Rangliste

Bænkpres Rangliste 2018 Udstyr
Vægtklasser, Senior/Åben, Herrer

#VægtNavnÅrgangKlubBænkPointsStævne

59 kg
158.80 Thomas Reimers1968(M2)Tårnby SK92.580.373SM Styrkeløft (3-kamp)

66 kg
165.68 Klaus Larsen1972(M1)Ares132.5104.450SM Bænkpres
262.10 Thomas Reimers1968(M2)Tårnby SK92.576.498DM i Styrkeløft (3-kamp)
364.30 Ruben N Donde2001(SJ)Københavns SK87.570.219SM Bænkpres
465.30 Horst Diter1943(M4)Ares77.561.396SM Bænkpres

74 kg
174.00 Matti Christensen1995(J)Thisted VF270.0194.211EM Bænkpres
269.65 Morten Rasmussen1978(M1)Tårnby SK165.0124.1302. runde af Divisionsturneringen, Øst
372.80 Kristinn Arnason1986(S)Thisted VF142.5103.712JM Bænkpres
472.90 Steffen Holm1978(M1)Tårnby SK140.0101.794EM Masters (3-kamp)
573.85 Jan Sahlgren1960(M2)Tårnby SK137.599.055VM Masters (3-kamp)
673.52 Gert Olsen1963(M2)Ares125.090.338SM Bænkpres
773.95 Peter Hansen1962(M2)Københavns SK110.079.167TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
868.45 Christopher S Simonsen1996(J)Hvidovre SF107.581.9692. runde af Divisionsturneringen, Øst
973.82 Elias Pedersen2000(SJ)HG Styrkeløft72.552.244SM Styrkeløft (3-kamp)
1069.74 Fransisco Romero-karlsen1944(M4)Teutonia65.048.8481. runde af Divisionsturneringen, Vest
1172.00 Svend Stensgaard1922(M4)Rødby M55.040.354DM i Styrkeløft (3-kamp)

83 kg
182.08 Mads Friche1983(S)Sportshøjskolen250.0168.000EM Bænkpres
282.62 Michael Melchorsen1972(M1)Ares195.0130.514SM Bænkpres
382.92 Daniel M Heinrichsen1993(S)Hvidovre SF195.0130.241SM Bænkpres
482.95 Mickel Dahl Flensborg1996(J)Tårnby SK192.5128.532TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
582.50 Danni Iversen1987(S)Horsens SK190.0127.281DM i Styrkeløft (3-kamp)
682.70 Erik Rasmussen1962(M2)ER Powerlifting180.0120.402SM Styrkeløft (3-kamp)
779.70 Rasmus L Knudsen1995(J)Rødby M155.0106.067AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
882.75 Nickolaj Olsen1994(S)Københavns SK155.0103.649TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
981.80 Andreas K-Jespersen1991(S)Hvidovre SF150.0101.010DM i Styrkeløft (3-kamp)
1082.30 Anders Valentinsen1982(S)Københavns SK145.097.2811. runde af Divisionsturneringen, Øst
1181.70 Anders S Ki1982(S)Videbæk SK142.596.031JM Bænkpres
1282.80 Chris Wood1997(J)Aarhus SVK142.595.261DM i Styrkeløft (3-kamp)
1378.70 Morten L Jensen1993(S)ER Powerlifting140.096.586DM i Styrkeløft (3-kamp)
1481.76 Simon Donde1966(M2)Københavns SK137.592.620SM Bænkpres
1580.32 Bertram Vorm2001(SJ)HG Styrkeløft105.071.505SM Styrkeløft (3-kamp)

93 kg
192.80 Nicki Lentz1992(S)Sportshøjskolen240.0150.912VM (3-kamp)
292.92 Kim D Hansen1971(M1)Tårnby SK190.0119.396SM Styrkeløft (3-kamp)
391.10 Frederik S Haslund1992(S)ER Powerlifting187.5118.969DM i Styrkeløft (3-kamp)
492.90 Christian Cederquist1993(S)Tårnby SK187.5117.8442. runde af Divisionsturneringen, Øst
592.30 Simon B Rasmussen1999(J)Horsens SK182.5115.066DM i Styrkeløft (3-kamp)
690.90 Bjørn Sønnichsen1990(S)Aarhus AK177.5112.748JM Bænkpres
791.16 Johan S Madsen1988(S)Københavns SK175.0111.003SM Bænkpres
891.42 Ronni B Christensen1995(J)Sportshøjskolen170.0107.678AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
987.02 Lars Merring-mikkelsen1996(J)Aalborg SK167.5108.842JM Styrkeløft (3-kamp)
1085.10 Mickel Dahl Flensborg1996(J)Tårnby SK165.0108.554DM i Styrkeløft (3-kamp)
1189.20 Erik Rasmussen1962(M2)ER Powerlifting165.0105.815DM i Styrkeløft (3-kamp)
1292.20 Johannes W Andersen1988(S)Hvidovre SF147.593.043DM i Styrkeløft (3-kamp)
1392.86 Bo Eriksen1974(M1)Odense BBC147.592.719AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
1490.60 Mads Lehmann Broe1996(J)Roskilde AK130.082.719TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1589.40 Thomas B Jensen1982(S)AK Nordland122.578.4741. runde af Divisionsturneringen, Vest
1691.86 Michael C Sibul1990(S)Tårnby SK122.577.408SM Styrkeløft (3-kamp)
1791.44 Steen Wissing1945(M4)Rødby M115.072.830EM Masters (3-kamp)
1885.40 Benjamin F Andersen2001(SJ)Thisted VF100.065.660JM Styrkeløft (3-kamp)
1990.60 Henrik S Nielsen1984(S)AK Jyden80.050.904JM Styrkeløft (3-kamp)
2083.48 Kasper Hartvigsen1992(S)ER Powerlifting75.049.890SM Styrkeløft (3-kamp)

105 kg
1100.20 Bo Jensen1967(M2)Aarhus AK240.0145.944JM Bænkpres
2103.60 Jeppe F Balsby1986(S)Aarhus AK235.0141.094JM Bænkpres
3104.88 Jonas Bjerre1993(S)Sportshøjskolen220.0131.516JM Styrkeløft (3-kamp)
4104.78 Morten F Hansen1993(S)Tårnby SK215.0128.570SM Styrkeløft (3-kamp)
596.45 Kim D Hansen1971(M1)Tårnby SK195.0120.491TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
6103.46 Jonas B Andersen1989(S)ER Powerlifting192.5115.635SM Bænkpres
795.10 Christian Cederquist1993(S)Tårnby SK185.0115.0151. runde af Divisionsturneringen, Øst
8100.60 Kasper Martinussen1996(J)Haderslev SK185.0112.314TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
994.45 Johan S Madsen1988(S)Københavns SK180.0112.2663. runde af Divisionsturneringen, Øst
10104.76 Jørgen Rasmussen1973(M1)Horsens SK180.0107.6403. runde af Divisionsturneringen, Vest
11102.93 Jeppe P Rosenørn1991(S)Aalborg SK177.5106.837JM Styrkeløft (3-kamp)
12100.40 Jesper Vogelius2000(SJ)Rødby M175.0106.330AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
13102.20 Kristian Lyng1994(S)Sportshøjskolen175.0105.613AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
14104.20 Rene F Hedegaard1990(S)Horsens SK170.0101.864DM i Styrkeløft (3-kamp)
1599.75 Hans Thyssing1953(M3)Tårnby SK160.097.472VM Bænkpres
16103.50 Martin A Dreyer1995(J)Sportshøjskolen160.096.096TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1794.70 Ole Olsen1961(M2)Københavns SK155.096.550TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1893.10 Henrik Jespersen1973(M1)Tårnby SK140.087.9061. runde af Divisionsturneringen, Øst
1995.40 Bjørn Nielsen1959(M2)Roskilde AK135.083.822DM i Styrkeløft (3-kamp)
2095.50 Rasmus H Winther1996(J)Københavns SK135.083.781SM Styrkeløft (3-kamp)
2196.64 Michael Stausholm1982(S)AK Nordland122.575.6193. runde af Divisionsturneringen, Vest
22100.70 Lasse Justesen2000(SJ)Gudenådalens SK122.574.345JM Styrkeløft (3-kamp)
23101.60 Henrik Kamper1967(M2)Rødby M122.574.088DM i Styrkeløft (3-kamp)
2493.70 Allan S Kornval1944(M4)Albertslund SF102.564.165SM Bænkpres
2593.20 Emil Edsen-johansen1993(S)Hvidovre SF97.561.1911. runde af Divisionsturneringen, Øst

120 kg
1119.50 Jesper B Mikkelsen1989(S)Sportshøjskolen307.5176.966EM Bænkpres
2119.85 Jakob Thrane Mainz1993(S)Sportshøjskolen290.0166.779VM Bænkpres
3110.40 Jeppe F Balsby1986(S)Aarhus AK240.0141.0721. runde af Divisionsturneringen, Vest
4119.70 Mathias Kristiansen1985(S)Sportshøjskolen235.0135.196DM i Styrkeløft (3-kamp)
5110.14 Martin Tryk1992(S)Horsens SK227.5133.8382. runde af Divisionsturneringen, Vest
6116.25 Jens Jepsen1970(M1)Tårnby SK227.5131.8143. runde af Divisionsturneringen, Øst
7116.30 Rasmus Mortensen1979(S)Grenå SK212.5123.101JM Bænkpres
8108.00 Steffan Hansen1990(S)Tårnby SK205.0121.3401. runde af Divisionsturneringen, Øst
9107.75 Claus Jørgensen1964(M2)Tårnby SK202.5119.961TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
10115.93 Rene F Hedegaard1990(S)Horsens SK200.0115.960JM Styrkeløft (3-kamp)
11109.30 Allan Fuglsang1950(M3)SK Atlas180.0106.146VM Bænkpres
12106.40 Jørgen Rasmussen1973(M1)Horsens SK177.5105.577JM Bænkpres
13116.90 Daniel Christensen1980(S)Aalborg SK145.083.897DM i Styrkeløft (3-kamp)

120+ kg
1133.70 John S Christensen1961(M2)Aalborg SK300.0168.870JM Bænkpres
2131.10 Sune Bang1977(M1)Aarhus AK272.5153.881DM i Styrkeløft (3-kamp)
3120.71 Marcus Boesen1999(J)Thisted VF180.0103.338JM Styrkeløft (3-kamp)
4142.10 Lars Mogensen1996(J)Videbæk SK180.0100.368JM Styrkeløft (3-kamp)
5123.30 Daniel Christensen1980(S)Aalborg SK165.094.298JM Styrkeløft (3-kamp)
6135.16 Morten Sørig1969(M1)Tårnby SK150.084.285SM Styrkeløft (3-kamp)


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt