Resultater

DM Klassisk 2017

Aarhus (Aarhus AK), d. 14-16 Apr 2017


Bedste løfter på points
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ BP DL Total Vægt WF Points

Damer Senior
1. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 150 80 187.5 417.5 62.32 1.0828 452.07
2. Cornelia S Storm 1980(S) Tårnby SK 117.5 95 145 357.5 54.50 1.2019 429.68
3. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 125 102.5 190 417.5 70.32 0.9917 414.04
4. Lise Frederiksen 1982(S) Hjørring SS 162.5 90 190.5 443 81.66 0.9048 400.83
5. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Target 145 82.5 175 402.5 71.42 0.9813 394.97
6. Emma A Badalyan 1993(S) Ares 150 72.5 150 372.5 64.70 1.0527 392.13
7. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 145 77.5 190 412.5 79.22 0.9201 379.54
8. Sara E Andreassen 1993(S) Aarhus AK 105 85.5 145 335.5 60.02 1.1146 373.95
9. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 160.5 90 185.5 436 95.80 0.8440 367.98
10. Aneliya Stamatova 1990(S) Odense BBC 102.5 61.5 107.5 271.5 46.64 1.3524 367.18
11. Katja V Kronborg 1993(S) Heden 140 75 160 375 76.90 0.9362 351.08
12. Pernille Lindstrøm 1988(S) Sportshøjskolen 115 87.5 150 352.5 71.50 0.9806 345.66
13. Maja Bonde 1993(S) Aarhus AK 125 57.5 157.5 340 68.90 1.0059 342.01
14. Pernille B Bramsen 1990(S) Pure PP 115 60 145 320 70.12 0.9937 317.98
15. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 160 90 160 410 165.00 0.7691 315.33
16. Karolina Hansen 1989(S) Københavns SK 122.5 77.5 145 345 84.56 0.8888 306.64
17. Lisbeth Eugenie 1988(S) Roskilde AK 92.5 57.5 122.5 272.5 62.38 1.0821 294.87
18. Ditte LJ Pedersen 1990(S) Odense BBC 120 70 130 320 82.44 0.9003 288.10
19. Katrine R Ehlers 1990(S) Aarhus AK 120 60 130 310 89.30 0.8669 268.74
20. Martyna Mieleniewska 1989(S) Aarhus AK 100 52.5 90 242.5 61.02 1.1005 266.87
21. Cilie LA Simonsen 1980(S) Roskilde AK 105 62.5 125 292.5 80.70 0.9106 266.35
22. Charlotte Overgaard-Sørensen 1992(S) Hvidovre SF 65 55 112.5 232.5 79.72 0.9168 213.16
- Louise U Madsen 1988(S) Odense BBC 0 0 0 70.04 0.9945

Damer Sub-Junior
1. Maren M Bielefeldt 1999(SJ) Holstebro S 107.5 90 132.5 330 79.58 0.9177 302.84
2. Stine Greendahl 1999(SJ) Haderslev SK 115 60 130 305 92.36 0.8552 260.84

Damer Junior
1. Camilla V Havsteen 1994(J) Odense BBC 120.5 70.5 142.5 333.5 55.94 1.1776 392.73
2. Oda J Jensen 1996(J) Aalborg SK 92.5 66.5 127.5 286.5 50.86 1.2681 363.31
3. Clara H Barsøe 1994(J) Roskilde AK 95 55 110 260 45.30 1.3804 358.90
4. Ida Bøtker 1997(J) Københavns SK 105 55 140 300 56.66 1.1658 349.74
5. Channe Hviid 1994(J) Odense BBC 117.5 67.5 130 315 62.36 1.0823 340.93
6. Annika Bell 1997(J) Liftrs S 125 57.5 155 337.5 70.88 0.9864 332.91
7. Lisa Hansen 1994(J) Københavns SK 112.5 57.5 132.5 302.5 62.30 1.0831 327.64
8. Rebekka R Andersen 1996(J) Aalborg SK 112.5 75 132.5 320 71.38 0.9817 314.14
9. Cecilie BE Rasmussen 1995(J) Roskilde AK 117.5 65 150 332.5 82.82 0.8982 298.65
10. Anna T Ruspini 1994(J) Liftrs S 92.5 62.5 115 270 62.34 1.0826 292.30
11. Amalie S Nielsen 1994(J) Københavns SK 135 60.5 150 345.5 100.52 0.8313 287.21
12. Marie LS Veigert 1995(J) Aarhus AK 115 60 125 300 80.24 0.9135 274.05
13. Linette Willumsen 1997(J) Thisted VF 85 42.5 105 232.5 78.22 0.9268 215.48
14. Louise Jensen 1996(J) Haderslev SK 60 45 72.5 177.5 57.56 1.1515 204.39

Damer Masters 2
1. Ulla N Hembo 1964(M2) HG Styrkeløft 105 57.5 132.5 295 71.62 0.9795 288.95

Damer Masters 3
- Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 0 45 130 62.50 1.0805

Herrer Senior
1. Jonatan Gonge 1992(S) Aarhus AK 252.5 170 305 727.5 92.32 0.6304 458.62
2. Martin Faber 1982(S) AK Frem 235 175 280 690 96.28 0.6183 426.63
3. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 252.5 192.5 267.5 712.5 105.00 0.5976 425.79
4. Eskild S Larsen 1988(S) AK Nordland 207.5 140 275.5 623 82.70 0.6689 416.73
5. Casper Futtrup 1989(S) Thisted VF 267.5 180 270 717.5 116.42 0.5792 415.58
6. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 202.5 135 235 572.5 73.46 0.7231 413.98
7. Emil I Fuglsang 1992(S) SK Atlas 225 160 267.5 652.5 91.44 0.6333 413.23
8. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 270 177.5 272.5 720 122.76 0.5720 411.84
9. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 197.5 115 252.5 565 73.64 0.7218 407.82
10. Agge S Larsen 1988(S) Odense BBC 285 175 260 720 129.54 0.5660 407.52
11. Kevin Lousen 1993(S) Aarhus AK 230 140 272.5 642.5 92.14 0.6310 405.42
12. Sebastian N Lassen 1991(S) Aarhus SVK 205 135 260 600 81.56 0.6746 404.76
13. Stefan HE Petersen 1992(S) HG Styrkeløft 222.5 170 247.5 640 92.00 0.6315 404.16
14. Michael Herrmann 1988(S) Horsens SK 212.5 175.5 215 603 83.00 0.6675 402.50
15. Leo Smith 1987(S) Aarhus AK 240 150 277.5 667.5 102.86 0.6020 401.84
16. Steffan Hansen 1990(S) Target 237.5 162.5 267.5 667.5 104.58 0.5984 399.43
17. Andreas Evald 1992(S) Odense BBC 190 140 250 580 81.96 0.6726 390.11
18. Kim H Melander 1991(S) HG Styrkeløft 207.5 140 230 577.5 81.48 0.6750 389.81
19. Rasmus P Østerby 1989(S) Fyns SK 270 150 245 665 112.24 0.5850 389.03
20. Henning Frost Meyhoff 1993(S) Pure PP 202.5 130 245 577.5 81.92 0.6728 388.54
21. Michael Dagø 1987(S) Aarhus AK 200 145 260 605 89.22 0.6413 387.99
22. Nikolaj E Eriksen 1993(S) Aarhus AK 225 200 235 660 116.66 0.5789 382.07
23. Thomas T Jensen 1990(S) Target 220 130 220 570 82.84 0.6683 380.93
24. Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 230 132.5 275 637.5 108.40 0.5912 376.89
25. Paw Eistrup 1993(S) Sportshøjskolen 190 120 250 560 82.20 0.6714 375.98
26. Andreas Sørensen 1990(S) Target 210 145 205 560 82.30 0.6709 375.70
27. Søren Lund 1989(S) Aarhus SVK 205 140 245 590 91.16 0.6343 374.24
28. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 230 170 250 650 119.32 0.5757 374.21
29. Kristian Wagner 1993(S) Haderslev SK 210 145 265 620 102.68 0.6024 373.49
30. Morten F Hansen 1993(S) Target 220 170 230 620 103.68 0.6003 372.19
31. Anders B Lyhne 1991(S) Pure PP 182.5 135 265 582.5 91.14 0.6344 369.54
32. Lasse Sommer 1993(S) AK Frem 172.5 132.5 195 500 73.30 0.7242 362.10
33. Bjørn Frederiksen 1979(S) Hjørring SS 212.5 130 250 592.5 99.82 0.6090 360.83
34. Niklas Johansen 1991(S) HG Styrkeløft 205 125 222.5 552.5 87.90 0.6463 357.08
35. Karsten Lyngbeck 1991(S) Odense BBC 190 125 215 530 82.16 0.6716 355.95
36. Mads N Wigh 1993(S) Sportshøjskolen 185 117.5 220 522.5 80.66 0.6792 354.88
37. Mads P Jensen 1992(S) Hvidovre SF 190 132.5 265 587.5 102.52 0.6028 354.15
38. Johan S Madsen 1988(S) Københavns SK 190 157.5 212.5 560 91.76 0.6323 354.09
39. Nikolai Melph 1991(S) Sportshøjskolen 190 142.5 222.5 555 92.20 0.6308 350.09
40. Rasmus Bergholt 1989(S) Norce 185 112.5 215 512.5 79.96 0.6829 349.99
41. Rasmus Thøgersen 1984(S) Zielkes FK 145 90 197.5 432.5 63.78 0.8080 349.46
42. Thomas B Jensen 1982(S) AK Nordland 195 122.5 232.5 550 92.64 0.6294 346.17
43. Jonathan S Seest 1989(S) Aarhus AK 160 112.5 190 462.5 72.50 0.7300 337.63
44. Alex Petersen 1983(S) HG Styrkeløft 170 135 190 495 82.88 0.6681 330.71
45. Kristian B Nyholm 1981(S) Haderslev SK 170 127.5 222.5 520 91.92 0.6317 328.48
46. Steffen Hentze 1990(S) Tårnby SK 192.5 115 230 537.5 99.02 0.6110 328.41
47. Tommy Hansen 1988(S) Haderslev SK 190 140 245 575 126.82 0.5682 326.72
48. Sune S Rytke 1987(S) Aarhus AK 170 135 217.5 522.5 95.34 0.6210 324.47
49. Thomas Ebdrup 1988(S) Haderslev SK 185 107.5 200 492.5 89.66 0.6396 315.00
50. Martin Jensen 1992(S) Aarhus AK 155 137.5 205 497.5 91.90 0.6318 314.32
51. Jonas L Mosvang 1992(S) HG Styrkeløft 155 90 215 460 80.54 0.6798 312.71
52. Emil Mikkelsen 1993(S) Haderslev SK 165 135 177.5 477.5 88.70 0.6432 307.13
53. Stefan S Mikkelsen 1991(S) AK Atlas 142.5 90 177.5 410 71.12 0.7404 303.56
54. Simon Jørgensen 1993(S) HG Styrkeløft 180 127.5 192.5 500 101.90 0.6041 302.05
55. Søren L Nielsen 1993(S) Odense BBC 187.5 122.5 220 530 125.86 0.5691 301.62
56. Kenneth Christensen 1978(S) Haderslev SK 157.5 100 240 497.5 104.12 0.5993 298.15
57. Mikkel B Johansen 1994(J) HG Styrkeløft 160 130 180 470 92.50 0.6298 296.01
58. Mike V Byskov 1991(S) Haderslev SK 150 97.5 190 437.5 101.80 0.6044 264.43
59. Malik Lennert 1989(S) HG Styrkeløft 140 110 160 410 128.32 0.5669 232.43
- Frederik K Christensen 1991(S) Roskilde AK 190 0 220 92.00 0.6315
- Kevin Hommelgaard 1993(S) Pure PP 0 0 0 102.38 0.6031

Herrer Sub-Junior
1. Marcus Boesen 1999(SJ) Thisted VF 230 177.5 270 677.5 120.00 0.5749 389.50
2. Frederik Sibtsen 1999(SJ) Fyns SK 240 120 250 610 116.50 0.5791 353.25
3. Simon Espensen 1999(SJ) Pure PP 190 130 240.5 560.5 99.34 0.6102 342.02
4. Esben L Nysted 2000(SJ) Thisted VF 125 85 152.5 362.5 72.20 0.7322 265.42
5. Fillip O Andersen 2000(SJ) Thisted VF 155 90 175 420 101.68 0.6046 253.93

Herrer Junior
1. Matti Christensen 1995(J) Thisted VF 237.5 187.5 205 630 73.94 0.7197 453.41
2. Mikkel Nehlsen Sørensen 1998(J) Haderslev SK 205 150 245 600 74.00 0.7193 431.58
3. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 237.5 162.5 280 680 92.84 0.6287 427.52
4. Lasse Hansen 1994(J) Aarhus AK 197.5 160 255 612.5 82.42 0.6703 410.56
5. Rasmus L Jørgensen 1994(J) Hvidovre SF 212.5 155 242.5 610 82.36 0.6706 409.07
6. Jens P Smalbro 1994(J) Hjørring SS 260 155 280 695 113.56 0.5830 405.19
7. Rasmus D Hansen 1994(J) Sportshøjskolen 210 140 230 580 80.54 0.6798 394.28
8. Mikkel D Jensen 1995(J) HG Styrkeløft 220 140 265 625 92.78 0.6289 393.06
9. Frederik T Nordberg 1994(J) Pure PP 260 160 280 700 151.68 0.5524 386.68
10. Michael Haxgart 1995(J) Hvidovre SF 195 182.5 255 632.5 103.20 0.6013 380.32
11. Mike Adelholm 1994(J) Pure PP 205 152.5 260 617.5 102.54 0.6027 372.17
12. Martin S Nielsen 1994(J) AK Frem 230 165 260 655 136.74 0.5608 367.32
13. Mads Østergaard 1995(J) Sportshøjskolen 220 160 225 605 103.84 0.5999 362.94
14. Christian H Hansen 1996(J) Københavns SK 210 140 225 575 95.28 0.6212 357.19
15. Frederik Foged 1995(J) ER Powerlifting 175 140 230 545 89.82 0.6390 348.26
16. Benjamin Poulsen 1997(J) Tårnby SK 170 112.5 185 467.5 72.78 0.7279 340.29
17. Rasmus G Nørskov 1996(J) Aarhus AK 180 130 187.5 497.5 80.34 0.6809 338.75
18. Anders E Stilbo 1996(J) Hvidovre SF 160 115 190 465 72.76 0.7281 338.57
19. Stephan Knudsen 1994(J) Pure PP 192.5 120 220 532.5 91.02 0.6348 338.03
20. Max T Jeppesen 1996(J) ER Powerlifting 140 95 190 425 65.30 0.7922 336.69
21. Elias L Madsen 1996(J) Københavns SK 185 107.5 232.5 525 90.96 0.6350 333.38
22. Rasmus L Knudsen 1995(J) Rødby M 160 115 210 485 79.54 0.6852 332.32
23. Aiyu Liu 1997(J) Københavns SK 180 112.5 195 487.5 80.80 0.6785 330.77
24. Jacob M Iversen 1995(J) Norce 195 117.5 235 547.5 103.06 0.6016 329.38
25. Christopher S Simonsen 1996(J) Hvidovre SF 140 90 170 400 63.00 0.8166 326.64
26. Thomas Schougaard 1997(J) Aarhus AK 180 137.5 210 527.5 99.70 0.6093 321.41
27. Frederik M Christensen 1995(J) Thisted VF 165 132.5 202.5 500 89.52 0.6401 320.05
28. Jeppe S Benjaminsen 1994(J) Aarhus SVK 145 80 170 395 64.44 0.8010 316.40
29. Masih Mahmoodi 1994(J) Aarhus AK 150 135 180 465 80.86 0.6782 315.36
30. Rasmus P Ebbesen 1995(J) Haderslev SK 170 112.5 207.5 490 90.10 0.6380 312.62
31. Oskar S Lund 1998(J) Københavns SK 150 102.5 210 462.5 81.60 0.6744 311.91
32. Kevin K Kragh 1995(J) Hvidovre SF 155 110 185 450 79.82 0.6837 307.67
33. Kasper Martinussen 1996(J) Haderslev SK 142.5 110 220 472.5 91.32 0.6338 299.47
34. Oliver J Jürgensen 1995(J) Haderslev SK 150 125 220 495 102.06 0.6038 298.88
35. Jonathan B Kristensen 1998(J) Thisted VF 145 92.5 177.5 415 89.32 0.6409 265.97
36. Peter Christensen 1996(J) Aarhus AK 120 80 150 350 71.24 0.7395 258.83

Herrer Masters 1
1. Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 180 115 243.5 538.5 72.90 0.7271 391.54
2. Jesper Smidt 1973(M1) AK Frem 260 170 247.5 677.5 118.98 0.5761 390.31
3. Jesper E Overgaard 1974(M1) Aalborg SK 215 145 252.5 612.5 91.74 0.6323 387.28
4. Thomas Skov 1971(M1) Rødby M 235 180 250 665 119.88 0.5751 382.44
5. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 225.5 130 245 600.5 92.60 0.6295 378.02
6. Martin Brix 1977(M1) Aalborg SK 182.5 112.5 245 540 81.80 0.6734 363.64
7. Michel V Eijgen 1976(M1) AK Frem 175 130 235.5 540.5 82.46 0.6701 362.19
8. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 180 155 205 540 82.34 0.6707 362.18
9. Sune A Frederiksen 1977(M1) Hjørring SS 187.5 117.5 230 535 82.16 0.6716 359.31
10. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 152.5 127.5 230 510 80.98 0.6775 345.53
11. Peter Wood 1968(M1) Horsens SK 180 125 240 545 103.78 0.6000 327.00
12. Jesper Clausen 1976(M1) Haderslev SK 145 145 210 500 91.66 0.6326 316.30
13. Jesper Mogensen 1969(M1) Videbæk SK 142.5 102.5 200 445 77.40 0.6975 310.39
14. Jacob Kjellberg 1975(M1) AK Frem 160 125 210 495 101.06 0.6061 300.02
15. Bo Eriksen 1974(M1) Odense BBC 152.5 115 172.5 440 93.00 0.6282 276.41

Herrer Masters 2
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 200 135 250 585 96.68 0.6172 361.06
2. Jan Horshauge 1962(M2) Hjørring SS 200 140 225 565 106.52 0.5946 335.95
3. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 182.5 127.5 185 495 82.72 0.6688 331.06
4. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 175 110 192.5 477.5 81.52 0.6748 322.22
5. Henrik Kamper 1967(M2) Rødby M 162.5 107.5 190 460 100.52 0.6073 279.36
6. Henrik Schougaard 1966(M2) Aarhus AK 157.5 117.5 190 465 103.80 0.6000 279.00
7. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 150 102.5 192.5 445 96.04 0.6190 275.46
8. Lars Mardov 1966(M2) Rødby M 160 92.5 160 412.5 86.96 0.6500 268.13
- Kim Salby 1961(M2) AK Odin 140 0 0 88.82 0.6428

Herrer Masters 3
1. Rasmus Adrian 1954(M3) Rødby M 130 115 165 410 90.88 0.6353 260.47
2. Anders KK Jensen 1951(M3) Videbæk SK 110 75 137.5 322.5 81.18 0.6765 218.17

Herrer Masters 4
1. Finn Knudsen 1947(M4) Rødby M 190 150 210 550 102.72 0.6023 331.27
2. Erling Johansen 1944(M4) HG Styrkeløft 135 60 157.5 352.5 82.56 0.6696 236.03
3. Tommy Rasmussen 1946(M4) Rødby M 85 65 140 290 78.06 0.6936 201.14


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt