1. Niklas S Jepsen 2003(SJ) Haderslev SK 71.40 53 190 107.5 225 522.5 78.15
2. Jacob K Heise 2003(SJ) Thisted VF 69.80 54 172.5 112.5 215 500 75.68
3. Magnus H Hedegård 2004(SJ) Rødby M 71.75 52 165 105 200 470 70.12
83 kg
1. Mads K Christensen 2003(SJ) Holstebro S 81.35 65 192.5 125 250 567.5 79.36
2. Jeppe Miksa 2003(SJ) Ares 81.75 68 212.5 123.5 230 566 78.95
3. Andreas Due 2005(SJ) Hvidovre SF 81.05 64 187.5 117.5 220 525 73.55
4. Thomas K Bertelsen 2004(SJ) AK Frem 81.15 61 182.5 97.5 212.5 492.5 68.96
93 kg
1. Benjamin B Macintyre 2005(SJ) AK Nordland 88.75 59 220 140 260 620 83.00
2. Daniel A Hall 2003(SJ) Ares 91.50 62 145 90 170 405 53.41
105 kg
1. Mikkel P Rothmann 2003(SJ) Aalborg SK 103.00 69 207.5 120 251 578.5 72.07
2. Janus Jespersen 2003(SJ) Ares 94.55 60 205 112.5 230 547.5 71.05
3. Sebastian Erlandsen 2003(SJ) Pure PP 101.25 67 192.5 130 190 512.5 64.36
4. William H Opstrup 2003(SJ) AK Nordland 100.95 66 100

Herrer Junior
59 kg
1. Danny C Huynh 1999(J) Aalborg SK 56.30 57 162.5 127.5 185 475 80.60
66 kg
1. Emil D Monberg 1998(J) Aalborg SK 65.10 53 170 97.5 200 467.5 73.41
74 kg
1. Joakim L Bilyk 1999(J) Roskilde AK 73.75 185 192.5 135 240 567.5 83.46
2. Thor S Byrdal 2000(J) Københavns SK 72.70 46 172.5 107.5 225 505 74.83
- Gustav Heide-Jørgensen 1998(J) Københavns SK 72.85 54 110 225
83 kg
1. Sebastian P Holt 1998(J) HG Styrkeløft 81.95 45 215 165.5 220 600.5 83.66
2. Benjamin F Andersen 2001(J) Thisted VF 82.90 48 227.5 137.5 220 585 81.03
3. Malte Segel 1998(J) SDU Styrkeløft 81.35 52 215 115 240 570 79.71
4. Bertram Vorm 2001(J) Sportshøjskolen 82.40 49 215 125 225 565 78.50
5. Tobias H Juul 2002(J) Gudenådalens SK 78.10 55 180 100 200 480 68.54
6. Mads K Lauridsen 2002(J) Roskilde AK 80.75 56 155 100 210 465 65.27
7. Johannes Perret-gentil 2002(J) Roskilde AK 82.05 51 165 122.5 177.5 465 64.74
93 kg
1. Daniel H Machado 1998(J) Target 92.55 61 280 190 280 750 98.35
2. Marcus Kruhøffer 2000(J) Sportshøjskolen 91.95 64 257.5 147.5 275 680 89.45
3. Philip K Nickel 2001(J) Ares 92.85 72 202.5 120 260 582.5 76.26
4. Jakob Thorbjørnsen 1998(J) Odense BBC 86.40 65 190 135 235 560 75.97
5. Michael Madsen 1998(J) Aalborg SK 91.95 67 195 137.5 217.5 550 72.35
6. Elias Pedersen 2000(J) HG Styrkeløft 83.40 70 190 107.5 230 527.5 72.84
7. Alexander Ø Gildberg 2002(J) Haderslev SK 90.55 66 180 100 210 490 64.95
8. Peter I Jensen-Smidt 2002(J) Gudenådalens SK 91.15 71 170 100 212.5 482.5 63.75
9. Victor S Kronbæk 2002(J) Københavns SK 91.85 68 75 137.5 75 287.5 37.84
105 kg
1. Sebastian H Sørensen 1998(J) Aalborg SK 102.72 85 245 152.5 282.5 680 84.82
2. Frederik F Tolberg 1998(J) SDU Styrkeløft 100.25 80 222.5 167.5 272.5 662.5 83.59
3. Marc O Schlichting 1998(J) Roskilde AK 102.95 77 227.5 170 265 662.5 82.55
4. Christian N Enger 2001(J) AK Frem 97.80 83 247.5 147.5 250 645 82.35
5. Asger V Jensen 1999(J) VK Kono 100.60 78 227.5 140 245 612.5 77.16
6. Victor Lahm 2000(J) Zielkes FK 97.60 81 210 140 235 585 74.76
7. Emirhan Yilmaz 2000(J) Hvidovre SF 103.85 86 220 107.5 245 572.5 71.05
8. Emil B Sørensen 1998(J) Sportshøjskolen 104.00 79 200 137.5 220 557.5 69.14
9. Emil ES Nielsen 2001(J) VK Kono 101.85 82 140 90 185 415 51.97
120 kg
1. Mathias H Petersen 2000(J) Aalborg SK 118.95 73 235 172.5 272.5 680 79.35
2. Rasmus KB Gjerløff 2001(J) Roskilde AK 111.00 62 210 157.5 270 637.5 76.72
+120 kg
1. Mads V Sørensen 1998(J) Hvidovre SF 127.25 69 227.5 180 300.5 708 80.26

Herrer Masters 1
83 kg
1. Kent T Flåten 1979(M1) Københavns SK 82.50 39 200 178 205 583 80.95
2. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 81.85 41 170 115 230 515 71.79
3. Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK 82.45 37 165 120 220 505 70.14
93 kg
1. Bjørn Frederiksen 1979(M1) Hjørring SS 90.10 35 162.5 112.5 240 515 68.43
2. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 91.10 34 155 122.5 237.5 515 68.06
3. Martin Dahm 1978(M1) AK Nordland 91.00 38 192.5 92.5 190 475 62.80
105 kg
1. Michael K Jensen 1980(M1) HG Styrkeløft 103.85 32 205 137.5 225 567.5 70.43
2. Kristian B Nyholm 1981(M1) Haderslev SK 101.30 43 170 132.5 230 532.5 66.86
3. Nicklas Levinsen 1980(M1) Københavns SK 101.30 44 175 112.5 220 507.5 63.72
+120 kg
1. Daniel Christensen 1980(M1) Aalborg SK 130.95 33 200 127.5 252.5 580 64.96
2. Ronnie TP Schmücker 1973(M1) Københavns SK 163.50 42 202.5 170 207.5 580 59.65

Herrer Masters 2
66 kg
1. Gert F Karlson 1966(M2) AK Frem 64.40 21 100 62.5 175 337.5 53.30
74 kg
1. Peter Hansen 1962(M2) Københavns SK 72.40 23 125 90 150 365 54.20
83 kg
1. Jesper Mogensen 1969(M2) Videbæk SK 80.50 17 140 102.5 195 437.5 61.51
2. Simon Donde 1966(M2) Københavns SK 82.25 20 130 137.5 150 417.5 58.06
93 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 88.85 25 150 125 175 450 60.21
105 kg
- Tim Nielsen 1965(M2) Københavns SK 104.70 22 132.5 130
120 kg
1. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 109.65 19 180 135 220 535 64.75
+120 kg
1. Steffen Golczyk 1968(M2) Randers SM 140.40 24 150 147.5 175 472.5 51.45
2. Brian A Andersen 1970(M2) Københavns SK 125.45 18 100 85 150 335 38.20

Herrer Masters 3
83 kg
1. Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 82.55 28 120 103 140 363 50.39
93 kg
1. Ole Olsen 1961(M3) Københavns SK 92.50 26 203 132.5 261 596.5 78.24
105 kg
1. Kim Salby 1961(M3) AK Odin 93.05 27 112.5 120 187.5 420 54.93

Herrer Masters 4
74 kg
1. John Terragni 1947(M4) Aalborg SK 71.75 36 145 120 171 436 65.05
83 kg
1. Tommy Rasmussen 1946(M4) Rødby M 80.60 40 95 62.5 142.5 300 42.15


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt