Danske rekorder, Klassisk


Masters 2 Herrer
Kl. Navn Klub Løft Dato Stævne Sted
Squat
59 Thomas Reimers Tårnby SK 132.5 17.11.2018 TSK Cup, Klassisk Tårnby
66 Horst Diter Ares 146.0 24.01.2015 DM Sub-Junior, Junior, Masters Rødby
74 Lasse Moreau Tårnby SK 172.5 17.11.2017 TSK Cup, Udstyr Tårnby SK
83 Erik Rasmussen ER Powerlifting 215.0 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
93 Jørgen Nielsen Tårnby SK 213.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
105 George Olesen AK Jyden 225.0 06.04.2015 DM Klassisk Thisted
120 George Olesen AK Jyden 245.0 24.01.2015 DM Sub-Junior, Junior, Masters Rødby
120+ Niels Stærkjær Aarhus AK 277.5 03.09.2016 JM Styrkeløft AK Frem, Randers
Bænkpres, 3-kamp
59 Thomas Reimers Tårnby SK 72.5 17.11.2018 TSK Cup, Klassisk Tårnby
66 Horst Diter Ares 85.0 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
74 Lasse Moreau Tårnby SK 110.0 17.11.2017 TSK Cup, Udstyr Tårnby SK
83 Erik Rasmussen ER Powerlifting 143.0 06.04.2014 DM Klassisk ER Powerlifting
93 Per Berndorff Københavns SK 150.0 05.03.2017 DM styrkeløft (senior, sub-junior, junior og masters) Albertslund (E.R.Powerlifting)
105 Finn Knudsen Rødby M 155.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
120 Finn Knudsen Rødby M 162.5 16.02.2014 DM Masters Hvidovre/Ares
120+ Niels Stærkjær Aarhus AK 207.5 20.06.2016 VM Klassisk, Senior, Sub-Junior, Junior, Masters Kileeen, USA
Dødløft
59 Thomas Reimers Tårnby SK 177.5 17.11.2018 TSK Cup, Klassisk Tårnby
66 Horst Diter Ares 175.0 10.10.2015 SM Rødby
74 Lasse Moreau Tårnby SK 200.0 17.11.2017 TSK Cup, Udstyr Tårnby SK
83 Erik Rasmussen ER Powerlifting 225.0 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
93 Ole Olsen Københavns SK 250.5 08.04.2018 DM Klassisk Thisted
105 John Lukassen Gudenådalens SK 262.5 18.06.2011 Nordland Cup Aarhus
120 Claus Jørgensen Tårnby SK 240.0 08.04.2018 DM Klassisk Thisted
120+ Niels Stærkjær Aarhus AK 232.5 20.06.2016 VM Klassisk, Senior, Sub-Junior, Junior, Masters Kileeen, USA
Total
59 Thomas Reimers Tårnby SK 382.5 17.11.2018 TSK Cup, Klassisk Tårnby
66 Horst Diter Ares 402.5 23.11.2014 TSK Cup, Klassisk Tårnby
74 Lasse Moreau Tårnby SK 482.5 17.11.2017 TSK Cup, Udstyr Tårnby SK
83 Erik Rasmussen ER Powerlifting 582.5 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
93 Ole Olsen Københavns SK 582.5 18.05.2013 AaSK Open Klassisk Aalborg
105 John Lukassen Gudenådalens SK 622.5 18.06.2011 Nordland Cup Aarhus
120 George Olesen AK Jyden 600.0 24.01.2015 DM Sub-Junior, Junior, Masters Rødby
120+ Niels Stærkjær Aarhus AK 700.0 20.06.2016 VM Klassisk, Senior, Sub-Junior, Junior, Masters Kileeen, USA
Bænkpres, enkelt
59 Thomas Reimers Tårnby SK 72.5 17.11.2018 TSK Cup, Klassisk Tårnby
66 Horst Diter Ares 85.0 23.06.2012 DM Klassisk Horsens
74 Bo Jensen Grenå SK 120.0 26.11.2016 DM Styrkeløft Videbæk SS
83 Erik Rasmussen ER Powerlifting 145.0 21.09.2014 DM Bænkpres Klassisk Aalborg (AaSK)
93 Bent M Kristensen Ares 153.0 29.09.2018 DM Klassisk Bænkpres Aalborg, SPH
105 Bo Jensen Aarhus AK 170.0 29.09.2018 DM Klassisk Bænkpres Aalborg, SPH
120 Rene R Toft Sportshøjskolen 170.0 25.09.2016 DM klassisk bænkpres Aalborg SK
120+ Niels Stærkjær Aarhus AK 207.5 20.06.2016 VM Klassisk, Senior, Sub-Junior, Junior, Masters Kileeen, USA


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt