Danske rekorder, Klassisk


Junior Herrer
Kl. Navn Klub Løft Dato Stævne Sted
Squat
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 107.5 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Lukas Moesgaard Ares 160.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
66 Matti Christensen Thisted VF 205.0 22.11.2015 TSK Cup, Klassisk Tårnby
74 Matti Christensen Thisted VF 255.5 26.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
83 Nicki Lentz Sportshøjskolen 257.5 06.06.2014 VM Klassisk Potchefstroom, Sydafrika
93 Nicki Lentz Sportshøjskolen 272.5 22.11.2015 TSK Cup, Klassisk Tårnby
105 Daniel KB Fischer Sportshøjskolen 270.0 28.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
120 Marcus Boesen Thisted VF 310.0 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120+ Lars Mogensen Videbæk SK 300.0 21.09.2018 NM Sub-Junior/Junior Island
Bænkpres, 3-kamp
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 60.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Lukas Moesgaard Ares 110.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
66 Matti Christensen Thisted VF 172.5 07.03.2016 EM Klassisk Tartu, Estland
74 Matti Christensen Thisted VF 195.5 26.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
83 Alexander Feldskov Københavns SK 165.0 06.04.2014 DM Klassisk ER Powerlifting
93 Jonatan Gonge Aarhus AK 172.5 21.11.2015 TSK Cup, Klassisk Tårnby
105 Lazar Kuburovic Københavns SK 197.5 22.11.2015 TSK Cup, Klassisk Tårnby
120 Marcus Boesen Thisted VF 190.0 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120+ Lars Mogensen Videbæk SK 190.0 08.04.2018 DM Klassisk Thisted
Dødløft
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 127.5 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Lukas Moesgaard Ares 195.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
66 Matti Christensen Thisted VF 217.5 07.03.2016 EM Klassisk Tartu, Estland
74 Martin Wilkens Haderslev SK 260.0 15.09.2017 NM Sub-Junior, Junior Fræna, Norge
83 Martin Wilkens Haderslev SK 285.0 08.04.2018 DM Klassisk Thisted
93 Joakim Jørgensen Roskilde AK 307.5 19.11.2017 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
105 Jesper Vogelius Rødby M 300.0 18.05.2019 Aask Open, Klassisk AaSK, Aalborg
120 Ole S Borup Hvidovre SF 332.5 28.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
120+ Jens JL Jørgensen Aalborg SK 300.0 16.09.2018 JM Klassisk Styrkeløft Aalborg (AaSK)
Total
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 295.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Lukas Moesgaard Ares 465.0 03.04.2016 DM Klassisk ER Powerlifting
66 Matti Christensen Thisted VF 590.0 07.03.2016 EM Klassisk Tartu, Estland
74 Matti Christensen Thisted VF 681.0 26.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
83 Nicki Lentz Sportshøjskolen 660.0 06.06.2014 VM Klassisk Potchefstroom, Sydafrika
93 Joakim Jørgensen Roskilde AK 725.0 19.11.2017 TSK Cup, Klassisk Tårnby SK
105 Daniel KB Fischer Sportshøjskolen 737.5 28.11.2018 EM Klassisk Kaunas, Litauen
120 Marcus Boesen Thisted VF 800.5 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
120+ Lars Mogensen Pure PP 755.0 07.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
Bænkpres, enkelt
53 Oliver H Skaalum HG Styrkeløft 60.0 05.04.2019 DM Klassisk VK Ares og KSK, Rødovrehallen
59 Matti Christensen Thisted VF 135.0 13.09.2013 Videbæk Cup Videbæk
66 Matti Christensen Thisted VF 172.5 07.03.2016 EM Klassisk Tartu, Estland
74 Matti Christensen Thisted VF 195.5 14.05.2018 VM Klassisk Bænkpres Vantaa, Finland
83 Morten Hansen Videbæk SS 167.5 21.09.2012 Videbæk Cup Videbæk
93 Oliver Olesen SK Atlas 195.0 01.12.2013 DM Aalborg SK
105 Michael Haxgart Hvidovre SF 198.0 29.09.2018 DM Klassisk Bænkpres Aalborg, SPH
120 Jakob Thrane Mainz Sportshøjskolen 220.0 25.09.2016 DM klassisk bænkpres Aalborg SK
120+ Lars Mogensen Videbæk SK 190.0 08.04.2018 DM Klassisk Thisted


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt