Resultater

DM Klassisk 2017

Aarhus (Aarhus AK), d. 14-16 Apr 2017


Klasser, bedste løft
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub Vægt WF Lot SQ BP DL Total Points Rekorder

Damer Senior
47 kg
1. Aneliya Stamatova 1990(S) Odense BBC 46.64 1.3524 54 102.5 61.5 107.5 271.5 367.18 DR Klass...
57 kg
1. Cornelia S Storm 1980(S) Tårnby SK 54.50 1.2019 53 117.5 95 145 357.5 429.68
63 kg
1. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 62.32 1.0828 50 150 80 187.5 417.5 452.07
2. Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 60.02 1.1146 51 105 85.5 145 335.5 373.95 DR Klass...
3. Lisbeth Eugenie 1988(S) Roskilde AK 62.38 1.0821 48 92.5 57.5 122.5 272.5 294.87
4. Martyna Mieleniewska 1989(S) Aarhus AK 61.02 1.1005 46 100 52.5 90 242.5 266.87
72 kg
1. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 70.32 0.9917 63 125 102.5 190 417.5 414.04
2. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Target 71.42 0.9813 70 145 82.5 175 402.5 394.97 DR Klass...
3. Emma A Badalyan 1993(S) Ares 64.70 1.0527 62 150 72.5 150 372.5 392.13 DR Klass...
4. Pernille Lindstrøm 1988(S) Sportshøjskolen 71.50 0.9806 59 115 87.5 150 352.5 345.66
5. Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 68.90 1.0059 67 125 57.5 157.5 340 342.01
6. Pernille B Bramsen 1990(S) Pure PP 70.12 0.9937 68 115 60 145 320 317.98
- Louise U Madsen 1988(S) Odense BBC 70.04 0.9945 64
84 kg
1. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 81.66 0.9048 65 162.5 90 190.5 443 400.83 DR Klass...
2. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 79.22 0.9201 66 145 77.5 190 412.5 379.54
3. Katja V Kronborg 1993(S) Heden 76.90 0.9362 69 140 75 160 375 351.08
4. Ditte LJ Pedersen 1990(S) Odense BBC 82.44 0.9003 72 120 70 130 320 288.10
5. Cilie LA Simonsen 1980(S) Roskilde AK 80.70 0.9106 61 105 62.5 125 292.5 266.35
6. Charlotte Overgaard-Sørensen 1992(S) Hvidovre SF 79.72 0.9168 71 65 55 112.5 232.5 213.16
+84 kg
1. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 95.80 0.8440 45 160.5 90 185.5 436 367.98 DR Klass...
2. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 165.00 0.7691 44 160 90 160 410 315.33 DR Klass...
3. Karolina Hansen 1989(S) Københavns SK 84.56 0.8888 55 122.5 77.5 145 345 306.64
4. Katrine R Ehlers 1990(S) Aarhus AK 89.30 0.8669 47 120 60 130 310 268.74

Damer Sub-Junior
84 kg
1. Maren M Bielefeldt 1999(SJ) Holstebro S 79.58 0.9177 11 107.5 90 132.5 330 302.84 DR Klass...
+84 kg
1. Stine Greendahl 1999(SJ) Haderslev SK 92.36 0.8552 7 115 60 130 305 260.84 DR Klass...

Damer Junior
47 kg
1. Clara H Barsøe 1994(J) Roskilde AK 45.30 1.3804 8 95 55 110 260 358.90
52 kg
1. Oda J Jensen 1996(J) Aalborg SK 50.86 1.2681 4 92.5 66.5 127.5 286.5 363.31 DR Klass...
57 kg
1. Camilla V Havsteen 1994(J) Odense BBC 55.94 1.1776 9 120.5 70.5 142.5 333.5 392.73 DR Klass...
2. Ida Bøtker 1997(J) Københavns SK 56.66 1.1658 10 105 55 140 300 349.74
63 kg
1. Channe Hviid 1994(J) Odense BBC 62.36 1.0823 6 117.5 67.5 130 315 340.93
2. Lisa Hansen 1994(J) Københavns SK 62.30 1.0831 5 112.5 57.5 132.5 302.5 327.64
3. Anna T Ruspini 1994(J) Liftrs S 62.34 1.0826 12 92.5 62.5 115 270 292.30
4. Louise Jensen 1996(J) Haderslev SK 57.56 1.1515 13 60 45 72.5 177.5 204.39
72 kg
1. Annika Bell 1997(J) Liftrs S 70.88 0.9864 18 125 57.5 155 337.5 332.91
2. Rebekka R Andersen 1996(J) Aalborg SK 71.38 0.9817 23 112.5 75 132.5 320 314.14
84 kg
1. Cecilie BE Rasmussen 1995(J) Roskilde AK 82.82 0.8982 21 117.5 65 150 332.5 298.65
2. Marie LS Veigert 1995(J) Aarhus AK 80.24 0.9135 19 115 60 125 300 274.05
3. Linette Willumsen 1997(J) Thisted VF 78.22 0.9268 20 85 42.5 105 232.5 215.48
+84 kg
1. Amalie S Nielsen 1994(J) Københavns SK 100.52 0.8313 17 135 60.5 150 345.5 287.21 DR Klass...

Damer Masters 2
72 kg
1. Ulla N Hembo 1964(M2) HG Styrkeløft 71.62 0.9795 22 105 57.5 132.5 295 288.95 DR Klass...

Damer Masters 3
63 kg
- Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 62.50 1.0805 24 45 130

Herrer Senior
66 kg
1. Rasmus Thøgersen 1984(S) Zielkes FK 63.78 0.8080 162 145 90 197.5 432.5 349.46
74 kg
1. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 73.46 0.7231 163 202.5 135 235 572.5 413.98
2. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 73.64 0.7218 161 197.5 115 252.5 565 407.82
3. Lasse Sommer 1993(S) AK Frem 73.30 0.7242 160 172.5 132.5 195 500 362.10
4. Jonathan S Seest 1989(S) Aarhus AK 72.50 0.7300 166 160 112.5 190 462.5 337.63
5. Stefan S Mikkelsen 1991(S) AK Atlas 71.12 0.7404 164 142.5 90 177.5 410 303.56
83 kg
1. Eskild S Larsen 1988(S) AK Nordland 82.70 0.6689 181 207.5 140 275.5 623 416.73 DR Klass...
2. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 83.00 0.6675 174 212.5 175.5 215 603 402.50 DR Klass...
3. Sebastian N Lassen 1991(S) Aarhus SVK 81.56 0.6746 175 205 135 260 600 404.76
4. Andreas Evald 1992(S) Odense BBC 81.96 0.6726 176 190 140 250 580 390.11
5. Kim H Melander 1991(S) HG Styrkeløft 81.48 0.6750 179 207.5 140 230 577.5 389.81
6. Henning Frost Meyhoff 1993(S) Pure PP 81.92 0.6728 183 202.5 130 245 577.5 388.54
7. Thomas T Jensen 1990(S) Target 82.84 0.6683 180 220 130 220 570 380.93
8. Paw Eistrup 1993(S) Sportshøjskolen 82.20 0.6714 173 190 120 250 560 375.98
9. Andreas Sørensen 1990(S) Target 82.30 0.6709 172 210 145 205 560 375.70
10. Karsten Lyngbeck 1991(S) Odense BBC 82.16 0.6716 184 190 125 215 530 355.95
11. Mads N Wigh 1993(S) Sportshøjskolen 80.66 0.6792 178 185 117.5 220 522.5 354.88
12. Rasmus Bergholt 1989(S) Norce 79.96 0.6829 177 185 112.5 215 512.5 349.99
13. Alex Petersen 1983(S) HG Styrkeløft 82.88 0.6681 182 170 135 190 495 330.71
14. Jonas L Mosvang 1992(S) HG Styrkeløft 80.54 0.6798 171 155 90 215 460 312.71
93 kg
1. Jonatan Gonge 1992(S) Aarhus AK 92.32 0.6304 199 252.5 170 305 727.5 458.62 DR Klass...
2. Emil I Fuglsang 1992(S) SK Atlas 91.44 0.6333 204 225 160 267.5 652.5 413.23
3. Kevin Lousen 1993(S) Aarhus AK 92.14 0.6310 202 230 140 272.5 642.5 405.42
4. Stefan HE Petersen 1992(S) HG Styrkeløft 92.00 0.6315 192 222.5 170 247.5 640 404.16
5. Michael Dagø 1987(S) Aarhus AK 89.22 0.6413 206 200 145 260 605 387.99
6. Søren Lund 1989(S) Aarhus SVK 91.16 0.6343 188 205 140 245 590 374.24
7. Anders B Lyhne 1991(S) Pure PP 91.14 0.6344 195 182.5 135 265 582.5 369.54
8. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 91.76 0.6323 207 190 157.5 212.5 560 354.09
9. Nikolai Melph 1991(S) Sportshøjskolen 92.20 0.6308 200 190 142.5 222.5 555 350.09
10. Niklas Johansen 1991(S) HG Styrkeløft 87.90 0.6463 201 205 125 222.5 552.5 357.08
11. Thomas B Jensen 1982(S) AK Nordland 92.64 0.6294 205 195 122.5 232.5 550 346.17
12. Kristian B Nyholm 1981(S) Haderslev SK 91.92 0.6317 189 170 127.5 222.5 520 328.48
13. Martin Jensen 1992(S) Aarhus AK 91.90 0.6318 194 155 137.5 205 497.5 314.32
14. Thomas Ebdrup 1988(S) Haderslev SK 89.66 0.6396 203 185 107.5 200 492.5 315.00
15. Emil Mikkelsen 1993(S) Haderslev SK 88.70 0.6432 191 165 135 177.5 477.5 307.13
16. Mikkel B Johansen 1994(J) HG Styrkeløft 92.50 0.6298 193 160 130 180 470 296.01
- Frederik K Christensen 1991(S) Roskilde AK 92.00 0.6315 190 190 220
105 kg
1. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 105.00 0.5976 227 252.5 192.5 267.5 712.5 425.79
2. Martin Faber 1982(S) AK Frem 96.28 0.6183 225 235 175 280 690 426.63
3. Leo Smith 1987(S) Aarhus AK 102.86 0.6020 228 240 150 277.5 667.5 401.84
4. Steffan Hansen 1990(S) Target 104.58 0.5984 222 237.5 162.5 267.5 667.5 399.43
5. Kristian Wagner 1993(S) Haderslev SK 102.68 0.6024 223 210 145 265 620 373.49
6. Morten F Hansen 1993(S) Target 103.68 0.6003 213 220 170 230 620 372.19
7. Bjørn Frederiksen 1979(S) Hjørring SS 99.82 0.6090 226 212.5 130 250 592.5 360.83
8. Mads P Jensen 1992(S) Hvidovre SF 102.52 0.6028 229 190 132.5 265 587.5 354.15
9. Steffen Hentze 1990(S) Tårnby SK 99.02 0.6110 224 192.5 115 230 537.5 328.41
10. Sune S Rytke 1987(S) Aarhus AK 95.34 0.6210 216 170 135 217.5 522.5 324.47
11. Simon Jørgensen 1993(S) HG Styrkeløft 101.90 0.6041 211 180 127.5 192.5 500 302.05
12. Kenneth Christensen 1978(S) Haderslev SK 104.12 0.5993 218 157.5 100 240 497.5 298.15
13. Mike V Byskov 1991(S) Haderslev SK 101.80 0.6044 212 150 97.5 190 437.5 264.43
- Kevin Hommelgaard 1993(S) Pure PP 102.38 0.6031 217 Doping Diskvalifikation
120 kg
1. Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 116.42 0.5792 237 267.5 180 270 717.5 415.58
2. Rasmus P Østerby 1989(S) Fyns SK 112.24 0.5850 243 270 150 245 665 389.03
3. Nikolaj E Eriksen 1993(S) Aarhus AK 116.66 0.5789 238 225 200 235 660 382.07
4. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 119.32 0.5757 233 230 170 250 650 374.21
5. Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 108.40 0.5912 240 230 132.5 275 637.5 376.89
+120 kg
1. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 122.76 0.5720 236 270 177.5 272.5 720 411.84
2. Agge S Larsen 1988(S) Odense BBC 129.54 0.5660 239 285 175 260 720 407.52 DR Klass...
3. Tommy Hansen 1988(S) Haderslev SK 126.82 0.5682 234 190 140 245 575 326.72
4. Søren L Nielsen 1993(S) Odense BBC 125.86 0.5691 241 187.5 122.5 220 530 301.62
5. Malik Lennert 1989(S) HG Styrkeløft 128.32 0.5669 235 140 110 160 410 232.43

Herrer Sub-Junior
74 kg
1. Esben L Nysted 2000(SJ) Thisted VF 72.20 0.7322 34 125 85 152.5 362.5 265.42
105 kg
1. Simon Espensen 1999(SJ) Pure PP 99.34 0.6102 40 190 130 240.5 560.5 342.02 DR Klass...
2. Fillip O Andersen 2000(SJ) Thisted VF 101.68 0.6046 32 155 90 175 420 253.93
120 kg
1. Marcus Boesen 1999(SJ) Thisted VF 120.00 0.5749 29 230 177.5 270 677.5 389.50 DR Klass...
2. Frederik Sibtsen 1999(SJ) Fyns SK 116.50 0.5791 30 240 120 250 610 353.25

Herrer Junior
66 kg
1. Max T Jeppesen 1996(J) ER Powerlifting 65.30 0.7922 36 140 95 190 425 336.69
2. Christopher S Simonsen 1996(J) Hvidovre SF 63.00 0.8166 33 140 90 170 400 326.64
3. Jeppe S Benjaminsen 1994(J) Aarhus SVK 64.44 0.8010 37 145 80 170 395 316.40
74 kg
1. Matti Christensen 1995(J) Thisted VF 73.94 0.7197 31 237.5 187.5 205 630 453.41
2. Mikkel Nehlsen Sørensen 1998(J) Haderslev SK 74.00 0.7193 28 205 150 245 600 431.58
3. Benjamin Poulsen 1997(J) Tårnby SK 72.78 0.7279 39 170 112.5 185 467.5 340.29
4. Anders E Stilbo 1996(J) Hvidovre SF 72.76 0.7281 35 160 115 190 465 338.57
5. Peter Christensen 1996(J) Aarhus AK 71.24 0.7395 38 120 80 150 350 258.83
83 kg
1. Lasse Hansen 1994(J) Aarhus AK 82.42 0.6703 76 197.5 160 255 612.5 410.56
2. Rasmus L Jørgensen 1994(J) Hvidovre SF 82.36 0.6706 86 212.5 155 242.5 610 409.07
3. Rasmus D Hansen 1994(J) Sportshøjskolen 80.54 0.6798 77 210 140 230 580 394.28
4. Rasmus G Nørskov 1996(J) Aarhus AK 80.34 0.6809 82 180 130 187.5 497.5 338.75
5. Aiyu Liu 1997(J) Københavns SK 80.80 0.6785 78 180 112.5 195 487.5 330.77
6. Rasmus L Knudsen 1995(J) Rødby M 79.54 0.6852 79 160 115 210 485 332.32
7. Masih Mahmoodi 1994(J) Aarhus AK 80.86 0.6782 83 150 135 180 465 315.36
8. Oskar S Lund 1998(J) Københavns SK 81.60 0.6744 81 150 102.5 210 462.5 311.91
9. Kevin K Kragh 1995(J) Hvidovre SF 79.82 0.6837 84 155 110 185 450 307.67
93 kg
1. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 92.84 0.6287 94 237.5 162.5 280 680 427.52
2. Mikkel D Jensen 1995(J) HG Styrkeløft 92.78 0.6289 92 220 140 265 625 393.06
3. Frederik Foged 1995(J) ER Powerlifting 89.82 0.6390 90 175 140 230 545 348.26
4. Stephan Knudsen 1994(J) Pure PP 91.02 0.6348 99 192.5 120 220 532.5 338.03
5. Elias L Madsen 1996(J) Københavns SK 90.96 0.6350 98 185 107.5 232.5 525 333.38
6. Frederik M Christensen 1995(J) Thisted VF 89.52 0.6401 91 165 132.5 202.5 500 320.05
7. Rasmus P Ebbesen 1995(J) Haderslev SK 90.10 0.6380 93 170 112.5 207.5 490 312.62
8. Kasper Martinussen 1996(J) Haderslev SK 91.32 0.6338 97 142.5 110 220 472.5 299.47
9. Jonathan B Kristensen 1998(J) Thisted VF 89.32 0.6409 95 145 92.5 177.5 415 265.97
105 kg
1. Michael Haxgart 1995(J) Hvidovre SF 103.20 0.6013 109 195 182.5 255 632.5 380.32
2. Mike Adelholm 1994(J) Pure PP 102.54 0.6027 112 205 152.5 260 617.5 372.17
3. Mads Østergaard 1995(J) Sportshøjskolen 103.84 0.5999 108 220 160 225 605 362.94
4. Christian H Hansen 1996(J) Københavns SK 95.28 0.6212 111 210 140 225 575 357.19
5. Jacob M Iversen 1995(J) Norce 103.06 0.6016 107 195 117.5 235 547.5 329.38
6. Thomas Schougaard 1997(J) Aarhus AK 99.70 0.6093 103 180 137.5 210 527.5 321.41
7. Oliver J Jürgensen 1995(J) Haderslev SK 102.06 0.6038 106 150 125 220 495 298.88
120 kg
1. Jens P Smalbro 1994(J) Hjørring SS 113.56 0.5830 110 260 155 280 695 405.19
+120 kg
1. Frederik T Nordberg 1994(J) Pure PP 151.68 0.5524 105 260 160 280 700 386.68 DR Klass...
2. Martin S Nielsen 1994(J) AK Frem 136.74 0.5608 104 230 165 260 655 367.32

Herrer Masters 1
74 kg
1. Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 72.90 0.7271 149 180 115 243.5 538.5 391.54 DR Klass...
83 kg
1. Michel V Eijgen 1976(M1) AK Frem 82.46 0.6701 155 175 130 235.5 540.5 362.19 DR Klass...
2. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 81.80 0.6734 147 182.5 112.5 245 540 363.64 DR Klass...
3. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 82.34 0.6707 152 180 155 205 540 362.18
4. Sune A Frederiksen 1977(M1) Hjørring SS 82.16 0.6716 145 187.5 117.5 230 535 359.31
5. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 80.98 0.6775 153 152.5 127.5 230 510 345.53
6. Jesper Mogensen 1969(M1) Videbæk SK 77.40 0.6975 156 142.5 102.5 200 445 310.39
93 kg
1. Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK 91.74 0.6323 143 215 145 252.5 612.5 387.28
2. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 92.60 0.6295 148 225.5 130 245 600.5 378.02 DR Klass...
3. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 91.66 0.6326 151 145 145 210 500 316.30
4. Bo Eriksen 1974(M1) Odense BBC 93.00 0.6282 150 152.5 115 172.5 440 276.41
105 kg
1. Peter Wood 1968(M1) Horsens SK 103.78 0.6000 144 180 125 240 545 327.00
2. Jacob Kjellberg 1975(M1) AK Frem 101.06 0.6061 146 160 125 210 495 300.02
120 kg
1. Jesper Smidt 1973(M1) AK Frem 118.98 0.5761 133 260 170 247.5 677.5 390.31
2. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 119.88 0.5751 135 235 180 250 665 382.44

Herrer Masters 2
83 kg
1. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 82.72 0.6688 131 182.5 127.5 185 495 331.06
2. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 81.52 0.6748 130 175 110 192.5 477.5 322.22
93 kg
1. Lars Mardov 1966(M2) Rødby M 86.96 0.6500 128 160 92.5 160 412.5 268.13
- Kim Salby 1961(M2) AK Odin 88.82 0.6428 136 140
105 kg
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 96.68 0.6172 132 200 135 250 585 361.06
2. Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 103.80 0.6000 127 157.5 117.5 190 465 279.00
3. Henrik Kamper 1967(M2) Rødby M 100.52 0.6073 129 162.5 107.5 190 460 279.36
4. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 96.04 0.6190 134 150 102.5 192.5 445 275.46
120 kg
1. Jan Horshauge 1962(M2) Hjørring SS 106.52 0.5946 139 200 140 225 565 335.95

Herrer Masters 3
83 kg
1. Anders KK Jensen 1951(M3) Videbæk SK 81.18 0.6765 117 110 75 137.5 322.5 218.17
93 kg
1. Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 90.88 0.6353 122 130 115 165 410 260.47

Herrer Masters 4
83 kg
1. Erling Johansen 1944(M4) HG Styrkeløft 82.56 0.6696 121 135 60 157.5 352.5 236.03 DR Klass...
2. Tommy Rasmussen 1946(M4) Rødby M 78.06 0.6936 116 85 65 140 290 201.14
105 kg
1. Finn Knudsen 1947(M4) Rødby M 102.72 0.6023 123 190 150 210 550 331.27 DR Klass...


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt