Rangliste

Bænkpres Rangliste 2023 Udstyr
Vægtklasser, Senior/Åben, Herrer

#VægtNavnÅrgangKlubBænkIPF-PWilksStævne

59 kg
151.24 Adrian H Hedegaard2008(SJ)Rødby M55.08.9954.81DM Hold Runde 2, Øst

74 kg
170.50 Morten Rasmussen1978(M1)Tårnby SK178.022.78132.66DM Bænkpres
273.70 Tobias Sørensen2004(J)Horsens SK162.520.19117.23NM Styrkeløft (3-kamp)
373.64 Theis VR Clemmensen2000(J)Pure PP160.019.89115.49JM Styrkeløft (3-kamp)
472.95 John Terragni1947(M4)Aalborg SK135.016.8998.10EM Bænkpres, Udstyr
573.70 Jan Sahlgren1960(M3)Tårnby SK117.514.6084.76VM Masters Udstyr (3-kamp)
672.80 Niels Andersen1959(M3)Københavns SK65.08.1447.31DM Bænkpres

83 kg
182.56 Mads Friche1983(M1)Sportshøjskolen262.530.41175.77EM Bænkpres, Udstyr
282.35 Kent T Flåten1979(M1)Københavns SK240.027.84160.94DM Bænkpres
382.92 Mickel Dahl Flensborg1996(S)Tårnby SK187.521.66125.23DM Styrkeløft (3-kamp)
481.94 Benjamin F Andersen2001(J)Thisted VF175.020.36117.72NM Bænkpres
576.25 Theis VR Clemmensen2000(J)Pure PP170.020.67119.77DM Bænkpres
683.00 Kim D Hansen1971(M2)Tårnby SK170.019.63113.48DM Bænkpres
782.10 Bo Petersen1962(M3)Randers SM167.519.47112.54DM Bænkpres
882.95 Erik Rasmussen1962(M3)ER Powerlifting165.019.06110.17EM Bænkpres, Udstyr
978.17 Kristinn Arnason1986(S)Thisted VF160.019.15110.86JM Bænkpres
1082.20 Simon Donde1966(M2)Københavns SK142.516.5595.67DM Bænkpres
1182.70 Oskar V Snedker2003(J)Horsens SK140.016.2093.65JM Styrkeløft (3-kamp)
1279.68 Jan Sahlgren1960(M3)Tårnby SK125.014.7985.55DM Styrkeløft (3-kamp)
1381.50 Lars H Jensen1955(M3)Tårnby SK115.013.4277.61DM Bænkpres
1477.99 Rasmus L Knudsen1995(S)Rødby M105.012.5972.87DM Hold Runde 1, Øst
1576.00 Valdemar Ø Hyltoft2005(SJ)Københavns SK102.512.4972.38DM Hold Runde 1, Øst

93 kg
186.90 Mads Friche1983(M1)Sportshøjskolen277.531.22180.46DM Bænkpres
292.30 Martin Jensen1992(S)Aarhus AK245.026.67154.47DM Bænkpres
386.35 Kent T Flåten1979(M1)Københavns SK240.027.09156.62DM Hold Finale
492.83 Benjamin F Andersen2001(J)Thisted VF210.022.80132.03EM (3-kamp)
592.20 Mickel Dahl Flensborg1996(S)Tårnby SK207.522.60130.89TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
691.73 Nickolaj Olsen1994(S)Københavns SK190.020.75120.16SM Styrkeløft (3-kamp)
788.85 Danni Iversen1987(S)Horsens SK180.020.00115.67DM Hold Runde 3, Vest
88.90 Bo Jensen1967(M2)Aarhus AK180.020.00115.63DM Bænkpres
991.85 Kim Salby1961(M3)AK Odin177.519.38112.18DM Bænkpres
1090.70 Ole Olsen1961(M3)Københavns SK162.517.86103.33TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1190.60 Erik Rasmussen1962(M3)ER Powerlifting160.017.59101.81Jørgen Krog/Copenhagen Cup, Klassisk
1283.25 Kim D Hansen1971(M2)Tårnby SK150.017.2999.95DM Bænkpres
1390.49 Per Berndorff1960(M3)Københavns SK150.016.5095.49DM Hold Runde 1, Øst
1484.30 Michael Nielsen1972(M2)Københavns SK147.516.8897.57DM Bænkpres
1588.85 Marc Møgelbjerg1975(M1)Gudenådalens SK137.515.2888.36DM Bænkpres
1686.60 Tobias H Juul2002(J)Gudenådalens SK135.015.2287.95Aask Open, Udstyr (3-kamp)
1792.62 Thomas N Hansen1975(M1)Københavns SK132.514.4083.40DM Hold Runde 2, Øst
1891.52 Mikkel P Pedersen1980(M1)Horsens SK130.014.2282.30DM Styrkeløft (3-kamp)
1989.64 Lars H Jensen1955(M3)Tårnby SK127.514.1081.56DM Styrkeløft (3-kamp)
2091.43 Tim K Hammer1998(S)Københavns SK120.013.1376.01DM Styrkeløft (3-kamp)
2192.67 Bo Eriksen1974(M1)Odense BBC105.011.4166.08DM Styrkeløft (3-kamp)
2288.66 Sebastian Bovenkamp1972(M2)Aalborg SK95.010.5761.12JM Styrkeløft (3-kamp)

105 kg
196.65 Nicki Lentz1992(S)Sportshøjskolen285.030.31175.93DM Styrkeløft (3-kamp)
2103.16 Jeppe F Balsby1986(S)Aarhus AK270.027.82162.38DM Styrkeløft (3-kamp)
3104.54 Martin B Thomsen2002(J)Sportshøjskolen250.025.60149.63NM Styrkeløft (3-kamp)
4101.78 Patryk Bolek1994(S)Thisted VF245.025.41148.08DM Styrkeløft (3-kamp)
593.19 Martin Jensen1992(S)Aarhus AK242.526.27152.19DM Hold Runde 3, Vest
6104.90 Steffan Hansen1990(S)Tårnby SK235.024.03140.48DM Hold Runde 3, Øst
7104.55 Morten F Hansen1993(S)Tårnby SK220.022.53131.67DM Styrkeløft (3-kamp)
8104.20 Steffen Hansen1993(S)Rødby M212.521.80127.33DM Bænkpres
9104.04 Adam E Karsø2000(J)Aarhus AK210.021.56125.90NM Styrkeløft (3-kamp)
1099.74 Magnus W Sørensen1995(S)Horsens SK200.020.94121.84DM Styrkeløft (3-kamp)
1195.15 Christopher T Carman1995(S)Tårnby SK190.020.36118.10DM Bænkpres
1297.10 Kim Salby1961(M3)AK Odin180.019.10110.90VM
13101.65 Noah Keldsen2002(J)Pure PP180.018.68108.85DM Bænkpres
14104.15 Claus Jørgensen1964(M2)Tårnby SK180.018.47107.87DM Bænkpres
1593.24 Kim D Hansen1971(M2)Tårnby SK172.518.68108.23DM Styrkeløft (3-kamp)
1693.99 Ole Olsen1961(M3)Københavns SK165.017.80103.14DM Styrkeløft (3-kamp)
17100.10 David M Nielsen1997(S)Københavns SK165.017.25100.37Jørgen Krog/Copenhagen Cup, Klassisk
18104.57 Jonas Mølvig1998(S)Tårnby SK162.516.6497.24DM Hold Runde 2, Øst
1994.17 Mathias R Vestergaard2002(J)Horsens SK155.016.7096.80DM Hold Runde 2, Vest
20104.33 Jørgen Rasmussen1973(M2)Horsens SK155.015.8992.83EM Masters (3-kamp)
21101.38 Allan Fuglsang1950(M4)SK Atlas145.015.0687.77DM Styrkeløft (3-kamp)
2293.30 Thomas N Hansen1975(M1)Københavns SK137.514.8986.24DM Bænkpres
2399.80 Christian Graham2002(J)Aarhus AK135.014.1382.23JM Styrkeløft (3-kamp)
2493.05 Hans Thyssing1953(M4)Tårnby SK130.014.0981.64VM
2593.18 Bjørn Frederiksen1979(M1)Hjørring SS125.013.5478.45JM Bænkpres
2693.80 Christian S Duelund1985(S)Københavns SK100.010.8062.57DM Hold Runde 2, Øst

120 kg
1119.40 Casper Futtrup1989(S)Thisted VF275.026.63158.29VM (3-kamp)
2110.75 Kasper Martinussen1996(S)Pure PP257.525.71151.23DM Styrkeløft (3-kamp)
3115.85 Lasse Justesen2000(J)Sportshøjskolen230.022.54133.38DM Bænkpres
4119.59 Jonas Bjerre1993(S)Sportshøjskolen227.522.02130.90DM Styrkeløft (3-kamp)
5110.96 Jens Jepsen1970(M2)Tårnby SK212.521.20124.72DM Hold Runde 1, Øst
6119.57 Morten Sørig1969(M2)Tårnby SK210.020.32120.83EM Masters (3-kamp)
7115.51 Stephan Vorup1973(M2)Thisted VF207.520.36120.43DM Styrkeløft (3-kamp)
8115.38 Nicolaj Scupii1994(S)Aalborg SK187.518.40108.84JM Bænkpres
9112.75 Rene F Hedegaard1990(S)Horsens SK180.017.84105.16JM Bænkpres
10109.55 Henrik Sørensen1973(M2)Gudenådalens SK172.517.30101.64DM Bænkpres
11107.00 Jørgen Rasmussen1973(M2)Horsens SK160.016.2294.99VM Masters Udstyr (3-kamp)
12119.06 Henning G Thorsen1959(M3)Horsens SK150.014.5486.40DM Styrkeløft (3-kamp)
13105.46 Jonas Mølvig1998(S)Tårnby SK122.512.5073.08DM Hold Runde 1, Øst

120+ kg
1124.53 Martin Tryk1992(S)Horsens SK265.025.26151.13DM Hold Finale
2120.03 Martin A Dreyer1995(S)Aarhus AK250.024.16143.73DM Styrkeløft (3-kamp)
3136.75 John S Christensen1961(M3)Aalborg SK245.022.62137.40EM Bænkpres, Udstyr
4122.05 Morten Sørig1969(M2)Tårnby SK232.522.33133.15DM Bænkpres
5143.20 Radu M Valean1998(S)Videbæk SK202.518.43112.79JM Styrkeløft (3-kamp)
6143.65 Steffen Golczyk1968(M2)Randers SM200.018.19111.34DM Bænkpres
7139.00 Jacob H Krebs1995(S)Rødby M195.017.91109.08DM Bænkpres
8155.45 Jan Dam-Nielsen1981(M1)Tårnby SK185.016.46101.84SM Bænkpres
9141.51 Christian H Pedersen1971(M2)Aalborg SK170.015.5394.84JM Bænkpres
10121.84 Henning G Thorsen1959(M3)Randers SM145.013.9383.07EM Masters (3-kamp)


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt