Resultater

DM Klassisk 2016

ER Powerlifting, d. 1-3 Apr 2016


Bedste løfter på points
Vis: Bedste løft - Alle løft - Points - Bedste Klub

# Navn Født Klub SQ BP DL Total Vægt WF Points

Damer Senior
1. Cornelia S Storm 1980(S) Copenhagen PL 120 90 140 350 53.44 1.2205 427.18
2. Tanja S Olsen 1990(S) Københavns SK 135.5 72.5 173 381 61.82 1.0895 415.10
3. Stefanie Nielsen 1992(S) Sportshøjskolen 107.5 72.5 152.5 332.5 56.70 1.1652 387.43
4. Annette Pedersen 1968(M1) Sportshøjskolen 100 103 185 388 72.00 0.9760 378.69
5. Charlotte Esbjørn 1968(M1) Target 140 80 162.5 382.5 76.20 0.9414 360.09
6. Bodil Hermansen 1990(S) Target 135 65 152.5 352.5 68.94 1.0055 354.44
7. Caroline Stougaard 1991(S) Aalborg SK 140 77.5 175.5 393 83.38 0.8951 351.77
8. Anne Karlsen 1992(S) AK Frem 122.5 72.5 175 370 76.18 0.9415 348.36
9. Katarina Thomsen 1991(S) Sportshøjskolen 112.5 77.5 147.5 337.5 69.18 1.0030 338.51
10. Aneliya Stamatova 1990(S) Odense BBC 97.5 52.5 97.5 247.5 46.78 1.3494 333.98
11. Kathrine H Bak 1981(S) Tårnby SK 85 80 155 320 67.22 1.0237 327.58
12. Trine Theodora 1992(S) Aarhus SVK 125 67.5 150 342.5 82.02 0.9027 309.18
13. Pia Skovborg 1963(M2) Roskilde AK 146 75 167.5 388.5 152.26 0.7691 298.80
14. Marie G-Rasmussen 1983(S) Københavns SK 90 65 171 326 81.90 0.9034 294.51
15. Marianne Nordstrøm 1980(S) Rødby M 65 67.5 100 232.5 51.94 1.2477 290.09
16. Lisbeth Eugenie 1988(S) Roskilde AK 90 52.5 115 257.5 59.86 1.1169 287.60
17. Nynne Bjerg 1987(S) Videbæk SK 140 57.5 100 297.5 76.30 0.9406 279.83
18. Camilla M Kristensen 1988(S) Københavns SK 120 65 160 345 124.58 0.7944 274.07
19. Lise Madsen 1953(M3) Thisted VF 77.5 45 130 252.5 62.22 1.0842 273.76
20. Mette M Christensen 1988(S) Rødby M 95 62.5 112.5 270 71.32 0.9823 265.22
- Janni Larsson 1987(S) Københavns SK 117.5 57.5 0 66.46 1.0321

Damer Junior
1. Camilla V Havsteen 1994(J) Odense BBC 110 62.5 127.5 300 55.20 1.1900 357.00
2. Julie Fisker 1995(J) Thisted VF 100.5 58.5 118 277 51.38 1.2582 348.52
3. Clara H Barsøe 1994(J) Roskilde AK 85 52.5 105 242.5 45.36 1.3792 334.46
4. Emma A Badalyan 1993(J) Ares 133 60 130 323 67.02 1.0259 331.37
5. Louise R Jakobsen 1993(J) Rødby M 132.5 70 147.5 350 79.48 0.9184 321.44
6. Channe Hviid 1994(J) Odense BBC 105 60 112.5 277.5 62.26 1.0836 300.70
7. Mille S Rasmussen 1993(J) Roskilde AK 100 50 122.5 272.5 62.06 1.0863 296.02
8. Katja V Kronborg 1993(J) Heden 122.5 65 127.5 315 77.14 0.9344 294.34
9. Kathrine H Dahl 1994(J) Thisted VF 90 55 122.5 267.5 62.88 1.0755 287.70

Damer Masters 1
1. Trille Kyvsgaard 1968(M1) ER Powerlifting 50 35 95 180 60.46 1.1083 199.49

Herrer Senior
1. Nicki Lentz 1992(S) Sportshøjskolen 275 160 255 690 91.60 0.6328 436.63
2. Emil Therkelsen 1983(S) Københavns SK 260.5 197.5 255 713 104.68 0.5982 426.52
3. Leo Smith 1987(S) Aarhus AK 245 165 285 695 102.80 0.6021 418.46
4. Bo H Jensen 1986(S) Herkules 247.5 172.5 275 695 104.56 0.5984 415.89
5. Eskild S Larsen 1988(S) AK Nordland 210 150 255 615 82.42 0.6703 412.24
6. Andreas Klug 1984(S) Pure PP 200 132.5 235 567.5 73.76 0.7210 409.17
7. Stephan Vorup 1973(M1) Thisted VF 270.5 175 267.5 713 122.04 0.5727 408.34
8. Jonas Møll 1989(S) Aalborg SK 192.5 110 246 548.5 73.18 0.7251 397.72
9. Ole S Borup 1995(J) Copenhagen PL 237.5 160 277.5 675 114.84 0.5813 392.38
10. Frederik S Valeur 1992(S) Aarhus AK 205 157.5 250 612.5 92.70 0.6292 385.39
11. Klæmint Vagadal 1986(S) Aarhus AK 220 115 240 575 82.84 0.6683 384.27
12. Jesper Smidt 1973(M1) AK Frem 270 155 240 665 117.68 0.5776 384.10
13. Tobias Kokholm 1991(S) Thisted VF 200 142.5 250 592.5 90.34 0.6372 377.54
14. Søren Hvid Hyldig 1986(S) AK Frem 215 142.5 265 622.5 101.76 0.6045 376.30
15. Andreas Evald 1992(S) Odense BBC 180 137.5 240 557.5 81.90 0.6729 375.14
16. Rasmus P Østerby 1989(S) Fyns SK 260 155 230 645 115.40 0.5805 374.42
17. Morten Rasmussen 1978(S) Tårnby SK 175 125 175 475 65.98 0.7854 373.07
18. Jesper H Hemmingsen 1992(S) Rødby M 215 155 260 630 108.60 0.5909 372.27
19. Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 210 137.5 235 582.5 91.74 0.6323 368.32
20. Silas T Madsen 1991(S) Horsens SK 215 150 250 615 104.58 0.5984 368.02
21. Jeppe P Rosenørn 1991(S) Aalborg SK 200 142.5 240 582.5 92.00 0.6315 367.85
22. Niels Stærkjær 1966(M2) Aarhus AK 242.5 205 222.5 670 161.82 0.5473 366.69
23. Lasse S Hille 1981(S) Tårnby SK 185 142.5 242.5 570 92.40 0.6301 359.16
24. Thomas Thomsen 1989(S) Thisted VF 210 162.5 240 612.5 114.96 0.5811 355.92
25. Daniel S Larsen 1989(S) Aalborg SK 160 132.5 210 502.5 76.90 0.7005 352.00
26. Karsten Lyngbeck 1991(S) Odense BBC 180 127.5 200 507.5 82.66 0.6691 339.57
27. Tobias Hangel 1992(S) Haderslev SK 170 125 205 500 81.06 0.6771 338.55
28. Kristian Hentze 1992(S) Københavns SK 200 140 215 555 101.12 0.6059 336.28
29. Jonas B Andersen 1989(S) ER Powerlifting 205 135 210 550 102.22 0.6034 331.87
30. Michael Stausholm 1982(S) AK Nordland 180 125 220 525 92.68 0.6292 330.33
31. Thomas B Jensen 1982(S) AK Nordland 182.5 115 215 512.5 90.26 0.6375 326.72
32. Peter Thostrup 1974(M1) AK Nordland 182.5 105 222.5 510 91.72 0.6324 322.52
33. Kasper Hartvigsen 1992(S) ER Powerlifting 180 102.5 207.5 490 87.08 0.6496 318.30
34. Frederik S Haslund 1992(S) Roskilde AK 165 140 185 490 87.34 0.6485 317.77
35. Steffen Hentze 1990(S) Copenhagen PL 172.5 117.5 217.5 507.5 96.56 0.6175 313.38
36. Jesper B Medhus 1979(S) AK Frem 185 95 185 465 82.84 0.6683 310.76
37. Frej N Petersen 1991(S) Københavns SK 165 95 210 470 91.52 0.6331 297.56
38. Alex G Thorsen 1990(S) AK Frem 150 100 225 475 105.04 0.5975 283.81
39. Casper Karlsen 1986(S) AK Nordland 180 110 180 470 111.72 0.5858 275.33
40. Malik Lennert 1989(S) HG Styrkeløft 160 115 165 440 127.28 0.5678 249.83
- Martin Kofod 1990(S) Københavns SK 205 0 220 79.40 0.6860
- Steen Thorsøe 1977(S) Thisted VF 160 0 165 106.86 0.5940

