Rangliste

Bænkpres Rangliste 2018 Udstyr
Vægtklasser, Senior/Åben, Herrer

#VægtNavnÅrgangKlubBænkPointsStævne

59 kg
158.80 Thomas Reimers1968(M2)Tårnby SK92.580.373SM Styrkeløft (3-kamp)

66 kg
165.95 Morten Rasmussen1978(M1)Tårnby SK150.0117.855DM Bænkpres
265.68 Klaus Larsen1972(M1)Ares132.5104.450SM Bænkpres
362.10 Thomas Reimers1968(M2)Tårnby SK92.576.498DM i Styrkeløft (3-kamp)
464.30 Ruben N Donde2001(SJ)Københavns SK87.570.219SM Bænkpres
565.30 Horst Diter1943(M4)Ares77.561.396SM Bænkpres
664.95 Niels Andersen1959(M2)Københavns SK60.047.742DM Bænkpres

74 kg
174.00 Matti Christensen1995(J)Thisted VF270.0194.211EM Bænkpres
269.65 Morten Rasmussen1978(M1)Tårnby SK165.0124.1302. runde af Divisionsturneringen, Øst
372.35 Dan Kristensen1969(M1)Thisted VF147.5107.837DM Bænkpres
467.35 Klaus Larsen1972(M1)Ares145.0111.998DM Bænkpres
572.80 Kristinn Arnason1986(S)Thisted VF142.5103.712JM Bænkpres
672.90 Steffen Holm1978(M1)Tårnby SK140.0101.794EM Masters (3-kamp)
773.40 Gert Olsen1963(M2)Ares140.0101.290DM Bænkpres
873.85 Jan Sahlgren1960(M2)Tårnby SK137.599.055VM Masters (3-kamp)
972.85 Peter Hansen1962(M2)Københavns SK110.080.014DM Bænkpres
1068.45 Christopher S Simonsen1996(J)Hvidovre SF107.581.9692. runde af Divisionsturneringen, Øst
1173.82 Elias Pedersen2000(SJ)HG Styrkeløft72.552.244SM Styrkeløft (3-kamp)
1271.05 Ole Madsen1947(M4)SK Atlas67.550.018DM Bænkpres
1369.74 Fransisco Romero-karlsen1944(M4)Teutonia65.048.8481. runde af Divisionsturneringen, Vest
1472.00 Svend Stensgaard1922(M4)Rødby M55.040.354DM i Styrkeløft (3-kamp)

83 kg
182.08 Mads Friche1983(S)Sportshøjskolen250.0168.000EM Bænkpres
281.20 Kent T Flåten1979(S)Københavns SK205.0138.662Finale, Divisionsturneringen
382.80 Michael Melchorsen1972(M1)Ares205.0137.043DM Bænkpres
482.92 Daniel M Heinrichsen1993(S)Hvidovre SF195.0130.241SM Bænkpres
582.95 Mickel Dahl Flensborg1996(J)Tårnby SK192.5128.532TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
682.50 Danni Iversen1987(S)Horsens SK190.0127.281DM i Styrkeløft (3-kamp)
782.70 Erik Rasmussen1962(M2)ER Powerlifting180.0120.402SM Styrkeløft (3-kamp)
879.70 Rasmus L Knudsen1995(J)Rødby M155.0106.067AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
982.75 Nickolaj Olsen1994(S)Københavns SK155.0103.649TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1081.80 Andreas K-Jespersen1991(S)Hvidovre SF150.0101.010DM i Styrkeløft (3-kamp)
1182.30 Anders Valentinsen1982(S)Københavns SK145.097.2811. runde af Divisionsturneringen, Øst
1281.70 Anders S Ki1982(S)Videbæk SK142.596.031JM Bænkpres
1382.80 Chris Wood1997(J)Aarhus SVK142.595.261DM i Styrkeløft (3-kamp)
1478.70 Morten L Jensen1993(S)ER Powerlifting140.096.586DM i Styrkeløft (3-kamp)
1581.55 Simon Donde1966(M2)Københavns SK137.592.758DM Bænkpres
1680.32 Bertram Vorm2001(SJ)HG Styrkeløft105.071.505SM Styrkeløft (3-kamp)

93 kg
192.80 Nicki Lentz1992(S)Sportshøjskolen240.0150.912VM (3-kamp)
292.55 Martin Jensen1992(S)Aarhus AK207.5130.642DM Bænkpres
387.30 Mickel Dahl Flensborg1996(J)Tårnby SK200.0129.740DM Bænkpres
492.00 Johan S Madsen1988(S)Københavns SK190.0119.985DM Bænkpres
592.92 Kim D Hansen1971(M1)Tårnby SK190.0119.396SM Styrkeløft (3-kamp)
691.10 Frederik S Haslund1992(S)ER Powerlifting187.5118.969DM i Styrkeløft (3-kamp)
792.90 Christian Cederquist1993(S)Tårnby SK187.5117.8442. runde af Divisionsturneringen, Øst
892.30 Simon B Rasmussen1999(J)Horsens SK182.5115.066DM i Styrkeløft (3-kamp)
990.90 Bjørn Sønnichsen1990(S)Aarhus AK177.5112.748JM Bænkpres
1088.05 Kim Salby1961(M2)AK Odin170.0109.769DM Bænkpres
1191.42 Ronni B Christensen1995(J)Sportshøjskolen170.0107.678AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
1287.02 Lars Merring-mikkelsen1996(J)Aalborg SK167.5108.842JM Styrkeløft (3-kamp)
1390.65 Johnni Andersen1977(M1)AK Frem167.5106.547DM Bænkpres
1489.20 Erik Rasmussen1962(M2)ER Powerlifting165.0105.815DM i Styrkeløft (3-kamp)
1592.20 Johannes W Andersen1988(S)Hvidovre SF147.593.043DM i Styrkeløft (3-kamp)
1692.86 Bo Eriksen1974(M1)Odense BBC147.592.719AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
1792.95 Peter Petersen1962(M2)Aarhus AK135.084.834DM Bænkpres
1887.00 Lars H Jensen1955(M3)Tårnby SK130.084.487DM Bænkpres
1990.60 Mads Lehmann Broe1996(J)Roskilde AK130.082.719TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
2089.40 Thomas B Jensen1982(S)AK Nordland122.578.4741. runde af Divisionsturneringen, Vest
2191.86 Michael C Sibul1990(S)Tårnby SK122.577.408SM Styrkeløft (3-kamp)
2291.44 Steen Wissing1945(M4)Rødby M115.072.830EM Masters (3-kamp)
2385.40 Benjamin F Andersen2001(SJ)Thisted VF100.065.660JM Styrkeløft (3-kamp)
2490.60 Henrik S Nielsen1984(S)AK Jyden80.050.904JM Styrkeløft (3-kamp)
2583.48 Kasper Hartvigsen1992(S)ER Powerlifting75.049.890SM Styrkeløft (3-kamp)

105 kg
1103.05 Allan Riis1971(M1)Aarhus AK275.0165.440DM Bænkpres
2104.90 Jeppe F Balsby1986(S)Aarhus AK247.5147.956DM Bænkpres
3101.25 Bo Jensen1967(M2)Aarhus AK242.5146.858DM Bænkpres
4105.00 Jonas Bjerre1993(S)Sportshøjskolen235.0140.436DM Bænkpres
5104.95 Rune Glud1982(S)AK Nordland220.0131.494DM Bænkpres
6104.78 Morten F Hansen1993(S)Tårnby SK215.0128.570SM Styrkeløft (3-kamp)
799.50 Kim D Hansen1971(M1)Tårnby SK202.5123.485DM Bænkpres
895.10 Ronni B Christensen1995(J)Sportshøjskolen200.0124.340DM Bænkpres
993.10 Christian Cederquist1993(S)Tårnby SK195.0122.441Finale, Divisionsturneringen
10103.46 Jonas B Andersen1989(S)ER Powerlifting192.5115.635SM Bænkpres
11100.60 Kasper Martinussen1996(J)Haderslev SK185.0112.314TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
1294.45 Johan S Madsen1988(S)Københavns SK180.0112.2663. runde af Divisionsturneringen, Øst
13104.76 Jørgen Rasmussen1973(M1)Horsens SK180.0107.6403. runde af Divisionsturneringen, Vest
14102.93 Jeppe P Rosenørn1991(S)Aalborg SK177.5106.837JM Styrkeløft (3-kamp)
15100.40 Jesper Vogelius2000(SJ)Rødby M175.0106.330AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
16102.20 Kristian Lyng1994(S)Sportshøjskolen175.0105.613AaSK Open, Udstyr (3-kamp)
17101.95 Hans Thyssing1953(M3)Tårnby SK170.0102.680DM Bænkpres
18104.20 Rene F Hedegaard1990(S)Horsens SK170.0101.864DM i Styrkeløft (3-kamp)
19103.50 Martin A Dreyer1995(J)Sportshøjskolen160.096.096TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
2094.70 Ole Olsen1961(M2)Københavns SK155.096.550TSK Cup, Udstyr (3-kamp)
21100.75 Torben Kristensen1958(M3)Sportshøjskolen150.091.020DM Bænkpres
2293.10 Henrik Jespersen1973(M1)Tårnby SK140.087.9061. runde af Divisionsturneringen, Øst
2395.40 Bjørn Nielsen1959(M2)Roskilde AK135.083.822DM i Styrkeløft (3-kamp)
2495.50 Rasmus H Winther1996(J)Københavns SK135.083.781SM Styrkeløft (3-kamp)
2593.30 Henrik Schoubye1964(M2)ER Powerlifting130.081.536DM Bænkpres
2696.64 Michael Stausholm1982(S)AK Nordland122.575.6193. runde af Divisionsturneringen, Vest
27100.70 Lasse Justesen2000(SJ)Gudenådalens SK122.574.345JM Styrkeløft (3-kamp)
28101.60 Henrik Kamper1967(M2)Rødby M122.574.088DM i Styrkeløft (3-kamp)
2993.70 Allan S Kornval1944(M4)Albertslund SF102.564.165SM Bænkpres
3093.20 Emil Edsen-Johansen1993(S)Hvidovre SF97.561.1911. runde af Divisionsturneringen, Øst

120 kg
1119.15 Jakob Thrane Mainz1993(S)Sportshøjskolen308.0177.377DM Bænkpres
2119.50 Jesper B Mikkelsen1989(S)Sportshøjskolen307.5176.966EM Bænkpres
3110.40 Jeppe F Balsby1986(S)Aarhus AK240.0141.0721. runde af Divisionsturneringen, Vest
4119.70 Mathias Kristiansen1985(S)Sportshøjskolen235.0135.196DM i Styrkeløft (3-kamp)
5115.55 Jens Jepsen1970(M1)Tårnby SK230.0133.469DM Bænkpres
6110.14 Martin Tryk1992(S)Horsens SK227.5133.8382. runde af Divisionsturneringen, Vest
7116.30 Rasmus Mortensen1979(S)Grenå SK212.5123.101JM Bænkpres
8109.35 Claus Jørgensen1964(M2)Tårnby SK207.5122.342DM Bænkpres
9108.00 Steffan Hansen1990(S)Tårnby SK205.0121.3401. runde af Divisionsturneringen, Øst
10115.93 Rene F Hedegaard1990(S)Horsens SK200.0115.960JM Styrkeløft (3-kamp)
11109.30 Allan Fuglsang1950(M3)SK Atlas180.0106.146VM Bænkpres
12106.40 Jørgen Rasmussen1973(M1)Horsens SK177.5105.577JM Bænkpres
13116.90 Daniel Christensen1980(S)Aalborg SK145.083.897DM i Styrkeløft (3-kamp)

120+ kg
1135.10 John S Christensen1961(M2)Aalborg SK310.0174.189DM Bænkpres
2131.80 Thomas Skov1971(M1)Rødby M280.0157.976DM Bænkpres
3132.80 Sune Bang1977(M1)Aarhus AK275.0154.963DM Bænkpres
4139.95 Morten Sørig1969(M1)Tårnby SK235.0131.318DM Bænkpres
5127.00 Jan Hoffmann1972(M1)Aalborg SK225.0127.823DM Bænkpres
6120.71 Marcus Boesen1999(J)Thisted VF180.0103.338JM Styrkeløft (3-kamp)
7142.10 Lars Mogensen1996(J)Videbæk SK180.0100.368JM Styrkeløft (3-kamp)
8123.30 Daniel Christensen1980(S)Aalborg SK165.094.298JM Styrkeløft (3-kamp)


Printervenlig side | Database søgeforme | Billeder: BillederNyesteTilføj | Kontakt