Herrer Sub-Junior
1. Martin Wilkens 1999(SJ) Haderslev SK 170 90 220 480 71.40 0.7383 354.38
2. Frederik Sibtsen 1999(SJ) Fyns SK 215 125 255 595 117.40 0.5780 343.91
3. Jesper Vogelius 2000(SJ) Rødby M 190 140 210 540 91.68 0.6325 341.55
4. Marcus Kruse 1999(SJ) Ebeltoft SK 165 132.5 225 522.5 90.96 0.6350 331.79
5. Jonas Bartholdi 1998(SJ) Herkules 162.5 110 180 452.5 81.80 0.6734 304.71
6. Magnus K Pedersen 1998(SJ) Tårnby SK 152.5 87.5 165 405 71.74 0.7357 297.96
7. Casper Melchiorsen 1999(SJ) Ares 105 80 135 320 58.72 0.8700 278.40
8. Esben L Nysted 2000(SJ) Thisted VF 120 85 152.5 357.5 72.20 0.7322 261.76
9. Jesper M Pedersen 2000(SJ) Thisted VF 82.5 55 90 227.5 56.46 0.9031 205.46
10. Fillip O Andersen 2000(SJ) Thisted VF 97.5 67.5 125 290 91.34 0.6337 183.77

Herrer Junior
1. Matti Christensen 1995(J) Thisted VF 202.5 170 207.5 580 71.98 0.7339 425.66
2. Joakim Jørgensen 1994(J) Roskilde AK 240 155 270 665 89.70 0.6395 425.27
3. Steffen H Jacobsen 1994(J) Hvidovre SF 240 162.5 275 677.5 99.96 0.6087 412.39
4. Lukas Moesgaard 1994(J) Ares 160 110 195 465 58.44 0.8739 406.36
5. Lasse Hansen 1994(J) Aarhus AK 200 152.5 240 592.5 82.32 0.6708 397.45
6. Jesper Jacobsen 1995(J) Sportshøjskolen 205 127.5 220 552.5 75.80 0.7074 390.84
7. Rasmus H Winther 1996(J) Københavns SK 205 122.5 250 577.5 81.68 0.6740 389.24
8. Daniel KB Fischer 1995(J) Sportshøjskolen 212.5 147.5 250 610 99.82 0.6090 371.49
9. Kevin Lousen 1993(J) SK Atlas 192.5 132.5 255 580 90.40 0.6370 369.46
10. Benjamin LT Mogensen 1996(J) Ebeltoft SK 195 140 227.5 562.5 89.92 0.6387 359.27
11. Lars Merring-Mikkelsen 1996(J) Aalborg SK 177.5 112.5 237.5 527.5 80.34 0.6809 359.18
12. Patryk Bolek 1994(J) Thisted VF 160 125 242.5 527.5 82.74 0.6687 352.74
13. Mads L Steffensen 1993(J) Videbæk SK 165 117.5 185 467.5 71.72 0.7358 343.99
14. Philip Poulsen 1996(J) Ebeltoft SK 220 140 215 575 105.00 0.5976 343.62
15. Christian Cederquist 1993(J) Tårnby SK 177.5 142.5 230 550 96.20 0.6186 340.23
16. Bernodus B Snorrason 1996(J) Thisted VF 180 112.5 230 522.5 88.92 0.6424 335.65
17. Peter F Kristensen 1996(J) Ebeltoft SK 175 110 200 485 79.60 0.6849 332.18
18. Tobias SH Rasmussen 1993(J) Københavns SK 177.5 102.5 190 470 80.78 0.6786 318.94
19. Mads J Jørgensen 1993(J) Tårnby SK 170 112.5 190 472.5 81.60 0.6744 318.65
20. Chris Wood 1997(J) AK Nordland 170 85 205 460 79.56 0.6851 315.15
21. Morten L Jensen 1993(J) ER Powerlifting 152.5 105 175 432.5 73.54 0.7225 312.48
22. Lau Rasmussen 1996(J) Ebeltoft SK 165 122.5 200 487.5 91.66 0.6326 308.39
23. Niklas R Damm 1993(J) HG Styrkeløft 155 140 192.5 487.5 97.98 0.6137 299.18
24. Max T Jeppesen 1996(J) ER Powerlifting 120 72.5 185 377.5 65.94 0.7858 296.64
25. Jeppe Bay 1995(J) BK Limfjord 160 110 170 440 82.88 0.6681 293.96
26. Søren L Nielsen 1993(J) Heden 180 117.5 212.5 510 124.32 0.5705 290.96
27. Patrick S Poulsen 1994(J) Thisted VF 100 80 130 310 70.66 0.7441 230.67
- Christian H Hansen 1996(J) Københavns SK 0 127.5 210 88.70 0.6432

Herrer Masters 1
1. Henrik Sørensen 1973(M1) Gudenådalens SK 235 185 250 670 111.84 0.5856 392.35
2. Peter H Eriksen 1970(M1) Rødby M 210 182.5 252.5 645 110.84 0.5871 378.68
3. Kim D Hansen 1971(M1) Tårnby SK 215 127.5 247.5 590 95.74 0.6199 365.74
4. Ali Gønen 1976(M1) SK Atlas 142.5 115 242.5 500 72.70 0.7285 364.25
5. Anders L Nielsen 1973(M1) Rødby M 220.5 130 225 575.5 92.86 0.6286 361.76
6. Ingimundur Ingimundarson 1968(M1) Videbæk SK 215 142.5 230 587.5 99.84 0.6090 357.79
7. Marc Møgelbjerg 1975(M1) Gudenådalens SK 177.5 147.5 207.5 532.5 82.54 0.6697 356.62
8. Michael Melchorsen 1972(M1) Ares 175 160 195 530 82.46 0.6701 355.15
9. Thomas N Hansen 1975(M1) Københavns SK 142.5 125 225.5 493 81.22 0.6763 333.42
10. Thomas L Hansen 1972(M1) Nyborg M 157.5 135 187.5 480 82.90 0.6680 320.64
11. Bennie Andersen 1970(M1) Rødby M 187.5 157.5 175 520 102.72 0.6023 313.20
12. Mikkel Madsen 1974(M1) Tårnby SK 178 105 127.5 410.5 73.98 0.7195 295.36
13. Kenneth Kyvsgaard 1967(M1) ER Powerlifting 160 115 187.5 462.5 92.58 0.6295 291.14
14. Peter Wood 1968(M1) AK Nordland 125 125 175 425 109.60 0.5892 250.41
15. Henrik Kamper 1967(M1) Rødby M 140 100 170 410 101.20 0.6057 248.34

Herrer Masters 2
1. John Lukassen 1961(M2) Gudenådalens SK 210 135 245 590 96.46 0.6178 364.50
2. Jørgen Nielsen 1963(M2) Tårnby SK 213 130 215 558 88.20 0.6451 359.97
3. Erik Rasmussen 1962(M2) ER Powerlifting 190 127.5 190 507.5 82.56 0.6696 339.82
4. Claus Jørgensen 1964(M2) Tårnby SK 192.5 142.5 215 550 106.52 0.5946 327.03
5. Kim Salby 1961(M2) AK Odin 150 135 180 465 82.34 0.6707 311.88
6. Lasse Moreau 1965(M2) Tårnby SK 156 101 173.5 430.5 73.60 0.7221 310.86
7. Svend Bradtberg 1962(M2) Ares 160 105 200 465 91.22 0.6341 294.86
8. Per Berndorff 1960(M2) Københavns SK 160 150 160 470 95.32 0.6211 291.92
9. Lars Mardov 1966(M2) Rødby M 150 85 160 395 81.02 0.6773 267.53

Herrer Masters 3
1. Finn Knudsen 1947(M3) Rødby M 180 155 207.5 542.5 98.88 0.6114 331.69
2. Lars H Jensen 1955(M3) Tårnby SK 150.5 95 200.5 446 81.54 0.6747 300.92

Herrer Masters 4
1. Horst Diter 1943(M4) Ares 140 80 170 390 66.88 0.7768 302.95
2. Allan S Kornval 1944(M4) Albertslund SF 85 110 125 320 94.56 0.6233 199.46
3. Svend Stensgaard 1922(M4) Rødby M 60 65 115 240 78.96 0.6884 165.22


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | YouTube | Kontakt